1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Domino taşı
Domino taşı

Domino taşı

Ortadoğu coğrafyasında yaşananlar Dünya gündeminde ilgiyle izleniyor. Süper güç ABD yine ağırlığını koyarak bu bölgede yaptığı stratejik hesapların şaşmaması için dengeleri koruyarak domino

A+A-

Ortadoğu coğrafyasında yaşananlar Dünya gündeminde ilgiyle izleniyor. Süper güç ABD yine ağırlığını koyarak bu bölgede yaptığı stratejik hesapların şaşmaması için dengeleri koruyarak domino taşı etkisindeki siyasi gelişmelerde yine belirleyici oldu.

30 yıllık iktidarı boyunca koltuğa adeta yapışan gitmemek için halkın isyanına tepkilerine direnen Mübarek de sonunda pes etti.

Bu gelişmeler aslında ülkemizin bu coğrafyadaki ilişkileri açından da yeni bir dönemin başladığına tarih önünde tanık ediyoruz. Gerçekten Ortadoğu’nun gayya kuyusunda yapılacak en küçük bir hata diğer ülkelerdeki siyasi gelişmelerin nelere gebe olacağını da örnekleri ile görüyoruz.

Burada yaşayan halkın beklentileri istekleri tamamen yaşam standartlarının iyileştirilmesi  bölge halkının özgürlükler açısından talepleri doğrultusunda öne çıksa da yine de Süper ABD nin geleceğe yönelik çizdiği planlarında olduğunu belirtmekte yarar var.

Ortadoğu’da bizim ülkemize gösterilen ilgi bölge ülkelerine örnek  olarak sunulan  uygulamaları da aslında elma şekeri gibi gösteriliyor. Elma şekerini bildiğiniz gibi  yaladığınızda sapı sonunda elinizde kalır.

İşte biz bu yaygara ve arala gürele içinde tıpkı bir satranç oyuncusu gibi soğukkanlı akıllı hamlelerle duruşumuzu belirlememiz gerekecek. Çok hassas dengelerde bu bölgede hesabı olanların dolduruşuna hadi aslanım yiğidim gibi sözleri ile gelmemek gerekir.

Yeni Dünya düzeninde kendisine biçilen rolü oynamaya çalışan ülkemize dikkat ederseniz hem dünya medyasında hem de içerdeki malum medya aracılığı ile acayip bir destek olduğunu görüyoruz.

Bu stratejik bölgenin en özel coğrafi konumuna sahip ülkemizi daha da özel kılıyor. Çok hassas ve çok tehlikeli bir süreç yaşanıyor. Her ne olursa olsun sonuçta iktidarı muhalefeti ile milli değerlerimizi ön planda tutan çıkarlarımızı koruyan bir dış politika izlemek gerekir.

İktidar bu konuda daha esnek bu birlikteliğe  yeşil ışık yakmalıdır. Ben yaptım oldu nasıl olsa ülke yönetiminde söz sahibi  biziz anlayışı ile büyük hatalar içine girebilir. Görünen köy klavuz  istemez olan bitenler bizlere her şeyi anlatıyor.

Yeter ki ulusal çıkarlarımız söz konusu olduğunda iktidarı ve muhalefeti ile doğrunun  bir olduğunu bunu yapmak için de aklın ve sağduyunun öne çıktığını bilelim. Yoksa başka ülkelerde yıkım olan bölgede dengeleri alt üst eden gelişmeler domino taşı etkisini sürdürmeye devam eder. Bunu seyreden değil belirleyici ülke konumunu koruyalım.

Doğrusunu yapar

Her ne kadar eleştirilmiş olsa da kısa bir süre de oturduğu koltuğunda ısınma turlarını tamamlayan ana muhalefet partisi  genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  genel seçim sürecinde etkili bir performans beklemek hayal değil.

Sadece parti üst yönetimi içindeki farklı seslerin değil örgütsel yapıdaki sıkıntıların da çiçeği burnunda genel başkana biraz fazla mesai yaptırmış olsa da  ana muhalefet lideri karar verici olarak doğrusunu yapacağına kuşkum yok.

Bir tarafta iktidara yakın markaj uygulamak gündeme ilişkin değerlendirmeler yapmak seçim stratejinde vurucu sloganlar ile halka partisinin iktidar alternatifi olduğunu anlatmak çok zor bir sürecin önemli adımlarını oluşturuyor.

Gerçekten ülkemiz geleceği açısından çok büyük bir seçim dönemi içine giriyor. Artık bilinçli olmak eğrileri doğruları çok iyi düşünmek gerekir.

Vatandaş beklenti içindeyken ana muhalefetin de bunlara  yanıt vermek açısından  kendine çeki düzen vermesi çok kısa bir süre içinde hızlandırılmış yöntemlerle kavga gürültülerden uzakta ülke yönetimine alternatif olduğunu göstermesi gerekir. Demokrasilerde var olan iktidarın olmazsa olmazları arasında sarsıcı güçlü muhalefetlerin buzkıran gemisi gibi rol oynadığını da unutmayalım. İşte bu noktada doğrusunu yapacağına emin olmaya çalıştığımız bir muhalefet lideri bunda belirleyici olacak.  Partisinde rüzgarlar esmiş olsa da buna mecbur olduğunu unutmadan ülke geleceğine damga vurmak tarihsel bir sürecin adımı olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.