1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DTO’dan tarihi panel
DTO’dan tarihi panel

DTO’dan tarihi panel

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi, tarihi bir panele ev sahipliği yaptı. “Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi” adlı iki oturumlu panelde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliği ve Türkiye ilişkileri ayrıntılarıyla ele alındı.

A+A-

GÜN BOYU SÜRDÜ

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi, tarihi bir panele ev sahipliği yaptı. “Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi” konulu panelde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliği tüm yönleriyle ele alındı. İMEAK DTO Kocaeli Şubesi ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) işbirliği ile düzenlenen panel gün boyu sürdü. Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denizciliğinin çok önemli isimleri panele katılım sağladı. İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel ve şubenin ev sahipliğinde düzenlenen panele, Vali Yardımcısı Osman Ekşi, KKTC İstanbul Başkonsolosu Çağrı Kalafatoğlu, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ile davetliler katıldı.

 

“ŞANSI İYİ KULLANALIM”

İki oturumlu panelin açılış konuşmasını yapan Doğusel, panelin düzenlenmesinin ana aktörü olan KÜDENFOR’a teşekkür ederken, “Hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak coğrafyamızın değerini çok iyi bilmeliyiz. Aynı zamanda coğrafyamızın başlı başına ekonomik güçlenme için bir şans olduğunun farkına varmalı. Bu şansı iyi kullanmalı, zamanın gerekliliklerini yerine getirmeliyiz” dedi. Koç Üniversitesi Deniz Hukuku ve Araştırma Merkezi (DEHUKAM) Direktörü Yar. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan sorunlara değindi, “Bugün ana vatandayız. Allah’a hamdolsun. Egemen ve özgür topraklardayız” dedi. Panelin en önemli isimlerinden olan KÜDENFOR Direktörü Amiral Cem Gürdeniz, Türkiye’nin denizcileştirilmesi için faaliyetlerde bulunduklarını ifade etti.

 

KOCAELİ ÇOK ÖNEMLİ

Gürdeniz, “Doğu Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim için en önemli mesele. Çünkü 21. Yüzyılda en büyük savaş buradadır. Bu panelleri daha önce Mersin ve KKTC’de düzenledik. Mersin, Kıbrıs’a barış gücünün gitmesinde ve başarılı olmasında en önemli il. Üçüncü birlikteliği Kocaeli’de yapıyoruz. Çünkü Türk donanması Kocaeli’de. KKTC’yi Türk donanması koruyor. Diğer yandan Kocaeli Türk ekonomisini kalkındıran bir il. Bu özellikle Kocaeli’yi çok önemli kılıyor” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından çok önemli isimler yarım saatlik sunumlar yaptı. Sunumlarda denizciliğin önemine vurgu yapılırken katılımcılar ufuklarını genişletme imkanı elde etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.