1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Dün olmadı ama şu bilinsin ki, er veya geç emaneti geri alacağız
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Dün olmadı ama şu bilinsin ki, er veya geç emaneti geri alacağız

A+A-

Vefa duygusu ağır basar, Sirmen rahat kazanır tahminleri, öngörüleri yapılıyordu. Hatta Bahri Yavuz’un 10 kişilik yönetim kurulunu bile oluşturmasının çok güç olduğu konuşuluyordu. Sirmen’in vakıftaki gücünün farkındaydık elbette ancak bu yenilgiyi baştan kabul edeceğimiz anlamına gelmiyordu. Bahri Yavuz liderliğindeki ekibin son iki yılda yaptıklarının şehir gibi KEV mütevelli heyeti üyelerince de algılandığını sandık, en önemlisi de Kocaelispor söz konusuysa gerisi teferruattır sözüne güvendik. Büyük umut ve inançla dün KYÖD Sosyal Tesisleri’nin yolunu tuttuk. Büyük salona girince kongre düzeninin sağlandığını gördük, sevindik. Son kongre küçük odada yapılmış ve herkes bunalmıştı. Ancak hevesimiz kursağımızda kaldı zira kongre başlarken üyeler yine o küçük odaya davet edildi. Şaşırdık doğal olarak, burada kocaman yer var, üstelik hazırlık da yapılmış, insanlara bu eziyeti çektirmek diye diye sitem ettik. Erken davranınca kendime yer buldum, ancak çoğu meslektaşım ve izlemeye gelenler ayakta kaldı. Onca insan o kadar küçük salonda toplanınca doğal olarak herkes bunaldı.

VEKALET SAYILARI UMUT VERİCİYDİ

Böylesi bir ortamda tarihi kongre başladı. Mütevelli heyeti üyelerinin ilgisinin tavan yapması bekleniyordu. Ki, öyle de oldu. 80 üyenin 77’si oy kullandı. Sadece 3 üye yoktu. KEV tarihi için bir ilk, bir rekordu. Divan Başkanı sevgili Feridun Güray 25 kişinin vekalet verdiği bilgisini aktardı. Bahri Yavuz’a 12 kişinin vekalet verdiği duyumunu almıştım. Bu bilgiyle Sirmen’e vekalet verenlerin sayısının 1 fazla olduğu anlaşıldı. Yani kafa kafayaydı vekaletler. Bu, seçimle ilgili bize umut veren bir tabloydu. Başkan adaylarının konuşmaları çok önemliydi. İlk olarak Bahri Yavuz kürsüye geldi. GKD’deki adaylık açıklamasındaki söylemlerini yineledi, üzerine ilaveler de yaptı. Çok etkili bir konuşmaydı. Doğal olarak salonda bulunanların önemli bir bölümünün alkışını aldı. Kocaelispor’un sembol taraftarı Mehmet Efe’nin rol aldığı Muharrem Eskiyapan ve Mehmet Sadık Efe anısına hazırlanan slayt gösterisini izlerken duygulanmamak mümkün değildi. Sanıyorum ki, salonda içinde biraz olsun Kocaelispor sevgili olan herkes ağlamaklı olmuştu.

MÜTHİŞ BİR KONUŞMAYDI

 Gösteri bitiminde Başkan Yavuz son bir iki şey söyleyip bitirecekti. Ancak slayt gösterisinden öylesine etkilenmişti ki, ağlamaklı oldu,  ağzından sözcükler çok güç çıktı. Her konuşması etkileyicidir Başkan’ın ancak bu çok daha farklı ve güzeldi. Kelimenin tam anlamıyla ayakta alkışı had eden bir konuşmaydı. Salon alkıştan inleyince sonuçla ilgili umutlarım büsbütün arttı.  Sefa Sirmen’in ne diyeceği, ne gibi vaatlerde bulunacağı merak konusuydu.  Sirmen, kendisi yüzünden siyasi iradenin imar değişikliğine sıcak bakmadığı, aradan çekilmesinin istendiği yönündeki haberlere inanmıyor. Bunu bizzat Bakan Fikri Işık’ın ağzından duyduğunu söyledi. Bu konuyla ilgili bir de ilave yaptı, “Yarın siyasi irade araziyle ilgili Kocaelispor ve vakfın menfaatine söz versin ve benim olmamam şartını koysun, hiç tereddüt etmeden o an KEV başkanlığını bırakırım” dedi.   Bence konuşmasındaki en önemli detay buydu. Devletin Bakanı çıkıp Sirmen’in yüzüne “Seni istemiyoruz” demez, bunu kendine yakıştıramaz. Gerek Bakanın kendisi, gerekse Başkan Karaosmanoğlu dolaylı yoldan bunu söyler.

YÜZÜNE SÖYLEMEYECEKLERİNİ BİLİYOR

Nitekim Bahri Yavuz’a bu şartlarını iletmişler. Ondan dolayı ki Yavuz, ayağa kalktı. Yoksa kulübün tarihine adını altın harflerle yazdırmış, kendisine büyük mutluluklar yaşatmış Sefa Sirmen’in karşısına çıkar mıydı?  Sirmen illa yüzüme söylesinler diyor, yüzüne söylemeyeceklerini bildiği için bunu yapıyor. Yoksa o da biliyor aradan çekildiğinde siyasi iradenin Kocaelispor’ a imar izni vereceğini.  Neyse, kongreye dönelim. Sirmen konuşurken çok rahattı, adeta sonuçtan emin gibiydi. Öyle elle tutulur bir şey demedi, söz falan vermedi, daha doğrusu bunlara gerek duymadı. Konuşmanın solanda bulduğu yankı, Yavuz’a göre çok düşüktü. Konuşmaların ardından artık seçime geçilecekti. Haberi toparlarken, seçimi telefonla takip ederim düşüncesiyle gazeteye döndüm. 1 saat sonra Zafer Onar aradı, sonuçları verdi. 48’e 29 bitmişti seçim. Sirmen büyük farkla kazanmıştı.

YAVUZ ELİNDEN GELENİ FAZLASIYLA YAPTI

Çok üzüldüm ve beklentimden dolayı da şaşırdım. Seçimden birkaç gün önce Yavuz’un yakın çevresine, “Kafa kafaya bir seçim olur, ya ben 3 oyla kazanırım, ya Sefa Sirmen” dediğini duymuşmuş. Beklentisinin 40 oy olduğu duyumunu almıştım. Sonuç neden böyle oldu bilemiyorum. Demek ki, bire bir yaptığı görüşmelerde kendisine verilen bazı sözler tutulmamış. Onların kimler olduğunu da mutlaka tahmin ediyordur. 28 Mayıs 2016 Kocaelispor’un kurtuluş günü olsun umudu, beklentisi içindeydik. Yavuz KEV başkanlığını alır, tesislerin satışıyla Kocaelispor eski borçtan kurtulur diyorduk. Güne mutlu, umutlu uyanmıştık ancak sonuçlar açıklandığında hepimiz yıkıldık. En büyük üzüntüyü kuşkusuz Bahri Yavuz yaşıyordur. Ancak bu kongre sonucunu Bahri Yavuz kaybetti diye algılamak kesinlikle doğru değil. Yavuz’un Kocaelispor’un kurtuluşu, geleceği adına bir sorumluluk alması gerekiyordu. O sorumluluğu aldı, elinden geleni fazlasıyla yaptı. KEV’deki yapıyı iyi bilenler yönetim kurulu bile oluşturamaz diyordu. Hatta en son listesine yazacağı 5 kişiyi bile bulamaz deniyordu. Çok güzel isimlerden bir yönetim kurulu oluşturdu, üstüne 19 oy daha aldı ki, bu 3 ayrı yönetim oluşumu sağladığını gösterir.

Yavuz ile birlikte Kocaelispor kazanacak, kulübün önü açılacaktı. Çok istedik ama olmadı. Yapacak bir şey yok. Sonuca saygı duyacağız. Kuşkusuz dünkü kongrenin sonucu Kocaelispor’un KEV’den umudunu kesmesi anlamına gelmez, gelemez. O tesisin Kocaelispor’un malı olduğu tartışmasız bir gerçek olduğuna göre en veya geç hakkımız olanı geri alacağız. Dünkü sonuç sadece süreci uzatmış, ertelemiştir. Yoksa emaneti geri alma konusundaki inancımızda en küçük bir azalma söz konusu değildir, bundan asla vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. 

Bu yazı toplam 2096 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum