1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğan: “Deprem değil, binalar öldürür”
Doğan: “Deprem değil, binalar öldürür”

Doğan: “Deprem değil, binalar öldürür”

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan 17 Ağustos 1999 depremin 12. Yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajla hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kez daha başsağlığı diledi. Üzücü de

A+A-

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan 17 Ağustos 1999 depremin 12. Yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajla hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kez daha başsağlığı diledi.

Üzücü depremin 12. yıldönümünde İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “ Hepimizi derin acılara boğan ve binlerce vatandaşımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 12 yıl geçti. Böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması hepimizin ortak temennisidir” dedi.

DEPREM ÖLDÜRMÜYOR

Depremin değil kalitesiz binaların can aldığının herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu söyleyen Doğan, “Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olması, depremle yaşamayı öğrenmemizi ve olası depremlere her an hazırlıklı olmamızı gerektirmektedir.  17 Ağustos depremi, ülkemize yaşattığı acılar dışında köklü değişikliklerin yapılmasının zorunluluk olduğunu hatırlatan önemli bir gün olarak tarihimizde yer alıyor. Binlerce insanımızı kaybetmenin acısı, ülkemizin deprem kuşağında olduğunu bir kez daha hatırlattı, ancak beraberinde depreme karşı alınacak önlemler, deprem sonrasında yapılacaklar konusunda da ne kadar geride olduğumuzu gün yüzüne çıkardı” dedi.

BELEDİYE GEREĞİNİ YAPIYOR

Depremleri en az can ve mal kaybıyla atlatabilmek için, bu alandaki eksikliklerimizin tespit edilmesi, gerekli örgütlenmelerin yapılması ve etkili denetim mekanizmalarının hayata geçirilmesi büyük önem taşıdığına dikkat çeken İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, şöyle devam etti:

“İzmit Belediyesi olarak son derece duyarlı ve sistematik bir çalışma içindeyiz. Bu çalışmalarımız kapsamında Jeofizik Mühendisleri Odası ile protokol imzalandı ve Türkiye’de belediyecilik anlamında bir ilk olarak parsel bazında zemin etütleri yapıldı. Deprem sonrasında ağır, orta ve az hasar alan binalar için birçok işlem yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Hasarlı binaların yıkımı ile ilgili olarak yetkili kurumlara bilgilendirmeler yapılmıştır. Orta hasarlı olan ancak gerekli güçlendirmeleri yapılmayan binalarda güçlendirme ruhsatı işlemleri tamamlanmamış ve bu binalar ağır hasarlı konumuna düşürülmüştür. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’müz tarafından sokak sokak her bina ölçeğinde çalışmalar yapılarak sınırlarımız içinde bulunan alanda Kentsel Risk Analizi Raporu hazırlanmıştır. Deprem sonrasında yasal bir zorunluluk haline gelen zemin etütleri profesyonel bir ekip tarafından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca onaylı laboratuvarlarca gerçekleştirilmektedir. Depremin hasarlarını en aza indirmeyi amaçlayan bu çalışmalarımızı plansız ve kaçak yapılaşmaya kesinlikle taviz vermeyerek devam ettiriyoruz. Teknik anlamda gerçekleştirilen bu çalışmaların dışında birinci derecede deprem kuşağında bulunan ancak depreme karşı yeterince bilgi sahibi olmayan halkımızı bilinçlendirmek amacıyla periyodik aralıklarla “Doğal Afet Bilinçlendirme Eğitimleri” düzenliyoruz. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu tarafından lise ve dengi okullarda verilen bu eğitimlerden sonra Deprem El Kitapçığı dağıtıyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmalar ile olası bir depremde bir kez daha aynı acıları yaşamamak en büyük hedefimiz. Biz gerek eğitimler gerekse teknik denetimler ile depreme yönelik bir takım önlemler alıyoruz. Ancak bu konuda halkımızın da duyarlı olması gerekmektedir. Bina yapımından eşyalarının yerleşimine, deprem anında yapılması gerekenlere ve çocuklarımızın deprem konusunda eğitilmesine kadar hassasiyet göstermeleri önemli bir gerekliliktir. Bu duygu ve düşüncelerle, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, tüm milletimize sabır ve başsağlığı diliyor, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.