1. HABERLER

  2. “Düne kadar medya tek taraflı bir iletişim aracıydı”
“Düne kadar medya tek taraflı bir iletişim aracıydı”

“Düne kadar medya tek taraflı bir iletişim aracıydı”

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan Aksarayda, “Gelişen Dünya, Değişen Medya'' konulu bir konferans verdi. Arslan, düne kadar medyanın tek taraflı bir iletişim aracı olduğunu söyledi. Bugün

A+A-

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan Aksarayda, “Gelişen Dünya, Değişen Medya'' konulu bir konferans verdi. Arslan, düne kadar medyanın tek taraflı bir iletişim aracı olduğunu söyledi.

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan Aksaray Girişimci İş Adamları Derneği'nin (AGİAD) düzenlediği “Gelişen Dünya, Değişen Medya'' konulu konferansta Türkiye’de basının gelişimine değindi. Sunumunda, “Düne kadar medya tek taraflı bir iletişim aracıydı. Sermaye sahipleri televizyonları, gazeteleri, radyoları kurar ve biz gazeteciler tek taraflı bir iletişimle bir ülkeye yön vermeye çalışırdık. Ama artık sosyal medya ve internetin gelişmesiyle bütün bunlar alt üst oldu ve tekel kırıldı. Artık iletişimin tek taraflı yayını yok biz yazıyoruz, siz okuyorsunuz devri bitti. Şimdi biz yazıyoruz, sizde yazıyorsunuz. Kendi kanalınızı kuruyorsunuz. Twitter, Facebook hesabınız kendi televizyon kanalınız. Çok sayıda izleyicisi olan insanlar 100 bin tirajlı olan bir gazete düşünün, 100 bin takipçisi olan bir kullanıcı aynı güce erişebiliyor. O yüzden dünyada çok ciddi bir değişim var. Şuan dünyada yeni bir medya düzeni var. Bugün medya düzeni için çok büyük paranız olması gerekmiyor. Gazete kurmanız, televizyon sahibi olmanız gerekmiyor. Çünkü tek ihtiyacınız olan şey internete bağlanan bir telefon veya bilgisayarınız varsa artık her şeyi yapabilirsiniz. Kendinizi önemseyin diyorum sizler aynı zamanda birer medya patronusunuz” dedi.

Arslan; Türk medyasının tarihsel gelişimi ve bu güne nasıl geldiği hakkında da bilgiler verdi. ”Üzülerek söylemek gerekir ki, Türk medyasının geçmişi hiçte parlak değil darbe ve darbe girişimleri gibi anti demokratik uygulamalarda medya önemli bir faktör olmuştur." dedi. Yakın tarihimizden medya üzerinden örnekler veren Arslan çözüm süreci hakkında da şunları söyledi: "Herkes biraz sabırlı olmalı, bu süreç biraz sancılı olacak, ama silah sıkılmadan geçen her gün ülkemiz için kazanç olacaktır."

Konferansın açılış konuşmasını yapan Aksaray Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Reha Güven ise son 10 yılda üretilen bilgilerin tüm dünya tarihinde, üretilen bilgilerle eşit olduğunu, ama son olarak 18 ayda bilginin katlandığını duyunca takip edilmesi gereken pek çok şeyin takip edilemediğini ifade ederek şunları söyledi: "Baş döndürücü iletişim, bilgi akışı şunu gösteriyor ki; medya bizim adımıza bilgileri analiz yapıp sunuyor. Diğer taraftan toplum adına sistemi kontrol ediyorlar. Bir nevi toplumun demokrasi ve adalet sopası oluyorlar. Geçtiğimiz 20-30 yıl içerisinde insanlar gelişmeleri yazılı ve görsel basın üzerinden takip etmekteydi. Bu araçların gücünün farkında olan medya kuruluşları ise bu iletişim kanalları aracılığı ile kitleleri yönlendirme, fikirlerini empoze etme ve sistemleri şekillendirme yoluna gitmişlerdi. Medyanın gücü inkâr edilemez, taki hakkını verirlerse. Kirliliğin olduğu ve insanların neyin nereden geldiğini bilmediği dönemlerde kendimizi, milli ve manevi değerlerimizi gözetip kollayacak, ne kadar eski usulde olsa, sağlam bir dayanak olarak görebildiğimiz yazılı ve görsel argümanlara ihtiyacımız olan, biz bu işin hakkını tam anlamıyla verdiğini inandığımız, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Sayın Adem Yavuz Arslan’ı buraya davet ettik. Çok faydalı bilgiler edineceğinize inanıyorum.”

Katılımcıların sorularıyla interaktif bir şekilde süren konferansın ardından Aksaray Valisi Selami Altınok, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan’a teşekkür plaketi verdi.

Aksaray Girişimci İş Adamları Derneği tarafından organize edilen etkinlik Aksaray Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Konferansa Aksaray Valisi Selami Altınok, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Sertdemir, AGİAD Başkanı Reha Güven ve çok sayıda davetli katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.