İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dosdoğru

A+A-
Doğru söylemek nedir? Ya da doğru davranmak, doğru olmak , yalansızca.. Bazen sadece sözlerle yalan söylemez ki  insan yaptığıyla, seçimiyle , arkadan döndürdüğü dolaplarla, yüzüne başka arkandan başka başka konuştuklarıyla. Kimi zaman inanamıyoruz böyle durumlara . En çok da burnumuzun ucunda böyle bir durum olurken, yanı başımızda  birisi birisini çok kötü incitirken  farketmiyoruz belki, ya da görmek istemiyoruz , görmemek için bazen kapkara bir gözlük takıyoruz ,bazen de gözümüzü bir başka yöne çeviriyoruz. Nasıl olsa biz incinmiyoruz ya bizim canımız acımıyor ya, gerisi çok da önemli değil. Bir de  bazen görmek, anlamak, duymak, bilmek, çok fazla irdelemek istemiyoruz aslında. Kimin kime ne yaptığı eğer ki bize çok dokunmuyorsa , bizim isteklerimize çok da ters düşmüyorsa umursamıyoruz bile. Fakat az önce dedim ya , o yanı başımızdakinin içten içe döktüğü göz yaşını, içine attığında hiç bir zaman ifade etmediği tüm  kelimelerini, tüm hayal kırıklıklarını ve tüm beklentilerini o gözlüğü çıkartıp görmek istediğimiz ve gördüğümüz  zaman belki anlıyoruz durumu. Iyi niyetin, ses çıkarmamanın karşılığının  asla riyakarlıkla cevaplandırılmaması gerektiğini,  herhangi bir boşluktan faydalanıp da o kişinin üstüne basa basa çıktığı  merdivenlerden aynı hızda ineceğini hatırlatmalı insan kendisine aslında. İçten içe buna üzülen, kırılan kişinin de tıpkı o karşıdaki kişinin bunları sadece korkuyla, endişeyle ve panikle yaptığını bilmesi ve bunu idrak ederek hayatına devam etmesi gerektiği gibi. Aslında böyle bir durumda tepkisiz kalmanın, karşı tarafa verilecek en doğru cevap olmasını bilir, bilir de insan üzülür işte. Anlayamaz olan biteni, bir bakar yavaş yavaş olmuş her şey.. Bakar geriye ve elinde kalanlara.. Dedim ya anlayamaz.. Sevgidendir çünkü .. Sevdiğinden.. Bakın Erich Fromm ne  demiş..
“Hayatımıza giren herkes değerlidir, ama herkes özel değildir. Saygı hepsine sevgi layık olana verilir.
İnsan seviyorsa iki şeyi asla yapmaz.
Aldatmaz ve ağlatmaz.
Çünkü aldatmak insan onuruna; ağlatmak ise insan yüreğine yapılmış en çirkin saldırıdır.”
Erich Fromm

Güzel Bir Hikaye –Rüzgar Estiğinde Uyuyabilir Misin ? 
Çiftliğin sahibi ona özelliklerini sorduğunda genç adam kendine güvenen bir edayla şöyle cevap vermişti:
"Rüzgar estiğinde dahi uyuyabilirim"
Bu söz yaşlı çiftlik sahibinin kafasını çok karıştırmıştı, fakat bu zeki genç adamdan da çok hoşlanmıştı bu yüzden onu işe aldı.
Birkaç gün sonra yaşlı çiftlik sahibi ile karısı geceyarısı çok sert ve şiddetli bir rüzgarla uykularından fırladılar. Bir sorun çıkma ihtimaline karşı her yeri kontrol etmeye başladılar.
Pencere ve kapıdaki kepenklerin sıkıca kapatılıp kancalarının yerlerine takıldığını gördüler.
Kalın ağaç kütükleri ise sıra sıra şöminenin yanına dizilmişti. Tarım araçları güvenli bir şekilde hangara yerleştirilmişti. Traktör garajdaydı. Ahırın kapısı düzgün bir şekilde kapatılmış ve kilitlenmişti. Hatta içerideki tüm hayvanlar oldukça sakindiler. Genç adam hemen ilerideki kulübesinde huzurlu bir şekilde uyuyordu.
İşte o anda yaşlı çiftlik sahibi genç adamın o gün ona ne demek istediğini anlamıştı.
"Rüzgar estiğinde dahi uyuyabilirim"
Çünkü genç adam fırtınasız güzel günlerde herhangi bir gün şiddetli bir fırtına ile çiftlikteki her şeylerini kaybedebileceklerini düşünerek işlerini o kadar bağlılıkla ve düzgün bir şekilde yapmıştı ki, en sert, en şiddetli
fırtına dahi esse yatağında huzurla uyuyabilirdi.
Yapabildikleriniz değil, birgün gerçekten yapamadığınız şeyler güneş battığında size baş ağrısı verir.
Kathleen Pinto
Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.