1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Düğün mevsimi ve ezana saygı
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Düğün mevsimi ve ezana saygı

A+A-
Düğün mevsimine girdik. Özellikle hafta sonları her taraf gümbür gümbür… Havai fişekler semayı renklendiriyor. Hoş görüntüler dikkatlerden kaçmıyor. Lakin bir şey var ki, kısmen dikkat edilse de çoğu kez hassasiyet gösterilmiyor. Tam ezan okunuyor, millet namazda müzik sesi ahengi bozuyor. Ya da ezan okunuyor, müziği kısma gibi bir derdi olmuyor kimi düğün sahiplerinin. 
Fuar açılıyor. İnanın fuardaki müzik ses, ta Orhan caminin içinde yankılanıyor. Bazen öyle oluyor ki, imam okuduğunu unutuyor. Müzik sesi ile Kur’an sesi birbirine karışıyor. Namaz vakitlerini düşünerek, hiç değilse 15 dakikalık bir ara verilse, hem kendileri de bir dinlenmiş olurlar ve hemde namazda olan cemaat de huşû içerisinde namazlarını eda ederler. Bu konuda özellikle yetkililerin bu tür eğlence yerlerini uyarmalarını salık veririm. Öyle zannediyorum ki, bu tür mekânların sahipleri de hassasiyet gösterir ve saygılı davranırlar. 

DERİNCE LİSESİ 6.PİLAV GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Bilmeyenler için söyleyeyim, acizane bendeniz de Derince Lisesi mezunuyum. Geçen hafta Derince Anadolu Lisesi’nin bahçesinde gerçekleşen pilav gününe arkadaşların ısrarlı davetine dayanamayarak ben de icabet ettim. İnanın o kadar güzel oluyor ki, 30-35 yıl önce birlikte okuduğumuz arkadaşlarımızı görmemiz, bizleri heyecanlandırdı. Hele bazı sınıf arkadaşlarımız vardı ki, onları çıkartmakta biraz zorlandık. Oldukça duygusal anlar yaşadık. Kimi yaşlanmış ve belleri bükülmüş, kimi de gençlikte bizlerle yarışan öğretmenlerimizi görmemiz bizi bir hayli duygulandırdı. 
İki sene evvel de yine katılmıştım. Güne dair duygularımı sizlerle paylaşmıştım.Kimi arkadaşlarımın ısrarlı talebi üzerine bu sefer de paylaşama ihtiyacını hissettim. Fatma Akarsu, Erdal Solmaz, İsmet Güneş, Cengiz Gencel,Ifaket Ergün, Birol Özgüner, Mine Akalp, Ali Fuat Emir, Serap Kaptan, Afşin Yelok, Melek Selek. Güray Ceylan, Halit Yiğit, Huriye Kiraz, Ayşegül Çağlı, Nevin Nakuz, Bahattin Bayram, Hayati Özzeren, Nesrin Acar ile ismini sayamadığım birçok sınıf arkadaşımı orada görme imkânını buldum. Kimisi torun-torba sahibi olmuş, kimisi de emekli olmuş, ununu elemiş, eleğini asmış. Kimisi de hayatın çilesini çekmeye devam ediyor.Ve tabi okulumuzun eskimez edebiyat öğretmeni Hayri Sarı, Fen/Resim öğretmeni A. Kemal Saral, Matematikçi Şuayip Aydın, Ünlü felsefeci Nuray Ayyer, Almancı Zuhal Dalkıran ve müzik öğretmeni Nezihe Hanım ile birçok öğretmenlerimizin ellerini öpme şansını yakaladık. 
Seçim arifesi olması sebebiyle birçok milletvekili adayı ile Derince eski ve yeni belediye başkanları ile Derince kent Konseyi Başkanı Hasan Malo ile Halit Yiğit’i de bir Derince Lisesi mezunu olarak orada görmek ve sohbet etmek keyif vericiydi. Tabi, tüm bu güzelliklerin bizim açımızdaki organizatörü hiç kuşkusuz Ayşegül kardeşimizdi. Akşamki kutlama yemeğine katılamadığım için umarım arkadaşlar alınganlık göstermemişlerdir. Buradan kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. 
Bu yazı toplam 808 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum