1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Doğan’dan başka kim cesaret ederdi?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğan’dan başka kim cesaret ederdi?

A+A-
24 Kasım Pazartesi günü saat 15.30’da İzmit Belediyesi Encümeninde çok ilginç bir ihale başlayacak. İzmit Belediyesi, ilimizdeki 26 köyde bulunan İmam lojmanları için, kiralama ihalesi yapacak. 
Böyle bir ihale, kesinlikle Kocaeli’de bir ilk. Çok büyük olasılıkla Türkiye’de de ilk olduğunu sanıyorum. Bu konu ilginç.. Siyasi istismara da açık. Ne olduğunu kabaca anlatayım. 
Malum, ilimizde seçilmiş kişilerin yönettiği belediyeler dışında, bir de Kocaeli Valiliği’ne bağlı İl Özel İdaresi kurumu vardı. İl Özel İdaresi kapandı.  Daha önce belediye sınırları dışında kabul edilen, her türlü hizmetin İl Özel İdaresi tarafından, İl Genel Meclisi kararıyla görülen köyler de Belediyelerin mahallesi haline geldi. Tabii, mülkiyetler değişti. Köylerde bulunan İl Özel İdaresi döneminde köy tüzel kişiliğinin üzerine kayıtlı olan gayrimenkuller de, köyün sınırları içinde bulunduğu Belediyelere devredildi. 
Bu kararın doğruluğu, yanlışlığı ayrı bir tartışma konusu olabilir. Ama yasa yürürlüğe girdi ve ortada fiili bir durum var. 
Pek çok köyde olduğu gibi, ilimizin köylerinde de camilerin yanında İmam Lojmanları, İmamevleri var. Köy camiinde görevli imam, ailesiyle birlikte bu lojmanda yaşıyor. Çoğu küçük, derme çatma. İçinde yaşaması hayli zor binalar. Şimdi hepsinin mülkiyeti,  Belediyelere geçti. Konu aslında sadece İzmit Belediyesi’nin meselesi değil. Bütün ilçe Belediyelerinin sınırları içindeki köylerde aynı durum söz konusu. 
………
Geçenlerde İzmit Belediyesi bürokrasisi, konuyu Başkan Nevzat Doğan’ın önüne getirmiş., “Bu konuda ne yapacağız?” diye sormuşlar. Tabii, söz konusu olan cami imamlarının lojmanı. Yani “Hassas” konu. Nevzat Doğan çok net yanıt vermiş, “Yasa  belediyelere ait mülklerin kullanımında neyi öngörüyorsa, onu yapacağız.” 
İşte 24 Kasım Pazartesi günü İzmit Belediyesi Encümeninde yapılacak ihale, bu ihale. 
İzmit’e bağlı 50 kadar köy var. Bunların hepsinde cami var da, hepsinde imam lojmanı yok. İzmit Belediyesi, ilk aşamada 26 köydeki imam lojmanını belirlemiş. 
Arızlı, Bağlıca, Böğürgen, Bulduk, Durhasan Merkez, Durhasan Solaklar, Gökçeören Topallar, Gökçeören Çobanoğlu, Gedikli, Kaynarca, Ortaburun, Sarışeyh Dağoğlu, Sarışeyh Sarıhocalar, Süleymaniye, Gedikli Kabaklı, Biberoğlu köylerindeki imam lojmanları için aylık muhammen kira bedeli 100 TL. Bağlıca Toramanlar köyü lojmanı için aylık 110 TL; Kulmahmut, Sapakpınar, Nebihocalar lojmanları için aylık 120 TL;  Dağköy, Hakkaniye, Ortaburun köy imam lojmanları için 125 TL; Çubuklu Bala için 130 TL;  Çağırgan, Sarışeyh Çınarcık lojmanları için 150 TL aylık muhammen kira bedelleri belirlenmiş. 
Tabii, bugüne kadar imam lojmanları için hiç kira ödenmemiş. Şimdi, lojmanların tipine, büyüklüğüne, konforuna göre 110-150 TL arasında değişen kira bedelleri isteniyor. 
İzmit Belediyesi, bu ihaleye çıkarken bir şart koşmuş.  İmam lojmanı ihalesine, ancak o köyün cami imamı katılabilecek. Yani, aslında ihale, adrese teslim.. İhaleye çıkan imam lojmanının ihalesine, sadece o köyün cami imamı katılacak. Muhammen bedel 100 TL’yse, ihalede “Aylık 101 TL” diyecek, lojman yine onda kalacak. 
…….. 
Hani hep, AKP’nin dini istismarından söz edilir ya.. Ki bu konudaki eleştiriler genel olarak çok haklıdır. Şimdi de bazı sözüm ona CHP’liler “Vay canına. İzmit Belediyesi’nin yaptığına bak. Köy imamlarının yıllardır bedava oturduğu lojmandan kira alacak. Köy imamına bu yapılır mı?” yaygarası basıyorlar. 
Oysa, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı bu konudaki tutumu nedeniyle alkışlamak gerekiyor. Yasalar çok açık. Belediyeler, sahibi oldukları hiçbir malı, mülkü herhangi bir kişi veya kuruluşa bedelsiz olarak kullandıramaz. İzmit Belediyesi’nin öğretmene, polise, nüfus memuruna, postacıya  bedava lojman tahsis etme lüksü var mı?.. 
Yasa değişmiş köyler belediye sınırlarına alınmış. Köylerdeki muhtarlığa, köy tüzel kişiliğine, Özel İdare’ye ait bütün mülkiyetler de belediyelere devredilmiş. Bu yasayı eleştirelim. Neden köy tüzel kişiliği ortadan kalktı diye bağıralım. Ama yasa bu hale gelmişse, İzmit Belediyesi’nden sahibi olduğu mülkiyeti birilerine bedava kullandırmasını nasıl beklersiniz?.
İmam lojmanlarının ihaleyle kiralanması gündeme gelince, imam temsilcileri Doğan’a gitmişler, “Hiçbir belediye sizin yaptığınızı yapmıyor” demişler. Doğan, “Bu onların sorunu. Ben doğruyu yapıyorum. Belediye’nin hiçbir mülkünü, birilerinin ücretsiz kullanmasına izin veremem. Bu lojmanları içindekilere kiralamak zorundayım” diye direndiğini anlattı.
24 Kasım’daki ihalelere büyük olasılıkla giren olmayacak. Bu durumda şimdilik 100-150 TL aralığında olan muhammen kira bedelleri 50-100 TL aralıklarına çekilecek, yeniden ihaleye çıkılacak. Doğan, eninde sonunda bu lojmanlardan sembolik de olsa kira alacağını, yasanın gereğini yapacağını söylüyor.
Sorarım size; böylesi siyasetin riskli, ama doğru işi  bu kentte kim yapabilirdi?.. Sefa Sirmen ya da Hikmet Erenkaya olsa, din istismarcılarının siyasetinden şikayet etseler bile, köy imamlarından lojman kirası almaya cesaret edebilirler miydi?. Ya da Yenice veya Köktürk böyle bir şey yapabilir miydi? Doğan, “Ben şimdi o lojmanların mülk sahibiyim. Yarın binanın damı aksa, duvarı çatlasa, içindeki tesisatı bozulsa, benden yapmamı, onarmamı isteyecekler. Ama içinde bedava oturacaklar. Bunu kabul edemem” dedi.
Böyle bir adam Nevzat Doğan. Göreve geldiğinden buyana, İzmit’in rantını kimseye yedirmedi. 5 kuruşluk bir istismardan söz edilemedi.  İmam lojmanlarından bile kira alacak kadar her işini yasalara uygun yapmaya özen gösteriyor. 2009’dan beri pek çok kişinin eleştirdiği, hatta özellikle ilk dönemlerde kendi partisi içinde bile hedef olan Nevzat Doğan’a benim her fırsatta destek vermiş olmam bundandır. 
Bu yazı toplam 369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.