1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğan grev kararını göze alamazdı
Doğan grev kararını göze alamazdı

Doğan grev kararını göze alamazdı

İzmit Belediyesi'nde çalışan yaklaşık 700 işçi adına 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olacak yeni toplu sözleşme, önceki akşam sendika ile belediye yönetimi arasında varılan anlaşma ile imzala

A+A-

İzmit Belediyesi'nde çalışan yaklaşık 700 işçi adına 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olacak yeni toplu sözleşme, önceki akşam sendika ile belediye yönetimi arasında varılan anlaşma ile imzalandı.

İzmit Belediyesi'ndeki sözleşme pazarlığı, Disk'e bağlı Genel-İş ile Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş arasındaki yetki kavgası nedeniyle zaten gecikmeli başlamıştı. İzmit Belediyesi'nde yetkili Genel-İş, Büyükşehir'de olduğu gibi bir operasyonla karşı karşıya kalıp, üyelerini Hizmet-İş'e kaptırma kaygısı taşıdığından, masaya oturduğunda baskı altındaydı.

Ama karşı tarafta bulunan İzmit Belediyesi'nin Başkanı Nevzat Doğan için bu baskı çok daha derin boyutlardaydı. Başkan Doğan, koltuğunda rahat değil. Parti teşkilatı üzerine geliyor. Büyükşehir Belediyesi O'nu dışlamış gözüküyor. Bu şartlar altında Başkan Doğan'ın İzmit'te bir grev kararını göze alması çok zordu.

İzmit Belediyesi işçisi, geçmiş yıllarda çok etkili direnişler yapmıştı. Hem Metin Alan'ın, hem Halil Vehbi Yenice'nin Başkan olduğu dönemlerde Genel-İş üyesi İzmit işçileri, şehir kamuoyunda etki yaratan eylemlerle seslerini duyurmuşlardı.

Başkan Doğan'ın içinde bulunduğu ortamda, işçilerle karşı karşıya kalma lüksü yoktu.

Bir yandan kendi partisinin büyükleri ile uğraşmak zorunda kalırken diğer taraftan her gün Yürüyüş Yolu üzerinde kendisine yönelik protesto eylemlerini taşıyamazdı. Hele bir de grev olsa, İzmit'te bu grevden kaynaklanan olumsuzluklar yaşansa, Başkan Doğan bunun altından hiç kalkamazdı.

Doğan göreve geldikten sonra İzmit Belediyesi'nde işçilere olan borçları neredeyse tamamen kapattı. Bu nedenle sözleşme masasında biraz avantajlıydı, kredisi vardı. Bunu kullandı. Bu koşullarda Belediye için de, işçi için de makul denilebilecek bir sözleşme imzalandı.

İzmit Belediyesi'nde bu toplu sözleşmenin, şehirde fazla gürültü çıkmadan, bağırış çağırış olmadan imzalanmış olması önemli bir başarı. Bu nedenle Başkan Doğan'ı kutlamak lazım…

Sessiz ve derinden giden, işçiyi ezdirmeyen bir sözleşme bağıtlayan Genel-İş Sendikası yöneticileri de tebriki hak ediyor…

Bayram ertesi çok kişi parasız kalacak

Kurban Bayramı 16 Kasım'da başlayacak. Hükümet bayram öncesi önemli kararlar aldı. Kamuda çalışan memurlar ve işçiler, ayın 15'nde maaş alıyorlardı. Bayram nedeniyle kamu personelinin maaş ödemesi 12 Kasım'a çekildi.

Hafta başında emeklilerle ilgili beklenen karar da çıktı. Emekli maaşı ödemelerinin normal tarihi, bayram günlerine rastlıyordu. Hükümet, emekli maaşlarının da bayram öncesi 9-12 Kasım tarihleri arasında dağıtılacağını açıkladı.

Böylece milyonlarca kişi maaşlarını bayram öncesinde, erken almış olacak. Elbette iyi olacak. Ama insanlar ister istemez bayram günlerinde cepteki bu paraları harcayacaklar. Sonra, gelecek ayın ortasına kadar bir daha maaş yok.

Bayram ertesi, maaşlar bitmiş, cepte para kalmamış olacak. Pek çok kişi, gelecek ayki maaş gününe ulaşabilmek için maaş aldığı bankalardan kredi kullanacak.

Bu nedenle, bayram öncesi maaşlarını alan kamu çalışanları ile emeklilerin bayramda biraz dikkatli olması, bayram ertesine de para bırakması gerekiyor.

Bu kuşlar gerçekten büyük sorun

İzmit'in pek çok önemli sorunu, sıkıntısı var. Trafik sıkışıklığı, çarpık kentleşme üst üste pek çok şey sıralayabiliriz...

Sorunmuş gibi gösterilmeyen ciddiye alınmayan ama insanların yaşamını çok zorlaştıran önemli bir problem daha var: İzmit şehir merkezinde özellikle akşam saatlerinde çınar ağaçlarının tepesine kümelenen kuşlar...

Güvercinler ve sığırcıklar, akşam saatlerinde İzmit'i adeta istila ediyorlar. Kocaman, iri iri kakalar insanların başına düşüyor. Sığırcıkların sesi kulakları tırmalıyor.

İzmit Belediyesi'nin eski Başkanı Halil Vehbi Yenice, görev döneminde bu kuş sorununa çözüm aramıştı. Kuşları kaçıran sesler çıkartan cihazlar getirtmiş, ağaçların dallarına boş CD'ler astırmıştı.

Yenice'nin bu çabalarını hafife alan, alay edenler olmuştu. Ama ortada bir ciddi sorun vardı ve bir şekilde mücadele gerekiyordu. Sanki bu yıl hem güvercinler, hem sığırcıklar daha da artmış gibi. Akşam saatlerinde İzmit'in ana caddelerinde yürürken, yağmur olmasa bile şemsiye açmanız lazım. Aksi hâlde, her yeriniz kuş pisliği oluyor.

Yenice'nin yöntemlerini geliştirerek mi denerler, yoksa yeni arayışlara mı girişilir bilemiyorum. Ama İzmit'te çok ciddi kuş sorunu yaşanıyor ve İzmit Belediyesi'nin de bir şeyler yapması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.