1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DOMİF açıldı, ilk gün ilgi üniversitelere
DOMİF açıldı, ilk gün ilgi üniversitelere

DOMİF açıldı, ilk gün ilgi üniversitelere

Bu yıl 5 ncisi düzenlenen Doğu Marmara İstihdam ve İnsan Kaynakları Fuarı-DOMİF’15 kapılarını açtı.

A+A-
İşkur, Marka, Kocaeli Üniversitesi,. Büyükşehir ve Kocaeli Valiliği başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların da desteğiyle bu yıl 5 ncisi düzenlenen DOMİF, işsizler için iş, işveren için kalifiye eleman bulma umudu, gençler için en iyi üniversiteleri bulma amacı taşıyor. Uluslararası Fuar merkezi’nde 25 firmanın 300 stantta buluşktuğu fuarın açılışına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,  Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez’in de aralarında olduğu çok sayıda yetkili katıldı. Fuarın ilk gününde en fazla ilgiyi, üniversitelerin tanıtım stantları çekti. Gençler, üniversitelerle ilgili bilgi aldı.

2015 DOMİF HEDEFLERİ

9 Mayıs’a kadar açık kalacak DOMİF’te 103 bin ziyaretçi hedefleniyor. Fuar süresince anons yapılacak açık iş pozisyonu sayısı 2 bin 600, portala aktarılacak talep sayısı 1100 olarak hedefleniyor.. Ziyaretçilerden alınacak staj başvuru sayısı 500, Üniversite ve meslek liselerinde yapılan iş arama becerilerine katılacak kişi sayısı 12 bin olarak belirlendi. Yine fuar süresince 52.500 kişinin firmalar CV bırakması; haziran ayına kadar da 15 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez, açılışta yaptığı konuşmada, destek veren herkese teşekkür etti. KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Ulusal sınırları çoktan aşmış olan bir rekabet var dünyada. Teknoloji bu rekabet aşamasında önemli bir yerde. İş gücüne katılımın ülkemizde teknoloji yatırımıyla beraber artacağına inanıyorum. Şirket içi programların mutlaka desteklenmesini çalışanın verimliliğini ve dinamik istihdam alanı oluşturulacağını paylaşmak istiyorum” dedi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da, “UMEM projesiyle birinciyiz. 5 Bin kişiye iş bulduk Bu sayı çok az. Bir takım eksiklikleri hükümetimize ilettik. Hükümetimiz de kursiyere verdiği rakamları arttırarak asgari ücrete yakın hale getirdi, önümüzde dönemde biz ivme kazanacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

KOÜ DİKEY OLARAK BÜYÜYOR

KOÜ Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü de, KOÜ’den söz etti, “Sanayinin üniversitelerden neler beklediğini bir çalışma ile yakın zamanda yapacağız. TÜPRAŞ, Otosan gibi işbirliği protokolleri hazırladık. Yakın zamanda hayata geçecek. Üniversitemiz yatay genişlemeyi tamamlamış, dikey olarak genişlemeye ve gelişmeye başlamıştır” diye konuştu.

VALİ VE KARAOSMANOĞLU’NDAN GENÇLERE TAVSİYELER

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, gençlere tavsiyelerde bulunarak “Bu fuarda üniversite tanıtımları yapılıyor. Gençlerimizin araştırarak yeteneklerini keşfedip geleceğe güvenle bakmalarını öneriyorum. Kararlı bir çalışmayla çok başarılı olabilirsiniz. Başarı nasıl elde edildi. Bunun yolları belli. Çabanın, gayretin, inancın ürünüdür bütün başarılar” diye konuştu. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, da ekonominin en önemli yanının istihdam olduğunu hatırlattı, “Amacımız her genci nitelikleri ve istekleri konusunda en iyi şekilde yetiştirmek ve iş gücü sahibi yapmaktır. Sevgili gençler sizden çok şey bekliyoruz. Bu fuar her düzeyde iş ilişkileri ve kurumsal yapıyı bir araya getirmenin yanında bölgeye ve ülkeye büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
di. Bizde
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.