1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dört koldan Kocaeli zirvesi
Dört koldan Kocaeli zirvesi

Dört koldan Kocaeli zirvesi

Kocaeli’nin mevcut sorunlarının çözümü, sıkıntıların ortadan kaldırılması ve yeni projelerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda dört koldan bir hareketlilik söz konusu. Kamu ve devlet

A+A-

Kocaeli’nin mevcut sorunlarının çözümü, sıkıntıların ortadan kaldırılması ve yeni projelerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda dört koldan bir hareketlilik söz konusu. Kamu ve devlet yatırımlarıyla ilgili olarak ilimiz yetkilileri Ankara’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün önderliğinde bir araya geldi. Kocaeli Sanayi ve Ticaret Odaları Müşterek Toplantısı’nda da sanayici ve işadamları ilimizle ilgili yakın süreçteki değişiklikleri görüştü.

6 saatlik zirve

Ankara Gölbaşı’nda bulunan Vilayetler Birliği Salonu’ndaki toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün başkanlık etti. Yemekli buluşmaya Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP Milletvekilleri Osman Pepe, Sibel Gönül, Eyüp Ayar, Fikri Işık ve Muzaffer Baştopçu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı ile AKP İl Başkanı Zeki Aygün katıldı. Kocaeli ile ilgili konuların masaya yatırıldığı zirve 6 saat sürdü.

Öncelik d-130’da

Kocaeli zirvesinde konuşulanlarla ilgili bilgi veren AKP İl Başkanı Zeki Aygün, ilimizdeki yatırımların mevcut durumlarını konuştuklarını, bunlar içinde önceliği olanların değerlendirildiğini söyledi. Aygün, “Önceliği olan projeler arasında D-130’daki çalışmalar, Başiskele Bahçecik battı-çıktısı da bulunuyor. Bu yatırımın mayıs ayına kadar bitirilmesi öngörülüyor. Sapanca Yolu da öncelikli çalışmalar arasında. Burada, Tüpraş ve İSU’nun boru deplasesi gerekiyor. Tamamlandıktan sonra çalışmalar hızlanacak. Dilovası’ndaki viyadük de öncelikli işler arasında” dedi. Aygün, zirvede sağlıkla ilgili yatırımlar ve okulların durumlarının da konuşulduğunu söyledi. AKP Milletvekili Fikri Işık da, Büyükşehir yatırımlarının ve D-130’un öncelikli ele alındığını belirtti. Işık, Valilik binasının yapılacağı yer ve son durumla ilgili Bakan Ergün’ün bu hafta sonu İzmit’e geleceği ve konuyla ilgili açıklama yapacağını söyledi.

İzmit’te yerel zirve

Bu arada, dün KSO’da yapılan Kocaeli Ticaret ve Sanayi Odaları Müşterek Toplantısı’nda da Kocaeli ile ilgili oda çalışmaları ele alındı. 10’ncu buluşmaya Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Başkanı H. İbrahim Keleş, Gebze Ticaret Odası(GTO) Başkanı Nail Çiler ve Körfez Ticaret Odası(KTO) Başkanı Mustafa Efe ile yönetim kurulu üyeleri ve meclis başkanları katıldı. KSO Başkanı Zeytinoğlu, Cengiz Topel Havaalanı’nın sivil havacılığa açılmasıyla bölgede önemli gelişmeler yaşanacağını belirtti. Zeytinoğlu, Büyükşehir Uluslararası Fuar Merkezi’ni yararlı kullanması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Sanayide Deprem riski

Bu arada, KSO yönetiminin deprem sonrası Organize Sanayi Bölgeleri dışında kalan 380 firma ile yüz yüze görüşme yaptığı belirtildi. Üretim sahaları deprem sonrası riskli hale gelen ve şehir merkezine, yerleşim alanlarına yakın kalan 182 sanayi kuruluşunun yerlerini değiştirmek istedikleri öğrenildi. KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bu sanayi kuruluşları için planlı bir sanayi yerleşimi gerekiyor. Öncelik bunların mevcut OSB’lere taşınması. İkinci etapta ise yeni OSB’lerin planlanması gerekiyor” dedi.

Harç konusu, Otoyol girişi

KOTO Başkanı H. İbrahim Keleş ise, adres değişikliği ve sicil harcıyla ilgili sıkıntıyı aktardı. Keleş, “Şirketlerin adres değişikliği ve tescilleri için 320 TL harç alınıyor. Bir çok şirketin adres ve bilgileri harç nedeniyle düzenli tutulamıyor. Bu nedenle harçların kaldırılması her açıdan faydalı olacaktır” dedi. KTO Başkanı Mustafa Efe ise, Kuzey Marmara Otoyolu’nun planlamasının yapıldığını hatırlattı, “Bu yolun Körfez ilçeden giriş-çıkışı ve çevre bağlantısının sağlanması için girişimlerimiz sürüyor. Bunların olması Körfez için çok önemli” dedi. GTO Başkanı Çiler de, ilçeye üniversite talebini dile getirdi.

Sanayicinin Deprem korkusu

Kocaeli’deki sanayi ve ticaret odalarının zirvesindeki isimler, önümüzdeki yakın süreçte bölgemizdeki yeni değişiklikleri değerlendirdi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, deprem riski taşıyan 380 kuruluştan 182’sinin başka yerlere taşınmak istediğini, ancak OSB’lere bunların tamamının gelmesinin mümkün olmadığını söyledi.(Zafer Çakıroğlu)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.