1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Doğru, Dürüst Bir Şekilde
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru, Dürüst Bir Şekilde

A+A-

Güvenilirlik, doğruluk  hayatın her alanında  bana göre çok çok önemli bir kriter. Örneğin marketten herhangi bir ürünü alırken  önce içindekilere sonra da kullanım tarihine bakıp karar vermiyor muyuz ? İçinden  çıkanla paketin üstündeki yazan eğer ki bir şekilde örtüşmüyorsa veya tarihi geçtiyse o ürünle ilgili fikrimiz anında değişiveriyor değil mi? Beklemediğimiz bir durumla , pardon daha doğrusu ürünün kalitesini ve gerçekliğini yansıtmayan bir durumla karşılaşınca insan ne kadar da rahatsız oluyor ve öyle ya da böyle  kendini kandırılmış hissediyor değil mi? Ve bir daha aynı ürünü almak da içinizden gelmiyor haliyle..

Aynı durum biraz daha farkla biz insanlar için de geçerli aslında. Doğru olmayan doğru durmayan her türlü lafın karşısındayım genel olarak diyebilirim. Bahanelerin, şöyle oldu da böyle oldu gibi sözlerin ardında gerçeğin  tam tersi olduğunu aslında hepimiz anlıyoruz bir şekilde. Az önce bahsettiğim gibi doğru olmayan her durumda güvenilirlik azalıyor ve belki de bitiyor. Ne kadar doğru demişler aslında “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.” Diye. Yalan dolan bir şekilde önüne engel, hırslarına , isteklerine bir şekilde set vuruyor böyle insanların. Şu an için öyle gözükmese bile sonrasında doğrular bir bir yeniyor yanlışları. Geceden sonra gelen gündüz gibi bir bir aydınlatıyor bir şekilde gerçekler yalanları. Yalanlar üzerine kurulu her türlü ilişki, söz, davranış aslında gün geliyor bir anda değişiyor. Insanın karşısına bir ders niteliğinde geliyor bu yalanlar dolanlar. Insanın yaşı ne olursa olsun alacağı ders de ona göre oluyor, umduğu, hesapladığı, kurduğu her şeyin aslında doğru olmadığını anlıyor ve mutsuzluğunun içinde daha da mutsuzlaşıyor, bir de yalanının içinde daha da bir kayboluveriyor. 

Biliyorum hayatta her renk mevcut ama yine de her zaman gerçekten, doğrudan yanayım. Gri yerine biraz daha mavi, biraz daha pembe, biraz daha turuncu olmalı  bu hayat. Kimse kimsenin gözünün içine baka baka gerçek olmayanı  söylememeli, davranmamalı...  Belki dürüst bir şekilde, daha bir içtenlikle kendini anlatsa daha iyi olmaz mı, daha iyi olmaz mı bu hayat ? Ne olursa olsun..


“Kişilikli olmak, kimse görmediği zaman da doğru olanı yapmaktır.”
J.C. Watts


Kurşun Kalem-Hikaye 

Ninesini bir mektup yazarken izleyen çocuk sordu:

- "Yaşadıklarımız için bir hikaye mi yazıyorsun? Yoksa benim hakkımda mı?"

Ninesi yazmayı kesti ve torununa şöyle dedi:

- "Aslında, senin hakkında yazıyorum.. Fakat kelimelerden daha önemlisi, kullandığım Kurşun Kalem. Umarım büyüdüğünde sen de bu kurşun kalem gibi olursun."

Çocuk merakla kurşun kaleme baktı... Özel bir kalem gibi görünmüyordu.

- "Fakat daha önce gördüğüm diğer kurşun kalemler ile aynı!"

- "Bu, senin nasıl baktığın ile alakalı. Kurşun Kalemin 5 önemli özelliği vardır, ki sen onlara sıkıca tutunduğunda ömrün huzur içinde geçecektir."

Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma.

Bizim için bu el Allah dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi O yönlendirir.

İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemin ucunu açmam gerekir.

Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar.

Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar.

Üçüncü özellik: Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır.

Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir.

Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabı ya da dışarı yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın.

Beşinci özelliği ise her zaman bir iz bırakmasıdır. 

Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın.

Paulo Coelho


yf-003.jpg

Bu yazı toplam 1167 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.