1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Doku uyuşmazlığı yok
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Doku uyuşmazlığı yok

A+A-
Aslında önemli seçimlere “ittifak” yaparak girmek, gelişmiş demokrasilerde, özellikle Avrupa demokrasilerinde çok yaygın bir uygulamadır. Bizdeki gibi aşılması çok güç seçim barajları olmamasına rağmen, bazı konularda birbirlerinden farklı bakış açıları olsa da aynı tabana hitap eden, hemen hemen aynı çizgi üzerinde bulunan siyasi partiler seçimlere ittifak yaparak girerler. Bugün Avrupa ülkelerinin çoğunda seçim kazanarak iktidara gelmiş tek parti iktidarı bulunuyor gibi gözükse de, aslında bu hükümetler seçim öncesi yapılmış ittifakların koalisyon hükümetleridir. 
Yüzde 10 gibi demokrasinin kolay kolay içine sindiremeyeceği yüksek bir seçim barajının uygulandığı ülkemizde 7 Haziran seçimlerine 20 partinin giriyor olması tuhaflık ötesinde abestir. Türk siyaseti komplekslidir. Siyasi partilerin liderleri ve yakın çevrelerindeki kurmayları kendilerini çok büyük ve önemli görürler. Paylaşmayı, uzlaşmayı pek beceremezler. Bu açıdan bakıldığında, 7 Haziran seçimlerine Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin ittifak yaparak girmesi ülkemiz siyaseti ve demokrasisi açısından önemli bir örnektir. Gerçekçi bakacak olursak,  Saadet Partisi’nin de, BBP’nin de 7 Haziran seçimlerinde tek başlarına yüzde 10’luk barajı geçmeleri mümkün değildi. Aslında Mustafa Kamalak ve Mustafa Destici, MHP şemsiyesi altında daha büyük ve gerçekten çok yankı uyandırabilecek bir büyük ittifak için son ana kadar çaba harcadılar. MHP böyle bir ittifaka kapılarını kapatınca, ikisi “Milli İttifak” adı altında birleştiler. 
Kolay değil ittifak. Hele Türkiye gibi bir ülkede hiç kolay değil. Dokuların uyuşması lazım. İki partide de, liderlerin, teşkilatların fedakarlık yapması, diğer partiden gelenleri içlerine sindirmesi lazım. BBP,  seçime Saadet Partisi şemsiyesi altında girerek bir fedakarlık yaptı. Saadet Partisi, kendi listelerinde BBP’li isimleri önemli sıralardan aday göstererek fedakarlık yaptı. Türkiye, ilk kez 7 Haziran seçimlerinde ciddi bir ittifak oluşumu görüyor.
…………
Pazar günü 7 Haziran seçimlerine yönelik ilk büyük mitingi-Cumhurbaşkanı’nın Sekapark alanındaki toplu açılış törenini saymazsak-  Saadet Partisi-BBP’nin oluşturduğu “Milli İttifak” yaptı. Talihsizlik, pazar sabahı müthiş bir yağmur vardı, hava soğumuştu. Miting saatine doğru yağış durdu. Ama hava insanların kendilerini sokağa atmaktan çok, evde tutmayı tercih edecekleri bir haldeydi. 
Ben saat 13.00 sıralarında, mitingin başlamasına bir saatten uzun süre kala Perşembe Pazarı alanına gittim. Saadet Partili gençlerle, BBP’li gençlerin nasıl omuz omuza nasıl büyük bir heyecanla alanı süslemek için çalıştıklarına tanık oldum. İlk tespitim, “Milli İttifak içinde doku uyuşmazlığı yok. Saadet ile BBP’nin dokuları uyuşmuş” şeklinde oldu. Miting alanında, kürsünün arka tarafına, iki partinin merhum kurucu liderleri Necmettin Erbakan ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun dev posterleri asılmıştı. Hem Saadet, hem BBP haklı olarak merhum liderleri ile övünen, onlara toz kondurmayan camialar. Miting alanındaki süslemede, BBP bayrağı hiç kullanılmamıştı. Seçmenin kafasını karıştırmamak adına, seçim pusulasında bulunacak Saadet Partisi’nin bayrak ve amblemi öne çıkartılmıştı. 
Saadet ve BBP, fikir olarak, tabanlarının yaşam tarzı, dünyaya bakışı açısından birbirinden çok uzak partiler değiller. Saadet biraz daha dindar, BBP biraz daha milliyetçi. Ama pek çok ortak noktaları, pek çok paralel görüşleri var. Miting alanına giren bir tesettürlü bir genç kızın elinde “Yazıcıoğlu’nu dağda bırakanlar, Erbakan’ı da yolda bıraktılar” yazılı pankart gördüm. İki partiyi ittifaka götüren çizgide, bu pankartın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. 
……….
“Milli İttifak” 7 Haziran’da yüzde 10 barajını aşar mı?.. Elbette çok zor. Ama iki parti de, iki partinin tabanı, özellikle gençleri ve kadınları da çok heyecanlı. Bu ittifakın bir sinerji yarattığı gerçeği de yadsınamaz.  Seçime hala bir aydan fazla zaman var,  bu süreçte Türkiye’de neler olur, kestirilemez. Milli İttifak, elbette ağırlıklı olarak AKP ve MHP tabanından oy almayı hedefliyor. Özellikle ilimizde çok çalışacak ve çok asılacaklar. Ben, miting alanlarındaki kalabalıkların çok fazla önemli olmadığını düşünürüm. 2011 seçimleri öncesinde o seçimlerde AKP’ye, Erdoğan’a en ağır eleştirileri yönelten, çok da iddialı görünen Numan Kurtulmuş liderliğindeki Has Parti’nin aynı alandaki mitingine gitmiştim. Tam bir fiyaskoydu. Sonra Numan Kurtulmuş,  kendisini AKP’ye pazarlamıştı. 
Milli İttifak mitingi kesinlikle çok sönük değildi. Miting alanına gelen, heyecanla, gönüllü olarak gelen çok sayıda yaşlı insan gördüm.  BBP’nin gençleri milliyetçi ve Atatürkçü sloganlarla gruplar halinde alana geldiler. Milli Görüş gençliğini, önceki seçimlerden daha derin bir samimi heyecan içinde gördüm. İzmit’te bu seçimin ilk mitingine bakıp, “Milli İttifak barajı aşıyor, gümbür gümbür geliyor” diyemeyiz. Ama bu mitingde kesinlikle ezilmediklerini, en önemlisi iki partinin dokularının çok iyi uyuştuğunu tespit ettiğimizi söyleyebiliriz. 
……….
Miting günü Cengiz Topel Caddesi’nden yürüyerek gazeteye dönerken, Mado Pastanesi önünde kaldırıma atılmış bir masanın çevresinde oturan kalabalıktan, geçmiş yıllarda büyük bir heyecanla AP, DYP, DP için bu şehirde çalıştıklarını bildiğim arkadaşlarla karşılaştım. Masalarında miting için İzmit’e gelen “Milli İttifak”ın Mardin adayı Ahmet Özal oturuyordu. Beni tanıştırdılar.  Doğrusu, merhum Cumhurbaşkanı Özal’ı da, iktidarda olduğu dönemde ailesini de sevmezdim. Özellikle Ahmet Özal bana çok antipatik gelirdi. Ama kaldırım üzerindeki masa etrafında 15-20 dakikalık sohbette, Ahmet Özal’ın benim tanıdığımdan çok farklı bir kişilik olduğunu hissettim. Son derece samimi, rahat ve mütevazi biri. Biraz Kocaeli siyasetini, Kocaelispor’u konuştuk. Ahmet Özal, özellikle HDP’nin durumunu sordu. 
7 Haziran’daki seçimlere kadar Türkiye’de önemli olaylar yaşanabileceğini söyledi.  İttifak’tan Özal da umutlu görünüyordu. 
Saadet Partisi ve BBP, Türkiye demokrasisi adına iyi bir şey yaptılar, Kamalak ve Destici, kişisel egoları aşabilen siyasi liderlerin bu ülkede de olabileceğini gösterdiler. İzmit mitinginde bence kesinlikle ezilmediler. Eldeki imkanlarla en iyisini, en heyecanlısını yaptılar. Aslında bu ittifakın 7 Haziran seçimlerinden ezilmeden çıkması-ki ben öyle olabileceğini umuyorum- Türkiye siyasetinde bundan sonraki seçimlerde yeni ve önemli açılımların, ittifakların habercisi olacaktır ki, emin olun bu de demokrasinin gelişmesi adına çok olumlu bir gelişmedir. 
Bu yazı toplam 348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.