1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. DÜNYAMIZ HASTA
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

DÜNYAMIZ HASTA

A+A-

Dünya giderek ısınıyor. Bu ısınma iklim değişikliklerini de beraberinde getiriyor.  Başlangıçta yavaş olan bu ısınmayı ve 1-2 derecelik artışı belki önemsemedik ama 2100 yılı için öngörülen  3.2, hatta 4derecelik artış bu günden zemini hazırlıyor. Yaşanan seller, felaketler vs.  Dünyanın sıcaklık artışı devam ederse felaketlerin şiddeti de giderek artacak, üstelik önlem almak da zorlaşacak. Dünya iklim değişikliği sebebiyle aslında felakete gidiyor.
İnsanın ateşi normalin biraz üzerine çıkınca nasıl hasta oluyor ise dünyamız da sıcaklığı arttıkça hasta oluyor ve bu sıcaklığı düşürmek, insandaki kadar kolay değil. 
Dünya neden ısınıyor?
Dünyanın ısınmasının sebeplerinden biri sera gazı etkisi. 
Sera gazı atmosferde kızıl ötesi ışınları absorbe edebilen gaz bileşimleri. Bu, sera gazının atmosferdeki ısıyı tutması ve hapsetmesi anlamına geliyor. Bu şekilde sera gazları atmosferdeki sıcaklığı artırıyor ve sera gazı etkisi ile küresel ısınmaya ve dolayısıyla iklim değişikliğine neden oluyor. 
Bu gazın atmosferde fazlalaşması ise, doğaya ve canlılara olumsuz yansıdığı gibi gelecek nesillerin yaşamını da tehlikeye sokuyor. Yani insan tek başına havayı kirleten, karbon salınımını artıran bir canlı. Elbette bunu sadece soluduğu hava ile yapmıyor. Sanayileşme,  bu konuda en büyük etken. Bu sebeple dünya temiz enerji arayışında.  Yani bu zamana kadar soluduğumuz havayı para, tüketim, gösteriş uğruna hovardaca kirlettik. 
Nüfusun artmasıyla tüketim de arttığı için gelecek bu anlamda çok parlak görünmüyor. 1979 da dünyada ilk iklim değişikliği konferansı yapılmış, 2015’de Türkiye Paris İklim Değişikliği anlaşmasını imzalamış. Önemli bir anlaşma. 
Ayrıca, Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) “1,5ºC Küresel Isınma Özel Raporu Politikacılar Özeti” hükümetler tarafından birkaç gün önce onaylandı. IPCC’nin değerlendirmesine göre küresel ısınmanın 1,5ºC derecede sınırlandırılması için toplumun her alanında hızlı, geniş kapsamlı ve benzeri görülmemiş değişiklikler gerekiyor. Yeni IPCC raporu sıcaklık artışının neden 1.5 °C ile sınırlandırılması gerektiğini gösteriyor. Endüstri öncesi döneme göre hali hazırda 0.87 °C ısınmış dünyamız 2040’da 1.5°Clik artışı görecek. Aslında hemen harekete geçilmesi halinde hala şansımız var.
Dünyamız hasta, dünya ülkeleri bunu biliyor. Hükümetlerin gerekli önlemleri alması ve bunları uygulamaları uzun sürüyor, hatta bazen raporlar raflarda kalıyor, bazı ülkeler konuyu göz ardı ediyor. Dünya halkı da konu ile ilgili çok bilinçli değil, her şeyi sorumsuzca tüketiyor. Yiyecekten çanta, kıyafete, benzinden kağıda kadar. 
Bundan sonra neler yapılabilir diye dünya ülkeleri zaman zaman bir araya gelip konuşuyor ve planlar yapıyorlar, sonra ürettikçe üretmek, tükettirdikçe tükettirmek istiyorlar. Türkiye bu konuda gayret gösteren ülkelerden biri. Her ülkede tek tek vatandaşların bu konuda sorumluluk hissetmesi ve sera gazı salınımını azaltması gerek. Hatta bireysel karbon ayak izinizi internet üzerinde testleri uygulayarak çözebilirsiniz.  
İklim değişikliği uzun ve teknik bir konu. Ekonomik, çevresel, sosyal boyutları var ve sokaktaki insanı da ilgilendiriyor. Özellikle Kocaeli’ de yaşayan bizleri de elbette hava kirliliği açısından çokça etkiliyor. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’ de sera gazı salınımını 2030 yılına kadar azaltma planı var ama bu gün şehirde hava kirli, çokça astım ve potansiyel astım hastası var.  Konunun çok boyutlu ele alınması gerekiyor.
Sözün özü;  Bu gün Dünyamızı hem hasta ediyor, hem hastalığı görmezden geliyor, hem de tedavisi için fazla çaba göstermiyoruz. Gelecekte çocuklarımız adımızı iyi anmayacaklar. Gerçekten yaşanabilir bir dünya bırakamayacağız ardımızda. Oysa gidecek başka yerimiz yok. Herkesin sorumluluğu ve yapacakları var.
Öğr. Gör. Tümay MERCAN
[email protected]   Twtter:Tümay [email protected]  / Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1085 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.