1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Doğru zamanı bekleyelim
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğru zamanı bekleyelim

A+A-

Herkesin gözü kulağı dün öğlen saatlerinde KOTO meclis toplantısındaydı. Zira KOTO’nun temmuz ayı toplantısına Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz konuk olacaktı. Her ne kadar bu hafta içinde Yavuz’un basın toplantısı düzenleyerek transfer tahtasının açılmasıyla ilgili süreçte gelinen son durumu paylaşması beklense de, kulüpten böyle bir bilgilendirme yapılmadı. Başkan Yavuz, KOTO’da belki bazı şeyleri açıklar diye pür dikkat takipteydik.  Yavuz söz konusu transfer tahtasının açılmasıyla ilgili,  “Herkes merak ediyor, az kaldı mutlaka bilgilendirme yapacağız. Susmamızın nedeni kulübün menfaati. Susmazsak kulüp daha fazla bedel ödeyecek” dedi.

YAVUZ’DAN AZ KALDI MÜJDESİ
Yavuz’un bu söylemiyle birlikte bence artık transfer tahtasının açılıp açılmamasıyla ilgili süreçte yönetimi rahat bırakmalı, baskı altına almaktan vazgeçmeliyiz. Yavuz, “Az kaldı bilgi vereceğiz” diyor. Kulübün menfaati için susmak zorunda olduklarını vurguluyor. Tamam, çok merak ediyoruz, en azından küçük bilgiler verilsin istiyoruz ama konunun ne denli hassas olduğu ortada. Yavuz, “Susmaksak kulübe 1 milyon, 2 milyon daha fazla beden ödetiriz” diyor. Hiç birimiz bunu istemeyiz her halde. Başkan Yavuz’a, yönetime güvenelim. Açıklama için doğru zamanı bekleyen yönetimin bu düşüncesine saygı duyalım.

DOSYA SAYISI 94’E NASIL ÇIKTI?  
Bu arada kafaları karıştıran bir nokta var.  Malum transfer tahtasını açmak için girişimlere başlandığında kulüpten TFF’de kayıtlı alacaklı dosya sayısının 55 olduğu açıklanmıştı. Basına dağıtılan broşürlerde alacaklı isimler tek tek sıralanmış ve alacakları tutarlar yazılmıştı. Ancak geldiğimiz noktada Başkan Bahri Yavuz en son KOTO meclisinde 94 dosyadan söz etti. Haliyle insanlar, 55 dosya nasıl oldu da 94’e çıktı diye soruyor, gerçeğin ne olduğunu merak ediyor. Önemli bir konu; kamuoyunu aydınlatmak bir anlamda kafalardaki soru işaretini kaldırmak istiyorum. 
Evet, ilk açıklamada TTF’deki dosya sayısı 55’ti. Orada bir yanlış yok. Ancak bu sayı toplam dosya sayısını değil TFF’ye alacağı için başvuranları gösteriyordu. Oysa dışarıda alacağı olduğu halde başvurmayanlar da vardı. Kulübün ödeme yapması sonrasında alacağı olanların bir kısmı başvuru yaptı, sıraya girdi;  ayrıca yönetim alacağı olduğu halde başvuruda bulunmayanları da ayırmadı onlara da ödeme yaptı.  Böylece dosya sayısı 94’e çıktı. İşin aslı budur, bilgilerinize sunulur. 

Kartepe ilçenin hayali, 
yine kaldı başka bahara!

Tamam, bu kez olacak, Kartepe ilçe profesyonel lig hedefine yönelik yarışmacı takım etrafında birleşecek dedik. Büyük Kartepespor projesinin hayata geçeceğinden çok emindik. B.Derbentspor’un BAL’a çıkması sonrasında gerek bu kulüp yönetimi, gerekse Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in söylemleri herkes için büyük umut olmuştu. Ancak yine boşuna umutlanmışız. Ne zaman ki söylemler yerini eylemlere bıraktı, işin icraat kısmı geldi, rüya bitti. Büyük Kartepespor projesi resmen patladı gitti.

top-aglarda--kartepenin-hayali.jpg

PROJE NEDEN İPTAL OLDU? 
Proje neden iptal oldu? Çok şey yazıldı, çizildi. Kısaca bildiklerimi yazmak, bir anlamda işin neden bozulduğu gerçeğini tarihe not düşmek isterim. Rakamlar arasında üç aşağı-beş yukarı farklar olabilir. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in düşüncesi 1 milyon TL bütçeli bir kadroyla 3.Lig hedefine ulaşılabileceğine yönelikti. Bu rakamın yarısını kendisi verecek, yarısını ise yönetim bulacaktı. Ancak karşısına iki katı bir rakam çıkartıldı. Yönetim bütçeyi 2 milyon TL olarak belirlemiş ve bu doğrultuda futbolcularla ön anlaşmalar yapılmıştı.

RAKAM, DÜŞÜNDÜĞÜNÜN İKİ KATI 
Üzülmez, bu rakamları görünce şaşırmış, çok yüksek bulmuş. Öyle ya düşündüğünün iki katı.  Arada makul bir fark olsa, karşılıklı adımlarla ortası bulanabilir ama öyle değil. 1 milyon TL gibi ciddi bir fark var. Selçuk Baysal, Hüseyin Üzülmez ile yaptığı görüşmenin ardından, “Verilen sözler tutulmadı. Büyük Derbentspor olarak devam ediyoruz” diye açıklama yaptı. Futbolculara teklif edilen rakamların bazılarıyla ilgili bilgim var. Bana da rakamlar yüksek geldi. Aynı isimleri daha aşağı rakamlara ikna etmem mümkün olabilirdi diye düşünüyorum.

ÇIKARSA SENEYE OLABİLİR 
Tartışmasız işin bozulmasına en çok Derbentliler, Derbentspor’a gönül verenler sevindi. Şiddetle karşı çıkıyorlar, ismimizin silinmesini kabul edemeyiz diye isyan ediyorlardı. İstedikleri oldu. Peki şimdi ne olacak ? Büyük Derbent mevcut imkanlarla 3.Lig hedefini yakalayabilir mi? Başkan Selçuk Baysal ile arkadaşları asılıyorlar, zorlayacaklar gibi gözüküyor. Eğer hedef tutturulursa 3.Lig’de bir yıl gecikmeyle Büyük Kartepespor projesi hayata geçirilebilir. Bekleyip göreceğiz. Başka bir yol daha var. Amatör Süper Lig’de yer alan Kartepe Belediyespor’a yatırıp yaparak yola devam etmek. Bence en doğrusu,  en mantıklısı bu.

YAZIK KAYBEDİLEN YILLARA 
Ne isim değişikliği gerekir, ne birileri tepki gösterir. İlçenin adını, taşıyan belediyeye bağlı kulüp sonuçta. Yeni sezon biraz destekle takımın BAL’a çıkması sağlanabilir. Sonra devam edilir. Aslında 3 yıl önce büyük bir fırsat çıkmıştı. Kartepe Belediye ile Derbentspor birbirlerini yemese, Kartepe Belediye BAL’a çıksa bugün çok farklı şeyleri konuşuyor, belki de profesyonel bir takımın varlığından söz ediyor olabilirdik. 3 yıl önce o tarihi fırsatı teptik, bugün karşımıza çıkan projeyi de hayata geçiremedik. Koca ilçe bir hedef etrafında birleşemedik, güç birliği yapamadık. Kaybeden Kartepe. Yazık geçen yıllara. İlçenin büyük hedefler hayali yine kaldı başka bahara.  

Gereksizdi, ellerinde patladı!

Eskiden amatörde büyük yaş sınırı 27’ydi. Takımlar 27 ile 30 yaş arasında en çok 3 futbolcuyu büyük yaş kontenjanından oynatabiliyordu. 30 yaş üstüne izin yoktu. İnsan haklarına aykırı, son derece yanlış bir uygulamaydı. TFF oluşan tepkiler üzerine düzenlemeye gitti. Büyük yaş kontenjanını 30’a çıkardı ve 30 yaş üstünde 5 futbolcunun oynamasına izin verdi. BAL, Süper Lig ve 1.Küme için geçerliydi bu uygulama. 2.Amatör Küme’de ise 30 yaş üstünü serbest bıraktı.

BÜYÜK TEPKİ GÖSTERİLDİ 
Bi derece kabul edilebilir bir düzenlemeydi bu. Kaç yıldır bu şekilde uygulanıyordu. Çok fazla bir tepki de yoktu. TFF nereden çıktıysa, kimin, kimlerin aklına uyduysa yeni sezon öncesinde büyük yaş sınırını 29’a çekti. Doğal olarak kamuoyundan tepkiler yükseldi. Başta Profesyonel Futbolcular Derneği uygulamaya karşı çıktı, ulusal spor gazeteleri konuyu birinci sayfasına, manşetine taşıdı, Türkiye’nin dört bir köşesinden sesler yükseldi. TTF’nin bu haykırış karşısında hiçbir şey yokmuş gibi hareket etmesi beklenemezdi.

BEN YAPTIM OLDU ZİHNİYETİ 
Öyle de oldu. Çok değil bir hafta geçmeden TFF geri adım attı, eski uygulamaya geri dönüldüğünü açıkladı. Düzenleme dün TFF’nin resmi internet sitesinde paylaşıldı. TFF büyük yaş sınırını bir yaş öne çekerek ben yaptım oldu zihniyetiyle hareket edebileceğini düşündü, daha doğrusu meydanı boş sandı. Öyle olmadığını gördü. Kamuyu tek ses oldu, tepkiler üzerine TFF tam anlamıyla tükürdüğünü yalamak zorunda kaldı. Hiç gereği yokken kalkışılan bir işti, ellerinde patladı. İnşallah bu yaş kontenjanı gibi hassas konuda bir daha gereksiz hamleler yapmaya kalkmazlar.

Bu yazı toplam 1923 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum