1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Düğün sezonu başlıyor, ekonomiye can geliyor
Düğün sezonu başlıyor, ekonomiye can geliyor

Düğün sezonu başlıyor, ekonomiye can geliyor

Türkiye’de yılda 660 bin çift evlenirken düğün pazarı da dev bir sektör haline geldi. Mobilyadan beyaz eşyaya, kuyumdan davetiyeye, düğün salonundan kuaförüne kadar 20’den fazla sektörü hareketlendiren

A+A-

Türkiye’de yılda 660 bin çift evlenirken düğün pazarı da dev bir sektör haline geldi. Mobilyadan beyaz eşyaya, kuyumdan davetiyeye, düğün salonundan kuaförüne kadar 20’den fazla sektörü hareketlendiren evlilik pazarı, 13,2 milyar liralık devasa bir ekonomik büyüklüğe ulaştı. Sektör her yıl yüzde 10 civarında da büyüme kaydediyor. 

Maliyeti 15-20 bin lira arasında değişen düğünler, özellikle yaz aylarında ekonomiye büyük canlılık getiriyor. Birçok işletme, durgun geçen yaz aylarındaki satışlarının büyük bölümünü düğünlerden elde ediyor. Düğün ekonomisinden aslan payını salonlar alıyor. Nisan ile temmuz arasında birçok düğün salonunda yer bulmak neredeyse imkansız. İstanbul’da bu yıl 103 bin, İzmir’de 45 bin civarında düğün bekleniyor. Evlenecek çiftler, İstanbul’da daha çok düğün salonlarını, İzmir’de ise kır bahçelerini tercih ediyor. Son yıllarda kır düğünü, özellikle sahil bölgelerinde büyük bir trend haline geldi. Maliyeti 500 bin dolarları bulan lüks düğünlerde ise azalma gözleniyor. Düğün salonları, son yıllarda imaj düzeltip ciddi yenilikler yaparak, en büyük rakipleri olan otellerden önemli oranda pay kaptı. İstanbul Toplantı ve Düğün Salonları İşletmecileri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Ümit Yaşar Demir, bu sezon düğün salonu doluluklarında yüzde 10 artış olduğunu söylüyor. Temmuza kadar rezervasyonların büyük bölümünün dolduğunu belirten Demir, "Evlilik çağındaki genç nüfusun fazla olması ve sokak düğünlerinin yasaklanması, sektörü her yıl yüzde 10 büyütüyor." diyor.

Yaklaşık bin 500 salonun bulunduğu İstanbul’da fiyatlar, yemek ve kişi sayısına bağlı olarak 2 bin ile 15 bin arasında değişiyor. İstanbul’da birkaç yıl öncesine kadar trend haline gelen kır düğünleri, popülaritesini kaybediyor. Otellerin de eskisi kadar revaçta olmadığı bu metropolde düğünler, daha çok salonlarda yapılıyor. İSTDO Başkanı Demir, bu durumu salonların kaliteyi yükselterek daha ekonomik fiyatlara hizmet vermesine bağlıyor. Ayrıca İstanbul’da belediyelerin sokak düğününe sıkı denetim getirdiğini vurgulayarak, "Bunun sonucunda sokak düğünlerinde ciddi azalma oldu. Bir de İstanbul’da insanlar artık şehir yaşamına ayak uydurmaya başladı, dolayısıyla sokaklarda düğün törenleri azaldı. Bu da salonlara olumlu yansıdı.” diye konuşuyor. Ümit Yaşar Demir’in aktardığına göre otellerde düzenlenen lüks düğünlerde de yüzde 30 civarında azalma gözleniyor: "İstanbul’da düğün salonları, otellerle rekabete girerek kaliteyi ön plana çıkardı. Daha ekonomik fiyata daha kaliteli hizmet vermeye başladı. Artık otelleri kıskandıracak düğün mekanları var. Bu nedenle düğün organizasyonları, otellerden salonlara kayıyor." 

Düğünlerin dev bir sektör haline geldiğini ifade eden Demir, "Sektörün geleceği parlak ancak kayıtdışı düğünlerin denetlenmemesi büyük zafiyet oluşturuyor. Düğün ruhsatı olmayan restoran ve teknelerde merasim yapılıyor. Düğünlerin yüzde 50’si, salonların dışında kayıtdışı ve kaçak olarak yapılıyor. Bu da haksız rekabete yol açıyor." diyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.