1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Dostluk varsa, yasak olamaz
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Dostluk varsa, yasak olamaz

A+A-
Önce havamı atayım. Taraftar yasağının kalktığı haberini kentte ilk alan isim oldum. Başkan Bahri Yavuz’a müjdeyi ben verdim. Kent kamuoyu yasağın kalktığını ilk bu gazetenin internet sitesinden öğrendi. 
İLK MAÇTA DOSTLUK TOHUMLARI ATILDI
Hep söyler, yazarım düşmanlıktan kimseye bir hayır gelmez, dostluk gibisi yoktur diye. Kocaelispor’un fanatik taraftar grubu Hodri Meydan Allah nazardan saklasın bir iki maç dışında bu sezon son derece centilmence davranıyor. İtiraf etmem gerekir ki, bu kadarını ben bile beklemiyorum. Somut örnek, Tekirdağspor ile oynadığımız maç. Sonuçta iki şampiyonluk adayını karşı karşıya getirecek bir randevu. Üstelik maç öncesinde yönetimler arasında atışmalarla ortam gerilmiş. Doğal olarak kıvılcım tribünlere yansır, taraftar arasında ciddi olaylar meydana gelir endişesi içindeydik. Ancak Hodri Meydan Grubu öyle bir ev sahipliği yaptı ki, bırakın olayı, tek bir küfür bile olmadı. Tam tersine taraftarlar birbirlerini alkışladı. Tribündeki güzellikler düşman çatlatır boyuttaydı. O gün bu tabloyla ilgili Hodri Meydan grubuna alkışımı göndermiş, helal olsun, işte budur demiştim.
KARAR İLK TEPKİ ÇARŞI MEYDAN’DAN GELDİ 
Bugüne, rövanş maçına geldik.  Tekirdağ İl Güvenlik anlamsız, haksız bir karar aldı. Kocaelispor taraftarına yasak koydu. Bu karara ilk büyük tepkiyi gösteren Tekirdağ Çarşı Meydan grubu oldu. İlk maçta çok iyi konukseverlik gördükleri için, bu yasağı anlamsız buldular ve sosyal medyadan tepkilerini dile getirdiler. Tekirdağ taraftar grubunun bu öfkesi, kısa zamanda yankı buldu. Kentin mülki amirleri devreye girdi. İl Güvenlik Kurulu yasak kararını gözden geçirerek, hatasından döndü. Kurul misafir takıma yasak getirdiği kararını iptal etti. Bu karar değişikliğinin, başka bir deyişle yanlış hesabın Bağdat’tan dönmesin en önemli nedeni iki taraftar grubunun ilk maçta ortaya koyduğu dostluk görüntüleri, yaşanan güzelliklerdir.  Ne ekersen onu biçersin demiş atalarımız. Dostluk ekersen iyilik bulursun. Rüzgar ekersen, fırtına biçersin.  İzmit’teki maçta dostluk eken Hodri Meydan Grubu, rövanş maçında ektiğini biçti. İlk maçta hır gür olsa, olay çıksa bu kararın dönüşü mümkün değildi. 
DOSTLUK HEPİMİZE BİR GÜN LAZIM OLUR
Sonuçta sporda uzatılan dostluk eli, iki taraftar grubunun kardeşliği haksız, anlamsız bir kararın iptalini sağladı. Dostluğun, centilmenliğin ne kadar önemli olduğu, hepimize bir gün lazım olacağı bu örnekte bir kez daha görüldü. Hodri Meydan ile Çarşı Meydan taraftar gruplarını yürekten kutluyorum. Sporda şiddetin zirve yaptığı günümüzde Fair-Play adına çok özel, örnek bir iş yaptılar. Bence her iki taraftar grubunun tribün yasağını ortadan kaldıran bu davranışı Fair-Play ödülünü hak etmiştir. Buradan yetkililere duyurulur. 


Başkan’ın mesajları 
Pazartesi akşamı Kocaeli TV’deki canlı yayına hazırlanırken, Kocaelispor başkanı sevgili Bahri Yavuz aradı, “Taraftara getirilen yasakla ilgili bilgi kirliliği var, uygunsanız programa katılıp taraftarımızı doğru bilgilendirmek istiyorum” dedi. Kocaelispor Başkanı’na programımızın kapıları her zaman ardına kadar açıktık. Canlı yayını başlattık, Erok ve Tekirdağ maçlarıyla ilgili yorumlarımızı yaparken Başkan Yavuz,  stüdyodaki yerini aldı. Tabi Başkan’ın gelmesiyle birlikte izleyenler yayını adeta soru bombardımanına tuttu. Normalde 30-35 dolayında soru geliyordu, Başkan ile birlikte sayı iki katını buldu. Program süresi yetmediği için birçok izleyicinin sorusunu okuyamadık.  En başta onlardan özür diliyoruz. Ayrıca malum Kocaelispor’un tarihi maçı var. Canlı yayını tamamen Kocaelispor’a ayırdık. Ne profesyonel takımlarımız, ne amatör, diğer konulardan hiç söz edemedik. Bunun için de ilgili takımların takipçilerinden özür diliyorum. 
“KARAR DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”
Başkan Yavuz öncelikli ve ağırlıklı olarak son dakika gelişmesini, yani Tekirdağ İl Güvenlik Kurulu’nun almış olduğu misafir takıma yasak kararı hakkındaki detayları aktardı, düşüncelerini söyledi. Kararı korkulan ancak beklenen gelişme olarak yorumlayan Başkan Yavuz, “İlk maçta yaşanan güzellikler ortada. İki kulüp arasında geçmişe dayalı bir husumet yok. Böyle bir ortamda bu kararın alınması son derece düşündürücüdür” dedi. Başkan Yavuz, “Sezon boyunca her türlü olumsuzluğa rağmen takımı destekleyen, her maçına giden taraftarımızın en doğal hakkıydı şampiyonluk düğümünü çözecek bu maçı yerinde izlemek, takımın yanında olmak. Şu an için gelen haber olumsuz olsa da, bunu değiştirmek, hakkımızı almak için gereken çabayı göstereceğiz. İnanıyoruz ki, hatadan dönülecektir” dedi.  
“BERABERLİĞİN YETMİYOR OLMASI AVANTAJ”
Başkan Yavuz, konuyla ilgili olarak Tekirdağlı olan İl Emniyet Müdürümüzle görüştüğü bilgisini aktardı, “ Şunu öncelikle belirtmeliyim ki bürokrat anlamında bugüne kadar bize en büyük desteği emniyet müdürümüz vermiştir. Bu konuda da bize yardımcı olacağını söyledi. İki takım arasında geçmişte bir husumet yoksa böyle bir yasağın konulamayacağını belirtti. Başka isimlerden de yardım istedik. Olumlu bir yanıt bekliyoruz” dedi. Tekirdağ’da beraberliğin bize yetmemesinin aslında avantaj olduğu vurgusunu da yaptı Başkan Yavuz, “Kazanıp döneceğiz, bundan en küçük bir kuşkum yok. Taraftarımız rahat olsun” dedi. Sevgili Uğur Koştur da Başkan ile aynı görüşteydi, “Tekirdağ’ın Edirne’de kazanması iyi oldu. Beraberliğe oynamak her zaman tehlikelidir” dedi. Daha önce yazmıştım. Aynı görüşte değilim. Beraberlik bize yetiyor olsa önemli bir avantaj olurdu. Üç sonuçtan ikisi size yetiyorsa, bunun iyi bir şey olmadığını söylemek bana mantıklı akılcı gelmiyor.
BAŞKAN: “ÇUBUKLU SAYESİNDE”
Programda sevgili Hayri Kara Ağabey, şimdiye kadar çoktan şampiyonluğu ilan etmeleri gerektiğini, işi zora soktuklarını belirterek, bunun sorumlusunun kadro tercihinde ve sistemde hatalar yapan teknik direktör olduğunu vurguladı. Hayri Ağabeyin, Çubuklu ile ilgili sert eleştirilerini Başkan Yavuz sakin şekilde dinledi ve sonrasında yanıt verdi. Yavuz, doğal olarak Hayri Kara’ya katılmıyordu,  “Unutulmasın ki 23 tane yeni futbolcunun olduğu bir takımdan söz ediyoruz. Yeni kurulan takımların ilk sezonunda başarılı olmasın çok zordur. Bence şampiyonluk iddiamızı bu noktaya taşıdıysak Kayhan Çubuklu sayesindedir” dedi. 
TEKİRDAĞ’A ŞAMPİYON GİTMELİYDİK
Mutlaka Çubuklu’nun ciddi katkısı var, bunu inkan etmek haksızlık, hatta nankörlük olur. Ancak kamuoyundaki genel görüş de, Kocaelispor ismi, taraftar gücü ve kadro kalitesi dikkate alındığında bundan çok daha iyisinin yapılabileceğine yönelik. Ben de ayın düşüncedeyim. Pisipisine çok puan kaybettik. Tekirdağ’a şampiyon olarak gitmemiz gerekirdi. Ki, Başkan Yavuz’un da öngörüsü böyleydi, “29 Mart’taki Erok maçında şampiyonluğumuzu ilan ederiz” diye iddialı açıklama yapmıştı. Hesaplar, beklentiler tutmadıysa bunun sorumluluğu elbette ki teknik ekibindir. Bu takım şampiyon olduğunda Çubuklu görevini layıkıyla yapmış olacak. Aksi durumu düşünmek bile istemiyorum.
 
Bu yazı toplam 1514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum