1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dülger farkındalık için kürsüye çıktı
Dülger farkındalık için kürsüye çıktı

Dülger farkındalık için kürsüye çıktı

Meme Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla İzmit Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen etkinliğe kadınlar büyük ilgi gösterdi.  

A+A-

Kadınlarda Meme kanserinin son yıllarda neredeyse kaçınılmaz olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Dülger “Erken evlenip, ve birden fazla çocuk yapın, bebeklerinizi uzun emzirin, hareket edin, kilo almayın, meyve ağırlıklı beslenin tavsiyelerinde” bulundu.
 

MEME KANSERİNDE CERRAHİ DIŞINDA TEDAVİ YOK, MORAL EN BÜYÜK İLAÇ
Ulusal Meme Hastalıkları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda  ve 2. Başkanlığı görevlerinde bulunan Prof Dr. Mustafa Dülger “ Meme kanserinde cerrahinin dışında tedavi sistemi yok” dedi. Moral ve erken tanı hastalığın tedavisinde önemli faktör. 

MEME KANSERİNDE EN BÜYÜK RİSK HORMON
İzmit Belediyesi, Cihan Hastanesi ve Soroptimist International ve Arastapark’ın ortaklığıyla Meme Kanserinde erken tanı ve teşhisin önemi, tedavi yöntemleri, belirtileri Prof. Mustafa Dülger anlattı.

Kadınların büyük ilgi gösterdiği söyleşide Prof. Mustafa Dülger kadınlara meme kanserlerine yönelik çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Meme konserde en büyük risk hormondur. Meme kanseri genelde kadınlarda olur, erkeklerde de çok az görülür ve bu sebeple erkekler  bu hastalığı pek üzerlerine almazlar. Doğum yapmamak meme kanserinde çok büyük bir faktör.  Erken evlenmek ve erken doğum yapmak, uzun süreli emzirme yapmak meme kanserindeki riskleri azaltır. Kadınlarda beslenme de çok önemlidir. Meyve ağırlıklı beslenme ve kilo almamak sürekli hareket etmek kanser riskini düşürür açıklamalarına yer verdi. 

8 KADINDAN BİRİ KANSER
Mustafa Dülger ”Bu ay meme kanseri farkındalık ayı 3-5 kişinin yaşamına katkıda bulunabilirsem çok mutlu olurum. Meme kadınlar için önemli bir organ. Mememi kaybedersem dişiliğimi kaybederim gibi düşünceler tedaviden uzaklaştırıyor.  Memeler insanlığın varoluşundan bu yana çok önemli bir organ. Yaşamın bir döneminde 8 kadından biri meme kanseri oluyor. Bu konu üzerinde fazla durmalıyız. Enfeksiyonlardan Mastitler genelde emzirme döneminde çıkan hastalıktır. Bayanlarda memeler eşit değildir bazı kadınlar bundan korkup hastaneye geliyor ancak bu asimetrilik durumu sonradan ortaya çıkmışsa o zaman önemli olabilir. Kadınlarda genelde 30-35 yaşlarında meydana geliyor. Genellikle menapoza kadar bu kitlelerle yaşarlar. İyi huylu tümörler kansere yol açmasa da çok fazla büyürse memeden atılmalıdır.

MENOPOZDAN SONRA RİSK ARTIYOR
Türkiye’de her yıl 40 bin kadında meme kanseri görülmektedir. Meme Kanseri batıda çok görülüyor doğuda daha az görülüyor ancak batıda da erken tedavi yöntemi daha mümkün halde. Doğuda hekim sayısı az, sosyoekonomik nedenler, bilinçlenme çok az. Meme kanserinde genetik geçişin oranı yüzde on. Biz artık 20-25 yaşında bile meme kanseri ile karşılaşıyoruz. Meme kanserinin risk faktörünün en büyük nedeni hormonlardır. Doğum yapmamış olmak da önemli bir faktördür. Erken doğum yapmak ve erken menopoza girenler aynı anda korunmalıdır. Doğu illerinde emzirme dolayı daha yüksektir. Menapozdan sonra kadınlar risk altındadır. Kadınlara hareketsiz bir yaşamı önermiyoruz. Kilo alınmamalı.  Bir memesinden ameliyat olan kadınlar da risk altındadır. Mutlaka ameliyattan sonra kontrol atına alınmalı. Erken yaşta adet görmek de meme kanserine yol açan faktörlerden biridir.   Beslenme Amerikan toplumunda fazla yağlı beslenmekteler. Doymamış yağ asitleriyle beslenenler meme kanseri riski altında. Tercih edilmesi gereken beslenme tarzı meyve ve sebze ağırlıklı gıdalardır. Dülger açıklamaların da Meme kanseri daha çok batı da görülüyor. Bunun sebebi de  çalışma hayatında kadınların hiç evlenmemeleri ve evlenseler de   30-35 yaşının üstünde  doğun yapmak, kısa süreli emzirmek kadınlarda meme riskini arttırıyor.  Batı da anne çalıştığı için ve emzirme olayı doğuya göre daha düşük.  da çok fazla. Kilo meme kanseri için çok önemli özellikle menopozdan sonra kadınların meme kanserine yakalanma riski çok yüksek. Yürüyün, sürekli hareket edin, kilo almayın beslenmenize önem gösterin dedi. Meme kanseri genetiktir ancak aileden geçişi %10 olduğunu da açıkladı. 

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Memede veya koltukaltında ele gelen kitle, Meme başından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renki), Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu, Meme başı derisinde değişiklikler (soyulma,kabuklanma), Meme cildinde yara ve kızarıklıklar, Meme cildinde ödem şişlik ve içe doğru çekintiler olması.  Toplantı sonunda toplantıya katılan kadınlara Özel cihan hastanesi tarafından ücretsiz olarak Mamografi ve ultrasyon çekimi yapılacağı açıkladı.

Şennur YILIDIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.