1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. 8 Mart’ın anlam ve önemine değinen birçok makale ve siyasilerin kutlama mesajlarını okuyacağız bugün. Bu yeterli gelmeyip yerine getirilemeyecek bir sürü

A+A-

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

8 Mart’ın anlam ve önemine değinen birçok makale ve siyasilerin kutlama mesajlarını okuyacağız bugün.

Bu yeterli gelmeyip yerine getirilemeyecek bir sürü söz ve vaatte bulunacak ülkeyi yöneten zevat. Ama çok değil, kısa bir süre sonra unutulup giden söz ve vaatler olacak bunlar.

Bir bakmışsınız yarından itibaren her şey eskisi gibi!

Örneğin Meclis’te temsil edilme oranıyla 142 ülke arasında 108. sırada yer alan bir Türkiye gerçeği var iken, ülkenin önde gelen siyasetçilerinin daha doğrusu partilerinin hâkimi ve tek belirleyicileri konumundaki siyasi parti liderlerinin, kadınlara yönelik süslü laflarının bir kıymet-i harbiyesi olabilir mi?

Nüfusunun yarısı kadınlardan oluşan bir toplumun, kadınları bu derece siyasetin ve de ülke yönetiminin dışında tutması nasıl izah edilebilir ki?

1857 yılında New York’ta dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteyerek eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile başlayan süreçte 8 Mart, tüm dünya kadınlarının kutladığı bir uluslar arası bir güne dönüştü.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

1- Dünyadaki işlerin yüzde 66’sı kadınlar tarafından görülüyor.

2- Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak yüzde 10’na sahipler.

3- Dünyadaki mal varlığının ise ancak yüzde 1’ne sahipler.

4- Başka bir deyişle dünyadaki işlerin yüzde 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin yüzde 90’nına ve toplam mal varlığının ise yüzde 99’na sahipler.

İsterseniz birazda ülkemizde kadın ne durumda, rakamlarla ona bakalım;

- Son yedi ayda 245 kadın öldürülmüş Türkiye’de. Ve bunların çoğu ya eşi, ya sevgilisi ya da töre denilerek yakın aile bireyleri tarafından işlenmiş cinayetler. 2002 ve 2009 yılları arasında öldürülen kadın sayısında, inanılması zor ama gerçek tam yüzde 1400 artış olmuş! Gazetelerde gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti ile karşılaşılmasın. Ayrıca yine bu son yedi ayda 478 kadın tecavüze maruz kalırken, 722 kadın tacize uğramış. Böyle bir Türkiye’de adeta tecavüz ve tacizi, kadınların giydiği dekolte kıyafetlere bağlayan ve neredeyse kadınlar bunu hak ediyor diyebilen ilahiyat profesörleri fetva verebiliyor!

- Kadınların işgücüne katılım oranı kırsal bölgelerde yüzde 30, kentlerde ise yüzde 23. Bu oran 1990’da yüzde 34. 1, 2002’de yüzde 26. 9, 2004 yılında ise yüzde 25. 4 idi.

- Türkiye geneline bakıldığında, istihdama katılan kadınların yüzde 58. 5’i tarım sektöründe, yüzde 12. 9’u sanayi sektöründe, yüzde 28. 6’sı ise hizmetler sektöründe çalışmaktadır.

- İstihdamda yer alan 100 kadından 71’i herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmaksızın çalışmakta, bunlarında yüzde 68’ini ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadınlar oluşturmaktadır.

- Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü’nün araştırmalarına göre, aile içi şiddetin yüzde 87’si kadınlara karşı işlenmiş. Ve özellikle varoş tabir edilen gecekondu bölgelerinde kadınların yüzde 97’si aile içi şiddetin mağduru olmuş.

- Türkiye’de kamuda çalışan memurların üçte biri kadın. Bu oran hâkim ve savcılarda yüzde 20. Hâkim ve savcıların yüzde 20’sinin kadın olduğu ülkemizde, daha geçenlerde yüksek yargıya seçim yapan HSYK, 210 yüksek yargıçtan sadece 5 tanesini kadınlardan seçmiştir. Bu ise yüzde 2’ye tekabül etmektedir ki, çok komik bir orandır ve de ayıp bir şeydir.

- Kamu çalışanlarının yüzde 33’nün kadın olduğu Türkiye’de, ne yazık ki yöneticilerde kadın oranı yüzde 2-3 oranındadır. Bu genel müdür, müsteşar, vali, kaymakam, emniyet müdürü seviyesinde ise yok denecek düzeydedir.

- Her beş kadından birinin okuma-yazma bilmediği, kadınların sadece yüzde 3. 9’unun üniversite mezunu olduğu ve her yıl 2500 kadının anne olmak isterken yaşamını yitirdiği bir ülkede, kadınlar günü nasıl kutlanabilirse öyle kutlanıyor Türkiye’de 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü.

Kadınlarımızın günlük yaşamda, çalışma yaşamında, siyasette, bürokraside, eğitimde erkeklerle eşit koşullarda yarışabildiği ve şiddetin, tacizin hiçbir türüne maruz kalmadıkları bir Türkiye’de, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayabilmek ümit ve dileğiyle tüm kadınlarımıza 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.