1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğru olmadığını duymayı çok isterim
Doğru olmadığını duymayı çok isterim

Doğru olmadığını duymayı çok isterim

Geçen hafta içinde bölgemizi çok ilgilendiren önemli bir haber ulusal basına konu olmuştu. Bu habere göre, dünyanın en büyük üçüncü paslanmaz çelik üreticisi olan Güney Koreli Posco firması

A+A-

Geçen hafta içinde bölgemizi çok ilgilendiren önemli bir haber ulusal basına konu olmuştu. Bu habere göre, dünyanın en büyük üçüncü paslanmaz çelik üreticisi olan Güney Koreli Posco firması, Türkiye’de yatırım için ilimizi seçmişti.

Posco’nun Kocaeli yatırımını açıklayan yetkililer, bu haberi ilimize bir müjde olarak duyuruyorlardı. Yapılan açıklamada, yatırım yapacak firmanın kimliği, dünyadaki yeri, bu büyük yatırımın maliyeti, ne zaman temelinin atılıp, ne zaman üretiminin başlayacağı, kaç kişinin çalışacağı gibi bütün ayrıntılar yer alıyordu. Bir tek eksik vardı:

Güney Koreli Posco,  bu paslanmaz çelik fabrikasını, acaba ilimizde nerede yapacaktı?..

Yüzlerce milyon Dolarlık fabrika kurulacak, bu fabrikanın temel atılış tarihi, üretime geçiş tarihi, yapılacağı il belli olacak da, nede, hangi bölgede yapılacağı belli olmaz olur muydu?.. Ama açıklamadılar. Belli ki bir korku vardı. Belli ki, bu çelik fabrikası için belirlenen alan duyulduğunda, kentten tepki gelecekti.

Dün, ilimizde yayınlanan Bizim Kocaeli Gazetesinin manşetinde Posco’nun ilimizde yapılacağı yerle ilgili büyük bir haber vardı. Gazeteye göre, Posco’nun kuracağı fabrika, Kartepe ilçesinde Uzunbey bölgesindeki birinci sınıf tarım arazisinde kurulacaktı.

Haberin doğru olduğuna inanıyorum. Bu kadar iddialı bir haber, doğruluğundan emin olunmadan yapılmaz.. Ama yine de içimde saf bir umutla bekliyorum. Bir yetkili çıksın, “Hayır Koreli Posco bu fabrikayı o arazide yapmayacak” desin diye bekliyorum.

Geçen gün, tesadüfen TRT-1 televizyonunda bir programı yakaladım. TRT ekranlarında Türkiye’nin en önemli sanayi çöplüğü olan ilimizin Dilovası ilçesinin hali anlatılıyordu. Programa, bölge milletvekili Eyüp Ayar ile, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katılmıştı.

Programda Dilovası halkı ile yapılan röportajlara yer verildi. Çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı bütün Dilovası insanları, nasıl zehirlendiklerini, ne büyük çevre sorunları yaşadıklarını, nasıl herkesin kanser olduğunu anlatıyordu.

Eyüp Ayar ile İbrahim Karaosmanoğlu da son yıllarda bu bölgede yapılan çevreyi kurtarmaya yönelik girişimlerin ne kadar yetersiz kaldığını samimiyetle itiraf ettiler. Hatta Eyüp Ayar, “Dilovası aslında denize sahildir. Ama ilçenin denizi bitirilmiştir” deme cesaretini bile gösterdi. Başkan Karaosmanoğlu da çaresizlik içinde, “Bölge sanayicilerine arıtma tesisi yaptırdık. Üzerlerine gidiyoruz. Birkaç yıl içinde sorunları çözeceğiz” falan dedi.

Kuşkusuz Dilovası’nda bugün yaşanan aşırı sanayi kirliliğinin sorumlusu, AKP’liler değildi. Onlardan önceki dönemde Dilovası’nın katledilmesine, denizinin bitirilmesine göz yumulmuştu. Dilovası’ndaki çevre faciası, o bölgede Çolakoğlu, Diler Çelik yatırımları ile başlamıştır.

Şimdi aynı büyük tehlike Kartepe ilçesi için geçerlidir.

İlimizde Posco’nun kuracağı fabrika için uygun pek çok yer var. Hala büyük bölümü boş olan OSB alanları var. Gelsinler, oralarda yapsınlar.

Tamam, şahsen ben, Kandıra Cezaevi çevresindeki yakınlarında kurulması düşünülen Gıda Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı değilim. O bölgenin, Kandıra köylüsünün böyle bir yatırıma ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Ama Kartepe ilçesinde Uzunbey bölgesindeki o arazide bir çelik fabrikası kurulursa, bu kent biter. 10 yıl içinde o bölge de aynı Dilovası durumuna düşer. Kartepe bölgesinin turizm ile, tarımla, hayvancılıkla gelişme ve zenginleşme potansiyeli bulunuyor. Getirir bu ilçenin göbeğine bir çelik fabrikasını kurdurursanız, Kartepe’de bir daha tarımdan, turizmden bahsedemezsiniz.

Eğer Posco’nun Türkiye’de ilimizde kuracağı paslanmaz çelik fabrikası, gerçekten Uzunbey’de o arazide kurulursa, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun, Büyükşehir Başkan Vekili İlyas Şeker’in, hemen hem görevlerinden, hem partilerinden istifa etmeleri gerekir.

Güney Koreli Posco fabrika kuracakmış da, 1000 kişiye iş verecekmiş. Bunlar yalandır. Serbest Bölge için de böyle dediler.. Tersaneler için de böyle dediler. Gidin bakın. Güney Koreli Hyundai nasıl insanları sendikasız çalıştırıyor, buna bakın.

Bu kent AKP’lilere altın tepsi içinde sunulmuş. Eğer Sayın Bakan Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Güney Koreli Posco’ya söz vermişler, bu bahsedilen arazi üzerinde fabrika kurmalarına onay vermişlerse, kimse bu işin önüne de geçemez.

O halde bir başka seçenek vardır. Hani derler ya, “Zorla tecavüze uğruyorsan, bu tecavüzü engelleyemiyorsan, hiç değilse zevk almaya bak.” İşte o hesap.. AKP’liler bu kentin turizm ve tarım potansiyeli en yüksek bölgesine Güney Koreli çelik üreticisi getireceklerse, bunda kararlıysalar, o Güney Koreli de eğer, “Burada kurmazsam, Türkiye’ye yatırım yapmam. Giderim Polonya’da Bulgaristan’da fabrika kurarım” diye tehdit ediyorsa, o zaman hiç değilse bu firmadan kent için bir şeyler isteyelim.

Misal, atsınlar 100-150 milyon TL Kocaelispor’u kurtarsınlar. Kentin takımının sponsoru olsunlar. Kocaelispor’u Süper Lig’de zirveye oynayacak bir kulüp haline getirsinler, yanına bir de yine Avrupa Kupalarında mücadele edebilecek seviyede bir basketbol takımı kursunlar.

Çok rica ediyorum, gelecek adına uyarıyorum: Kartepe’yi Dilovası yapmayın. Çıkın deyin ki, “Haber yanlıştır. Posco’nun fabrikası Uzunbey’deki tarım arazisinde değil, mevcut OSB’lerden birinin içinde yapılacaktır.”

Bu kenti bu kadar enayi sanmayın. Bu kentin her karış arazisini istediğinize peşkeş çekebileceğinizi düşünmeyin. Bu halkın tersi de serttir. İktidarınız döneminde bu şehre iyilik yapmadınız, hiç değilse kötülük de yapmayın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.