1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğum günün kutlu olsun Tüpraş
Doğum günün kutlu olsun Tüpraş

Doğum günün kutlu olsun Tüpraş

Bizim çocukluğumuzdaki adı İPRAŞ'tı. Açılımı İstanbul Petrol Rafinerileri A. Ş… Yarımca ile Tütünçiftlik arasında sahilde birkaç büyük beyaz tanktan oluşuyordu. Türkiye büyüdükçe, İpraş büyüdü.

A+A-

Bizim çocukluğumuzdaki adı İPRAŞ'tı. Açılımı İstanbul Petrol Rafinerileri A. Ş… Yarımca ile Tütünçiftlik arasında sahilde birkaç büyük beyaz tanktan oluşuyordu.

Türkiye büyüdükçe, İpraş büyüdü. Sonra adı değişti Türkiye Petrol Rafinerileri A. Ş.(TÜPRAŞ) oldu.

Tüpraş, karşı sahilden bakıldığında İzmit Körfezi'nin ışıklı gerdanlığı oldu. Manzarası oldu.

Tüpraş sayesinde sonradan aynı bölgeye İgsaş, Petkim kuruldu. Türkiye'nin bütün petrol şirketleri, LPG şirketleri bu bölgeye geldi.

Tüpraş Türkiye'nin uzak ara en büyük şirketi hâline geldi. Bu sayede Kocaeli kişi başına geliri en yüksek il olarak gözüktü, en çok vergi ödeyen il oldu…

Tüpraş olmasa, Tüpraş bu kadar üretip, bu kadar yüksek ciro ve vergi rakamlarına ulaşmasa, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin de anlamı olmazdı.

Tüpraş onbinlerce kişiye ekmek verdi. Lojmanlarıyla, sosyal tesisleriyle özel bir kültür geliştirdi ve kente yerleştirdi…

Tüpraş özelleştirilirken yabancı sermaye gelip alacak, özellikle Arap sermayesi alacak diye çok korkmuştum. Koç geldi, parayı bastırıp, Tüpraş'ı aldı.

Hâlâ büyüyor Tüpraş... Giderek daha yüksek kalitede akaryakıt üretiyor. Ham petrolü alıyor, dünya standartlarında işliyor, işlenmiş ürünü ihraç ediyor.

Tüpraş bu kentin hem sosyal hayatına, hem çalışma hayatına, hem ekonomik hayatına çok önemli katkılar sağlamaya devam ediyor…

26 Kasım günü Türkiye'deki rafinerilerin bir araya toplanıp Tüpraş ismiyle şirketleşmesinin 27 nci yıldönümü kutlanacakmış. Bu amaçla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. İzmit rafinerisinin yani eski adıyla İpraş'ın devreye giriş tarihi 1961. Önümüzdeki yıl Kocaeli'deki rafineri macerasının 50'nci yılı dolacak. Tüpraş yetkililerinin Türkiye Petrol sektörünün lokomotifi olmuş tesisin 50 nci yıl dönümü için de çok özel kutlama etkinlikleri düzenleyeceklerini umuyorum…

Alışveriş artık iyice AVM'lere kayıyor

Türkiye'de yaşam biçimi değişiyor. Bu gerçeği görmek, kabul etmek zorundayız. Belki de birkaç yıl içinde şehir merkezlerindeki küçük dükkanlar, butik mağazalar, ayakkabıcılar, şarküteriler, konfeksiyoncular kapanacak, yok olacaklar.

Belki marka olmuş birkaç kasap, birkaç lokanta ya da berber, eczane gibi işyerleri kalacak.

Son uzun bayram tatilinde, büyük şehirlerdeki Alışveriş Merkezlerinde yine alışveriş rekorları kırılmış. İnsanlar, AVM'lere gidiyor. Otopark var. AVM'de mağaza, markalı ürünler, sinema, kafe, lokanta var. Tüketici, aradığı her şeyi buluyor.

Bayram günlerinde İstanbul'daki büyük AVM'lerde kalabalıktan insanların bir kısmı içeri girememiş. Bizim esnaf, tatili bulunca, dükkanını kapatıyor. Bir cadde üzerinde birkaç mağaza kapalıysa, insanlar o caddeden sıkılıyor. Açık dükkanları da görmüyor.

Ver elini AVM… İzmit'teki büyük AVM'ler de bayram günlerinde tıklım tıklım dolmuştu. Bayramda şehir dışına tatile gidemeyen, şehirde kalanlar AVM'lerin yolunu tuttu. Bütün mağazalar da açıktı. Eğlence, animasyon vardı. Çocuklar ayrı eğlendi, büyükler istedikleri gibi dolaşıp, alışveriş yaptı.

Her uzun bayram tatilinin AVM'lerin işine yaradığını, yeni müşteriler kazandıklarını düşünüyorum.

10 ayda 79 milyon kişi uçmuş

AKP iktidarı döneminde Türkiye'de en çok gelişen, büyüyen sektörlerin başında sivil havacılık geliyor. Bu dönemde Türkiye'nin her yerinde yeni havaalanları açıldı. Milli Havayolu şirketi THY olağanüstü büyürken, bu alanda özel şirketlerin kurulması da özendirildi. Mevcut havaalanlarının kapasiteleri arttırıldı.

Türkiye'de 46 tane faal durumda sivil havaalanı var. Bu yılın Ocak-Ekim döneminde, yani 10 aylık süre içinde bu havaalanlarından 79 milyon 354 bin kişi uçağa binmiş, bir yerden bir yere (yurt içi veya yurt dışı) uçuş yapmış.

Bundan 10 yıl önce uçağa binmek zengin insanların, kodaman grubunun işiydi. Artık öyle değil... İstanbul'dan Van'a, Kars'a, Diyarbakır ya da Trabzon'a gidecek yolcu önce uçak bileti soruşturuyor. Öğrencisi, askeri, çiftçisi, işçisi uçakla gidip geliyor.

Bu yılın ilk 10 ayında Türkiye'deki havaalanlarından uçuş yapan 79 milyon 354 bin kişilik rakam Türkiye nüfusundan fazla. Bu yıl uçan insan rakamı, geçen yıla göre de 14 milyon kişi daha fazla.

Türkiye'de sivil havacılık bu kadar gelişmese, uçakla seyahat eden insan sayısı bu kadar artmasa, geçtiğimiz bayram tatili gibi uzun bayram tatillerinde karayolları kim bilir daha ne kadar kalabalık olurdu.

AKP iktidarı, Türk halkına uçağı, havayolunu tanıttı. AKP iktidarından havayolu ulaşımında yaptığı bu büyük atılımın benzerini demiryolları için de yapmasını beklemek hakkımız. Türkiye'de demiryollarının da ulaşımın ve nakliyenin önemli bir unsuru hâline dönüşmesi şart. Bu arada sivil havacılığı böylesine önemseyen, Türkiye’deki havaalanı sayısını 46’ya yükselten iktidarın Kocaeli ölçeğinde bir kentte bir sivil havaalanını hâlâ faaliyete geçirememiş olmasını da şaşırtıcı buluyorum...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.