1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Doğru tercihlerle doğru işler yapılmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru tercihlerle doğru işler yapılmalı

A+A-
Belki nisan sonunda, en geç haziran ayının ilk pazar günü genel seçimler yapılacak. Bu seçimler, Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli olacak. Kuşkusuz 12 yıldan beri ülkeyi ve kentimizi yöneten iktidar partisi açısından da son derece önemli. 
Hiç kuşkusuz bizim şehrimiz, Kocaeli AKP’nin kalesi durumundadır. Hiçbir şey yapmadan otursalar, yine bu kentten 11 milletvekilinin en az 5’ini alırlar. Tablo böyle gözüküyor. Ancak bu seçimlerde AKP’nin hedefi, en az eldeki mevcut 7’yi korumak, mümkünse 8’inci milletvekili de çıkartmak olacak. 
İlimizdeki bütün AKP’lilerin artık bir gerçeği çok iyi bildiklerini ve gördüklerini sanıyorum: 
Gidişat böyle sürerse, iktidar partisinin 30 Mart yerel seçimlerinde, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu kentte aldığı oy oranlarına mümkün değil ulaşamazlar. 
Bu nedenle, önümüzdeki aylarda ilimizde hizmet açısından bir atak bekliyorum. 
……..
AKP açısından Kocaeli’de oyları korumak, hatta son seçimlerdeki oyların üzerine daha da koyarak 11’in 8’ine ulaşmak öyle yoksullara kömür, un, makarna dağıtmakla sağlanamaz. Bu şehirde çok kırgın insan yarattılar. Bu şehirde insanların önemli bölümü kendilerini kandırılmış hissediyor. Bu kentin insanları hizmet görmek istiyorlar. 
Seçim dönemleri yaklaşırken, ilimizdeki AKP’liler biraz kıpırdanırlar. 
2009 yerel seçimleri öncesine D-100 üzerindeki yürüyen merdivenli üstgeçitler; 30 Mart 2013’deki yerel seçimlerin öncesine Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı ile, Akçakoca Köprülü Kavşağı yetiştirilmişti. 
Çok büyük olasılıkla, özellikle önümüzdeki yılbaşı ile birlikte bazı önemli yatırımlar için hamleler yapılacaktır. Başlayıp, uzun süre bitmeyecek; büyük paralar harcanıp yapıldıktan sonra çok fazla işe yaramayacak göstermelik işler yerine doğru, akılcı projeler üretilmesi için hepimizin kenti yönetenlere destek olması gerektiğini de düşünüyorum. 
Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, D-100 karayolu İzmit geçişinde Goodyear Sapağı mevkiinde, yapımı süren Symbol AVM’ye, Metro’ya, Mobesko’ya ulaşımı kolaylaştıracak, D-100’deki trafik akışına gerçekten önemli katkı sağlayacak köprülü kavşak projesi hakkında şehre açıklama yapacak. Bu büyük projenin  hazırlıkları son aşamaya geldi. Maliyeti yaklaşık 25 milyon TL’yi bulacak. Bu üstgeçidin masrafı Büyükşehir’den çıkmayacak. Symbol projesini hayata geçirmekte olan Kavanlar firması, bu köprülü kavşağın inşaatını da üstlenecek. 
Tabii, AKP’nin ilimizdeki yetkililerini, önümüzdeki şubat ayına kadar ilçe ve il kongreleri çok meşgul edecek. İlçe kongreleri ve özellikle il kongresi AKP’nin mevcut milletvekillerini de, önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyen partilileri de çok yakından ilgilendiriyor. Partide bu açıdan bakıldığında, 3 ncü dönemi tamamladıkları için yeniden aday olamayacak olan Nihat Ergün ile, Muzaffer Baştopçu rahat. Diğer bütün partililerin, 2015 genel, 2019 yerel seçimlerine yönelik hesapları var.
Başkan Karaosmanoğlu’nun masaya yumruğunu vurması lazım. Bildiğim kadarıyla, Karaosmanoğlu’nun kendisine dair hiçbir siyasi hedefi, hırsı yok. Bu dönemin sonunda Büyükşehir Başkanlığı’nda 3 ncü dönemini dolduracak. Büyük olasılıkla “İbrahim Dede” sıfatıyla, kendisini kenara çekecek. Bu süreçte bir şeyler yapması lazım. Kuşkusuz Sayın Karaosmanoğlu’nu her zaman “İyi bir insan” olarak anacağız. Ama “Büyük işler başarmış bir Belediye Başkanı” olarak da anılmayı hak etmelidir diye düşünüyorum. 
Bunun için bir şeyler yapılmalı. Misal, Karaosmanoğlu istese, ısrar etse, yumruğunu masaya vursa, artık tükenme noktasına gelen İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanlarından  THY’nin yaptığı yurt içi uçuşların bir kısmını Cengiz Topel’e aldırabilir. 
Bu havaalanı meselesi, bu kentte yaşayan-uçakla hiç işi olmayan insanları bile- “Bizi aldattılar” duygusuna sürüklüyor. 
Şehir içi ulaşımı,  D-100, D-130 için yeni ve radikal önlemler alınabilir. Hükümet, 2018 hedeflerini açıkladı. Büyükşehirlerde şehir merkezlerine araç girişinden para alınması, şehir merkezlerinin araçlardan arındırılması, yayalaştırılması gündemde. 
Büyükşehir artık ilimizde de bu konuda cesur adımlar atmalıdır. Tramvay olur olmaz, ayrı bir konu. Ama İzmit şehir merkezi, Yürüyüş Yolu güzergahı araçlara kapanmalıdır. Hükümet de şehir merkezlerinde bisiklet ulaşımına destek veriyor. İzmit Belediyesi bu konuda hazır. İzmit şehir merkezi, her türlü motorlu taşıttan arındırılıp, sadece yürüyenlere ve bisiklete binenlere ayrılabilir. 
Eski Gölcük Yolu, özellikle ağır vasıtalara paralı yapılmalıdır. Hatta, D-100 karayolunun Yarımca-Uzunçiftlik arasındaki bölümü, transit geçenlere, ağır vasıtalara, araba-tomruk taşıyan TIR’lara paralı hale getirilebilir. 
Bu süreçte, doğru yönetilerek, Kocaelispor olmasa bile Birlikspor’un futbolda zirveye oynaması sağlanabilir. 
Bazı şeylerin uzun süredir hiç yapılmıyor olması, artık gücümüze gitmeye başladı. 
AKP’li dostlar artık anlamalıdır ki, bu şehirde bu kadar büyük ataletle, hareketsizlikle, hizmetsizlikle bir büyük seçim zaferi daha kazanmaları mümkün değildir. Bir şeyler yapmaları, bu şehre hakkını vermeleri lazım.. 
Bu nedenle önümüzdeki aylarda hamle bekliyorum. Umarım, doğru, fizibil, kentin geleceğine katkı sağlayacak önemli projelerle bu hamleleri gerçekleştirirler.
Bu yazı toplam 360 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.