1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Durmuş Yılmaz: Yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek...
Durmuş Yılmaz: Yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek...

Durmuş Yılmaz: Yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek...

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz” dedi.

A+A-

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz; Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen “2017 yılına girerken Türkiye ekonomisi Riskler ve Fırsatlar” konulu söyleşide önemli bilgiler aktardı. Otel Asya’da gerçekleşen söyleşiye; Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez, eski başkan Ahsen Okyar, Kuruçeşme Eski Belediye Başkanı Ali Kahraman, Saraybahçe eski Belediye Başkanı Metin Alan, BBP Eski İl Başkanı Serhat Duyar ve çok sayıda davetli katıldı. 

PARTİLER ÜSTÜ KURULUŞUZ
Programda konuşan Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez, “Aydınlar Ocağı, 3 Mayıs 1985’te kuruldu. STK’lar çok önemlidir. Gerçek bir STK gücünü sadece kendi üye ve fikirlerinden alır. 31,5 yıl içinde yurt dışında içinde hiç kimseden ve kurumdan yardım ve emir almayan yüzde yüz yerli partiler üstü bir kuruluş olduk. STK kavramını hak eden az sayıda derneklerden biriyiz. Bizler ortak değerlere sahibiz. Amacımız Türk milliyetçiliği fikrini yaymaktır. Öncelikle milli menfaatlerimize uygun olup olmadığına odaklanıyoruz. Türkiye tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. Bu dönemde doru olanı göstermemek ağır bir mesuliyettir. Ağır da söyleriz. Yanlışları alkışlayanlar ülkeyi devleti yönetenlerin dostu değil düşmanıdır. Ocağımız canlı şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Devletimiz son 1 yıldır PKK ile çözüm sürecini sona erdirdi, ciddi bir mücadele başlattı. Sınır dışı operasyonlarda şehit vermeye başladık. " dedi.

pd.jpg
 

FİNANSTA, KULLANILAN DİL ÖNEMLİ
Türkiye Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz yaptığı konuşmada, “Bir sorun ortaya çıktığında o sorunla ilgili olarak kullanacağımız dil ve o dille taraflar arasında kuracağımız ilişki önemli. Finans işi ortada -mış var ise bu -mışı büyütürseniz olmayan krizi yaratabilirsiniz. Ortada bir sorun varsa olduğundan daha hafif göstermeye çalışırsanız bu işi idare etmeye kadar gider. Ya da derinleştirir. Hükümet geçmişte Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşımak istedi. Milletten yetki almış siyasi iradenin ülkenin kurumuzu her hangi bir yerine taşımaya yetkisi var. Hükümet bunu yaparken meclisten kanun geçirmek durumunda. Herkes bu karara uymak zorunda. Bu kabulden sonra merkez bankası İstanbul’a taşınmasına itiraz ettim. Merkez Bankası bir itfaiye aracıdır. Yangın söndürme aracıdır. Ekonomik kriz çıktığı gün vergi, mükelleflerin omuzunda kalıyor. Bunun çözmek Merkez Bankası ve Hazine’ye düşer. Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşır hazine Ankara’da kalırsa günün birinde kriz çıkarsa aşması zor olur dedim” şeklinde konuştu. Yılmaz dünya ve Türkiye ekonomisi hakkında da önemli bilgiler verdi. 

"Yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz"
Türkiye’nin büyüme potansiyeli hakkında bilgiler veren Yılmaz, “Cumhuriyet ile 2013 yılları arasındaki döneme baktığımızda Türkiye’nin potansiyel büyümesi yüzde 5 yakındır. Eğer biz önümüzdeki dönemde bu yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz” diye konuştu.

Kurdaki hareketlenmenin ABD’den kaynaklı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Kurdaki bu hareketlenme nereden kaynaklandı. Bunun bir sebebi var. O da ABD yeni bir seçim oldu. Orada bir başkan seçildi. Ve o başkanın uygulayacağı ekonomik politikalar var. Ve bu politikaların ABD’nin içinde bulunduğu büyüme performansı ile ilgili beklentiler var. Dolayısıyla oradaki faizin yükseleceği ve sermaye çıkışların olabileceği söyleniyor.” şeklinde konuştu.

Ayşegül Kalaycı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum