1. HABERLER

  2. Dünya barışı için resim yaptılar
Dünya barışı için resim yaptılar

Dünya barışı için resim yaptılar

14 ülkeden katılan 30 sanatçı dünya barışı için Bahçecik’te bir araya geldi, “Artık kan dökülmesin” mesajı verdi.

A+A-
14 bin yıllık insanlık tarihine baktığımızda sürekli çatışma, kriz ve savaş içinde bir dünyada yaşadığımızı görüyoruz. Nedenleri hem çok basit hem de çok karmaşık olabiliyor savaşların…  Biz yine de barış demeye devam etmeliyiz.  Çünkü savaşa ve barışa insan karar verecek. 14 ülkeden 30 sanatçı, dünyaya Bahçecik’ten barış mesajları verdi. O sanatçılarla konuştuk… 
Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Bahçecik Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’ne 14 ülkeden katılan 30 sanatçı dünya barışına katkı sağlamak için resim yapıyor. 
Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen Bahçecik Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali devam ediyor. Festivale 14 ülkeden 30 sanatçı katıldı. Bu sanatçıların bazıları geçtiğimiz günlerde Bahçecik merkezinde canlı resim performansı gerçekleştirdi. Düzenlenen organizasyonda Bahçecik halkı yabancı sanatçılarla birlikte resim yaptı. Festivalin küratörü Orhan Özçalık, “Bizim yaptığımız; ‘Önce kendini, sonra yakın çevreni, ülkeni ve dünyanı değiştir’ sözüne beziyor. Daha aydın ve duyarlı bir dünya için çabalıyoruz” dedi. 

BİRLİKTE RESİM YAPTILAR 

Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Bahçecik Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali Helikon Art Center'da başladı. 20 gün sürecek olan ve Rusya, Ukrayna, Lübnan, Kore, Almanya gibi 14 ülkeden sanatçının katıldığı festival kapsamında Bahçecik kent merkezinde canlı resim performansı sergilendi. Etkinliğe Küratör Orhan Özçalık, Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Bayhan, sanatçılar ve Bahçecik sakinleri katılım gösterdi. 

HALK, SANATTAN KOPUK YAŞIYOR 

Burada yapılan eserler, geçtiğimiz hafta içinde Ford Otosan Vehbi Koç Sanat Vakfı’nda ve Mimar Odası Kocaeli Şubesi Tarihi binada sergilendi. Her iki sergi açılışında da sanatçılar tarafından canlı müzik performansı sunuldu. Etkinliklerle ilgili bilgi veren Orhan Özçalık, “Halk sanattan kopuk yaşıyor. Dünya barışı yalnızca sanatla gelebilir. Çağdaş Sanatı halkın içine sokarak kahvehanelere kadar götüreceğiz. Dünya barışına katkı sağlayacağız” dedi. 

DÜNYADA 3 BARIŞ VARDIR 

Sanatçıların ortak mesajı da şöyle oldu; “Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kainatla ve kainatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini fark ettiğinde, kainatın merkezinde Büyük Ruh'un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu fark ettiğinde birinci barış sağlanmıştır. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki 'gerçek barış' dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.