1. HABERLER

  2. Doğan’ın hedefi: Borçsuz belediye 
Doğan’ın hedefi: Borçsuz belediye 

Doğan’ın hedefi: Borçsuz belediye 

Kendisi de biliyor.. Partisinin içinde bile O’na “gıcık” olanlar var.. Ama O’na ve partisine oy vermemiş olmasına rağmen, yaptıklarını takdir edenler de var..

A+A-

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dan söz ediyorum. Bazı olayları fazla kişiselleştirmesini, bazı kişilerin üzerine fazla gidişini beğenmiyorum. Ama genel manada Doğan’a çok güveniyorum. Dahası, İzmit Belediye Başkanı’nı arkadaşım gibi görüyorum. Birbirimizle rahat konuşuyoruz. Her şeyi konuşabiliyoruz. Öyle sanıyorum ki, pek çok konuda da birbirimizi anlayabiliyoruz. 
 

ALT YAPIYI ERTELETMEK DOĞRU 
Geçen gün, Başkan Doğan rutin ziyaretlerinden birini yaptı. Yine başbaşa konuştuk. Her şeyden konuştuk. Son aylarda her İzmitli’nin sohbete girdiğinde mutlaka konuştuğu tramvay yolu inşaatını konuştuk. Doğan, Büyükşehir Genel Sekreteri Büyükakın ile birlikte İzmit Tramvayı konusunda en çok ısrar eden, bu projeyi en çok savunan kişilerden biridir. Ancak şehrin yaşadığı olumsuzluklardan herkes gibi O da rahatsız. “İyi müteahhit bulamadık. İşi iyi takip edemedik. Sıkıntılar yaşanıyor” dedi. Başkan devam etti:

“-İnşaatın başladığı yerlerde işi bitirip, öbür taraflara öyle geçmeliydik. Kazılan yere raylar döşenmeli, üstü kapatılmalı, asfalt onarılmalıydı. Aylardır sıkıntı çeken bölgeler var. Bazı bölgelerdeki esnaf tepkisine hak veriyorum. Her platformda bu sıkıntıları dile getirdiğimi bilmenizi isterim.”

Bu arada, Büyükşehir İSU’nun M.Alipaşa, Bekirdere Mahallelerini de kapsayan yeni bir alt yapı işi vardı. İhale yapılmıştı. Önümüzdeki hafta bu bölgeler yeniden kazılacak, kış kıyamette yine büyük sıkıntı olacaktı. Doğan bu konuya girdi:

“-İSU’nun bu projesini duyunca, Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na gittim. Tramvay projesinin yaşattığı sıkıntıyı anlattım. Şimdi kış aylarında o bölgeleri yeniden kazmayalım. Bu iş zaten 7 yıldır bekliyor. Tramvay bitsin, alt yapı işi öyle yapılsın dedim. Sayın Başkan kabul etti. İSU’nun projesinde inşaat ertelendi.” 

Doğru karar alınmış. Ben de büyük sıkıntı yaşayan o bölgede bir de altyapı inşaatının hemen başlaması kararına şaşırmıştım.

DEVLETLE HESAPLAŞIYORUZ 
Başkan Doğan’ın 2019’da yeniden İzmit Belediye Başkanlığı’na aday olmayacağını daha önce yazmıştım. Bu konuda kararlı. 2019’daki seçimlere kadar hedefleri de var. Malum, İzmit Belediyesi Bekirpaşa, Saraybahçe, Kuruçeşme, Alikahya, Akmeşe Belediyeleri’nin birleşmesiyle oluştu. Bu belediyelerden gelen devlete vergi ve sigorta borçları var. Doğan şimdi bu borçları yapılandırıyor, devletle takasa giriyor. Şunları söyledi:

“- Bize ait binaları yıllardır devlet kurumları kira bile ödemeden kullanıyor. Mesela, İzmit Kaymakamlığı Binası. Mesela Santral’daki bina. Devlet kurumları İzmit Belediyesi’ne kira ödemiyor ama geçmişten gelen vergi-sigorta borçlarına faizi uyguluyorlar. Pazarlığa oturdum. Zaten devlet kurumlarının kullandığı İzmit Belediyesi’ne ait binaları borçlara karşı takas edeceğiz. Piyasaya, esnafa, işçime zaten borcum yok. Devlete de bütün borçları kapatacağım. 2019’da tamamen borçsuz bir İzmit Belediyesi bırakacağım.” 

ÇOK BÜYÜK PROJELER 
Doğan’ın döneminin sonuna, yani 2019’a kadar yol haritası da belli. Türkiye’de benzeri olmayan bir Deprem Müzesi’ni Cephanelik’te kurmaya hazırlanıyor. Kültür Tepesi Projesi için ihaleye çıkıldığını anlattı. Cedit-Erenler bölgesinde Kentsel Dönüşüm uygulaması mutlaka tamamlanacak. İzmit Belediyesi Kadın Basketbol Takımı’nı Süper Lig’e çıkartmak konusunda kararlı. Çok mükemmel bir Marina Projesi hazırladığını anlattı. Bu projenin içinde 2015 seçimleri öncesinde söz verdiği, “Deniz Ürünleri Çarşısı” da var. Ama sahilde bu işi yapmasına Büyükşehir’in onay vermediğini anlattı. 

Salı sabahı bana geldiğinde ayakta duramayacak kadar hastaydı Başkan Doğan. “Başkanım git eve yat. Bu halde dolaşma” dedim. “Ben hiç yapmadım. Yapılacak işlerimiz var” diye itiraz etti. Şu sıralar bir de kayyum danışmanlığı için Ağrı Diyadin’e gidecek. “Seni de götüreyim” dedi. “Sağ ol Başkan” dedim. “Avrupa olunca çağırmazsın, Diyadin’e davet edersin. Ben de her yerde seninle arkadaş olduğumdan söz ediyorum” diye karşılık verdim.      

Farklı adam Nevzat Doğan.. Bazı sıkıntıları var. Ama içine gömüyor. İzmit için hayalleri var, bunların peşinden koşuyor. Herkes arkasından bir şeyler konuşacak ama eminim kimse Doğan için, “İzmit Belediyesi’nin 5 kuruşuna zarar verdi. Falancaya torpil yaptı” diyemeyecek. 

7 saat elektriksiz kalmak ama düzgün bilgi almak 

Alikahya Karadenizliler Mahallesi’ndeki Kavanium Sitesi’nde, sevgili dost Cengiz Kavan’dan satın aldığım çok mütevazi bir evde yaşıyorum. Ama işim bittikten sonra hemen eve gider, kendimi kapatırım. Film, maç izlerim. 
Geçen salı günü saat 17.00 sıralarında gazetedeki işimden çıktım, yine doğruca eve gittim. Ama Kavanium bölgesinde, geniş bir alanda elektrikler kesik. Hava kararmış.  Evim, 3’üncü katta. Binaya güçlükle girdim. Merdivenden çıkarken hiçbir şey görmüyorum. 3’üncü kata ulaştım. Dairemin kapısını bulmak isterken, burnumu duvara çarptım. Anahtar deliğini el yordamıyla güçlükle buldum, nihayet kapıyı açıp girdim. 

Kavanium’da elektrikler saat 15.30 sıralarında kesilmiş. 3 yıldır orada oturuyorum, hiç bu kadar uzun elektrik kesintisi olmamıştı. SEDAŞ’ın programında bir bakım-onarım çalışması da yok. Otoyol yanıyor. Benim evden görünür; Çöp Fabrikası’nda, yeni stat inşaatında elektrik var. Evde yalnızım. Bir duble viski koydum, beklemeye başladım. 
 

ELEKTRİK ARIZA BİLGİ VERİYOR
Saat 18.00’e geldi. Artık evin içinde göz gözü görmüyor. Kendi kendime, “Acaba dedim. Bizim elektriklerimiz kesik ama elektrik idaresinin bundan haberi var mı?” Bizim gazeteden elektrik arıza telefonunu buldum. (186)’yı çevirdim. Bizim şehrimizde elektrik dağıtımı özelleştirilip, SEDAŞ’a verildiğinde bu, “Elektrik Arıza” telefonu hiç çalışmazdı. Elektrik kesildiğinde ulaşamazdınız. Karşı taraf sürekli meşgul çalar, öfkeniz artırdı.

(186)’yı çevirdim. Önce mekanik ses çıktı. “Şunu soracaksanız 1’e, bunu soracaksanız 2’ye basın falan“ diye anlatıyor. Bekledim. Elektrik arıza ihbar hattını tuşladım. Hala umutsuzum. Boşa zaman kaybettiğimi düşünüyorum ama karşıma SEDAŞ Çağrı Merkezi’nden çok nazik bir kadın sesi geldi.  “Alikahya Kavanium Sitesi çevresinde elektrik kesik. Acaba ne zaman gelecek?” diye sordum. Karşımdaki nazik ses, bulunduğum evin elektrik kaydının ismini sordu. Benim üzerime devlette kayıtlı ne gayrimenkul, ne araç, ne banka hesabı yoktur. Eşimin adını verdim. Karşı taraftan bilgisayar klavyesinin tuş sesleri duyuldu. 3-5 saniye sonra karşımdaki ses evimin kapı numarasına kadar adresimi söyledi. Ben şaşkınken, karşımdaki ses devam etti:

“-Efendim, bölgede bir kablo arızası var. Ekiplerimiz orada, onarım sürüyor. Ama biraz uzun sürebilir. Ancak saat 23.00 sıralarında enerji verileceğini tahmin ediyoruz.” 

Vay canına, ne medeniyet. Çok öfkeliydim ama sakinleştim. En azından artık biliyorum ki, benim yaşadığım bölgede elektriklerin kesik olduğunu, bu işin sorumlusu şirket biliyor. Üstelik ekip göndermişler, onarmaya çalışıyorlar. Artık bir vatandaş olarak bu arızaya katlanabilirim. 3 yıl önce SEDAŞ Müdürü bu kentte bazı yerlerde 3-5 gün elektrik kesildiğinde, “Ne yapalım, leylekler telleri gagaladı. Böyle kesintiler İsviçre’de de oluyor” diye açıklama yapar, kimse elektrik arıza telefonuna ulaşamazdı.

Biraz sonra eşim eve geldi. SEDAŞ, cep telefonuna mesaj geçmiş. “Evinizin bulunduğu bölgeye saat 23.00 sıralarında elektrik verilecek” demişler. Film izleyemedim, maç izleyemedim. Haberleri seyredemedim. Karanlıkta oramı buramı mobilyalara vurdum. Ama sinirli değildim. Hiç değilse elektrik arızadan bilgi almıştım. Saat 21.30 gibi vurup kafayı yattım. Elektrikler 22.50’de- (TSİ) ile Şampiyonlar Ligi maçı başlarken, tam da SEDAŞ’ın söz verdiği saatte- gelmiş. Umarım, bir daha böyle uzun süreli elektrik kesintileri olmaz. 

 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.