1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Doğan’ın kafasında büyük işler var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğan’ın kafasında büyük işler var

A+A-
10 yılı aşkın süreden beri bu kentin kaderini elinde tutan AKP’nin siyasi kadrolarının genel ortalamasını dikkate aldığımızda, bizim İzmit ilçesinin şanslı olduğunu düşünüyorum. 2004-2009 döneminde Saraybahçe Belediye Başkanlığı yapan Halil Vehbi Yenice de, hem akçeli işler konusunda çok düzgün, hem iş üretmekten zevk alan bir Başkan’dı. 2009’da İzmit Belediye Başkanlığını üstlenen, 30 Mart 2014’de Sefa Sirmen gibi çok güçlü bir rakip karşısında yeniden seçim kazanan Dr.Nevzat Doğan da özellikle bu dönemin genel koşulları dikkate alındığında İzmit için çok önemli bir şanstır. 
Başkan Nevzat Doğan ile dünkü basın toplantısı öncesinde,  pazartesi günü baş başa görüşme imkanı buldum. Doğan’ın aklında yeni projeler var. 7 Haziran seçimlerinin ardından çok önemli projeler için büyük bir seferberlik başlatmaktan söz etti. 

MAYIS’TA DENİZ FESTİVALİ
İzmit Belediyesi,  mayıs ayında  “İzmit Körfezi Deniz Festivali” düzenlemeye hazırlanıyor. Sekapark sahilinde düzenlenecek festivalde balık tutma yarışmaları, su sporları yarışmaları var. Keşke, İzmit’te ilk kez gerçek anlamda bir “Plaj voleybolu” turnuvası da düzenlense. Başkan Doğan, sahilde masalar kurulacağını, herkesin balık ziyafetine davet edileceğini, çok neşeli bir festival yapacaklarını anlattı. 

CEDİT’TE KENSEL DÖNÜŞÜM 
Doğan, İzmit’in bazı bölgelerinde Kentsel Dönüşümü mutlaka başlatacaklarını, bu konuda geç bile kaldıklarını söyledi. Doğan’ın Kentsel Dönüşüm konusunda ilk hedefi, Cedit Mahallesi. Büyük bölümü eski, ekonomik ömrünü yitirmiş binaların bulunduğu bu bölgede ketsel dönüşümün şart olduğunu belirten Doğan, “Cedit’te evleri bulunan hemşerilerime, kesinlikle tadilata girmemelerini, evleri için para harcamamalarını tavsiye ediyorum. Gerekli bütün girişimleri yaptık. Çok planlı biçimde Cedit’te kentsel dönüşüm başlatacak ve kısa süre içinde bölgedeki binaları yenileyeceğiz” dedi.

“TRAMVAY MUTLAKA OLACAK” 
Doğan, 30 Mart seçimleri öncesi İzmit’e söz verilen tramvay konusunda ihalenin ve inşaata başlamanın gecikmesinden hayli rahatsız.  Bu konuda Büyükşehir yöneticilerinin kafasında hala bazı soru işaretleri bulunduğunu düşünen Doğan, “Biz İzmit’e söz verdik. Tramvay mutlaka olacak. Göreceksiniz tramvay hem ulaşım sorununu hafifletecek, hem İzmit’in güzelliğine katkı sağlayacak” dedi. 

KÜLTÜR TEPESİNİ YAPACAĞIM 
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın göreve geldiği ilk günden itibaren en önemli takıntısı “Tarih Koridoru “ ve “Kültür Tepesi” projesi. Doğan, geçenlerde Eskişehir’e gittiğini, birkaç gün kaldığını anlattı, şunları söyledi:
“-Eskişehir’de güzel işler yapılmış. Ama Eskişehir’e turizm hareketliliğini getiren en önemli proje, Odun Pazarı bölgesi. Burayı iyi değerlendirmişler. Bizim Kapanca Sokak, Eskişehir’in Odun Pazarı’ndan çok daha  güzel ve önemli. Ama bu bölgede ev sahipleri ile anlaşmakta sıkıntılar çekiyoruz. Hızlı gidemiyoruz” dedi.
Başkan’a Kapanca Sokak’ta restore edilen bir tarihi binanın butik otele dönüştürülmesi kararını sordum. “Bir yıl önce işletmeci ile sözleşme yaptık. 1 yıldan beri kirayı aksatmadan ödüyor. Ama hala oteli işletmeye açamadı. İhtar gönderdim. Belli bir süre daha bekleyeceğim. Oteli açamazsa, kira sözleşmesini bozup, yeniden ihaleye çıkacağım” dedi. 
Doğan, Kültür Tepesi olarak adlandırılan Av Köşkü bahçesinin de mutlaka düzenleneceğini, Vali Evi’nin buradan kalkacağını belirtti, “Gerekirse yeni vali evi için gereken araziyi İzmit Belediyesi olarak ben satın alacağım. Sayın Valimiz de evin taşınmasına sıcak bakıyor” dedi. 

ORTAOKUL SANAT SOKAĞI İLE BİRLEŞECEK 
Nevzat Doğan, İzmit şehir merkezindeki Kız Meslek Lisesi, Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi’nin boşaltılması, bu okulların Yenimahalle’ye taşınması konusunda da kararlı. İzmit Belediyesi yerinin nasıl kullanılacağını söylemedi. Ancak Kozluk’taki Kız Meslek Lisesi’nin yerinde mutlaka kapalı pazar ve otopark yapılacağını söyledi. Mevcut Gazi Lisesi binasının bahçesi de Sanat Sokağı ile birleştirilecek. Tarihi Gazi Lisesi binası büyük bir kent kütüphanesi haline getirilecek. 
7 HAZİRAN’DA HEDEF YÜZDE 50
Doğan, ikinci hizmet döneminin ilk yılında seçim öncesi verdikleri sözleri yerine getirmeye yönelik bütün hazırlıkları tamamladıklarını, önümüzdeki 4 yılın İzmit’te çok büyük hamlelerle geçeceğini söyledi, “İzmit’e mutlaka Türkiye’nin her yerinden otobüslerle insanların gelmesini sağlayacağım. Bizim Eskişehir’den eksiğimiz yok, fazlamız var. Potansiyelimizi değerlendiremedik. Ama önümüzdeki dönem çok önemli işler yapacağız” dedi.
Nevzat Doğan İzmit’te bisiklet kullanımının yaygınlaşmasından büyük mutluluk duyuyor. Her geçen yıl daha fazla insanın bisiklet kullanacağına inanıyor. 7 Haziran genel seçimlerinde İzmit ilçesinde yüzde 50 oy beklediğini söyledi, “Geçen cumartesi günü  Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde, insanların sevgisini gözlerinden okudum. Partimizin bu seçimlerde de en az 7 milletvekili çıkartacağından hiç kuşkum yok” şeklinde konuştu.
Doğan, Saat Kulesi’nin saatlerini onardıklarını, artık saatlerin doğru çalıştığını ve yarım saat arayla gonk çaldığını söyledi, “En önemli hayallerimden biri, Saray Bahçe’nin demir kapısını açmak. Vali evi orada olduğu için güvenlik nedeniyle açılamıyor. Ama Vali evi buradan kalkacak ve Saray Bahçe her yönden halka açılacak” dedi. 
Doğan’ın,  iyi, güzel ve büyük işler yapmak konusunda samimi bir heyecanı var. Bu açıdan Sefa Sirmen’le de benzerlikler taşıdığını söyleyebiliriz. Bana şunları söyledi:
“-Her şeyden önce İzmit Belediye Başkanlığını çok önemsiyorum. Bu şehrin çok özel olduğunu, bu şehrin her türlü hizmeti hak ettiğini düşünüyorum. Emin ol, daha yüksek siyasi görevlerde hiç gözüm yok. Gelecek siyaseten neler getirir bilemem. Ama ben İzmit Belediye Başkanıyken, bu kentte iz bırakmak, önemli ve büyük işler yapmak istiyorum. Bu heyecanım her geçen gün daha da artıyor.” 
Yıllar hızla akıp geçiyor. Başkan Nevzat Doğan’dan günün birinde bu şehre otobüslerle turist gelmesini sağlayacak projeleri biran önce hayata geçirmesini bekleyeceğiz. 
Bu yazı toplam 781 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum