1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Donanma Komutanı ve İzmit Belediye Başkanına açık mektup
Donanma Komutanı ve İzmit Belediye Başkanına açık mektup

Donanma Komutanı ve İzmit Belediye Başkanına açık mektup

Değerli hemşerimiz, Diş Hekimi Sedat Tuna Yalıncan, oldukça ilginç ve bence de çok önemli bir konuyu işleyen bir mektup göndermiş. İzmit tarihine olan merakı ve incelemeleri ile tanınan

A+A-

Değerli hemşerimiz, Diş Hekimi Sedat Tuna Yalıncan, oldukça ilginç ve bence de çok önemli bir konuyu işleyen bir mektup göndermiş.

İzmit tarihine olan merakı ve incelemeleri ile tanınan Yalıncan’ın mektubunu aynen aşağıya alıyorum:

Sn Ali Gündoğdu;

Bilindiği gibi üzerinde yaşadığımız İzmit topraklarında çok net olarak bilinen 3000 yıllık tarihi geçmiş bulunmaktadır. Tarihte dünyaya egemen olmuş bir devlet yoktur ki İzmit toprakları üzerinde iz bırakmasın… Helen, Roma Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları gibi çok önemli dünya devletlerin her dönemine ait izler İzmit ve çevresinde çok açıkça görülürler.

Bu uygarlıklardan günümüze çok az eser ulaşmış olsa da, özellikle Osmanlı döneminden kalan çok önemli bazı eserler burnumuzun dibinde durmakta ve ne yazık ki bu eserler yeterince algılanmamakta ve hak ettikleri değere kavuşamamaktadırlar.

Sn Ali Gündoğdu;

Devletimizin önemli konumlarında bulunan yetkililerin dikkatine sunmak istediğim asıl konuya gelince…

Korunması ve layığı ile değerlendirilmesi gereken mimari eserlerin başında, günümüzde Defterdarlık misafirhane ve yemekhanesi olarak kullanılan, kurtuluş savaşı öncesi, kesme pembe taştan yapılmış

Fransız Misyonerlik Okulu olan muhteşem bina gelmektedir.

Bu binanın günümüzde yemekhane ve misafirhane olarak kullanılması ayıp ve tarihe karşı işlenmiş bir suçtur.

Bu bina ile ilgili tarihi bilgiler incelenecek olursa, Katolik Hıristiyan dünyasının nasıl Anadolu’yu ele geçirmek ve bu yolla tüm Asya’yı Hıristiyanlaştırmak istediği görülecek ve anlaşılacaktır.

Ancak bu iğrenç din emperyalizmi istekleri, o güzelim pembe binayı etkilemez ve bu binanın değerini azaltmaz.

Söz konusu bu bina ya kurtuluş savaşı müzesi ya da kurtuluş savaşı öncesi emperyalist güçlerini nasıl din yolu ile kendi kültür ve hükümranlıklarını yaymak istedikleri bir misyonerlik müzesi olarak günümüzden, geçmişe ışık tutan bir anıt olarak aydınlatılabilir.

Bunun sağlanması için iki önemli güç devreye girmelidir..

1-Donanma Komutanlığı…

2-İzmit Belediyesi…

Esasen bu önemli binanın mülkiyeti Gölcük Donanma Komutanlığı’na aittir ve geçtiğimiz yıllarda donanma komutanı olan Sayın Oramiral Metin Atac, bu binayı Deniz Müzesi olarak değerlendireceği sözünü vermiş, ancak görev süresinin kısalığı, Defterdarlığın yeni bir yer bulma sorunu gibi nedenlerle bu müthiş projenin uygulanması mümkün olmamıştır.

Ancak günümüzde bu projenin oluşması için harika bir olanak doğmuştur.

Kocaeli Defterdarlığı, Belsa Plaza B Blok binasına taşınmak için İzmit Belediyesi ile bir anlaşma yapmak üzeredir. Bu anlaşma sonunda kesme taşlı pembe misafirhane binası Donanama Komutanlığına veya İzmit Belediyesine veya Kültür Bakanlığına bırakılabilir.

Bunun sonunda bu muhteşem bina, Deniz Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi v.b olarak yüksek bir kültür değeri olarak toplumun gelişmesine ve tarih bilincinin artmasına katkıda bulunacaktır…

Sayın Donanma Komutanım…

Sayın İzmit Belediye Başkanım…

Sayın Defterdarım…

Geliniz günlük rutin işler dışında bu mektubumu inceleyiniz ve bu muhteşem binanın tarihine ve şanına yakışır müze olması adına imzanızı atınız...

İnanınız bu yönde adım atarsanız, bir gün gelip emekli olmuş adı sanı hatırlanmayan ve bilinmeyen yöneticiler değil, tarihe damga vurmuş insanlar sayfasında yer alacaksınız…

Tıpkı Sırrı Paşa, Kemal Öz, Leyla Atakan ve diğerleri gibi…

Şunu da unutmamak gerekir…

Tarihe geçmiş bir sivil toplum örgütü ve yönetim kurulu yoktur…

Sadece kişiler vardır…

Kişiler ve kişiler…

Tıpkı Mustafa Kemal gibi, Sezar gibi, Nikomedes gibi, Einstein gibi, Leonardo Da Vinci gibi…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.