İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dürüstlük

A+A-
Geçtiğimiz yıl Reader’s Digest 'Kayıp Cüzdan' adını verdiği bir test yaparak dünyanın en dürüst şehirlerini sıralamıştı. Dünyanın farklı şehirlerindeki 16 muhabir, içerisinde kimlik, iritibat numarası, aile fotoğrafları ve 30 pound olan  12 cüzdanı bulundukları şehirlerin farklı noktalarına bıraktı. Bazı şehirlerde cüzdanların neredeyse tamamı geri dönerken, bazılarındaysa cüzdanların çoğundan bir daha haber alınamamıştı. Bu şekilde 'kayıp cüzdan'ların geri dönüşlerine göre de şehirlerin dürüstlük sıralaması oluşturuldu. Bu teste İstanbul dahil edilmemişti fakat şunu da hatırlamakta yarar var, İstanbul'da, merak ettiği için bindiği Marmaray'da, içinde 50 bin dolar olan çantayı bulan kişi, tek bir kuruşuna dokunmadan sahibine teslim etmiş, bunun yanı sıra da bir kişi  yolda bulduğu ve içinde 1 milyon lira bulunan poşeti belediyeye götürerek teslim etmişti. 
Reader’s Digest’in yaptığı  araştırmanın sonuçları ise şöyle : 
16 şehir arasında en son sırada Portekiz'in başkenti Lizbon var. Şehrin farklı noktalarına bırakılan 12 cüzdandan sadece 1'i geri döndü. 
15. sırada İspanya'nın başkenti Madrid yer alıyor. 12 cüzdandan sadece 2'si geri döndü.
14. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag. 12 cüzdandan 3'ü geri döndü.
13. İsviçre'nin Zürih kenti. 12 cüzdandan 4'ü geri döndü.
12. Brezilya'nın Rio de Janerio kenti. 12 cüzdandan 4'ü geri döndü.
11. Romanya'nın başkenti Bükreş. 12 cüzdan 4'ü geri döndü.
10. Polonya'nın başkenti Varşova. 12 cüzdan 5'i geri döndü.
9. İngiltere'nin başkenti Londra. 12 cüzdan 5'i geri döndü.
8. Slovenya'nın başkenti Ljubljana. 12 cüzdan 6'sı geri döndü.
7. Almanya'nın başkenti Berlin. 12 cüzdan 6'sı geri döndü.
6. Hollanda'nın başkenti Amsterdam. 12 cüzdan 7'si geri döndü.
5. Rusya'nın başkenti Moskova. 12 cüzdan 7'si geri döndü.
4. ABD'nin en büyük kenti New York. 12 cüzdan 8'i geri döndü.
3. Macaristan'ın başkenti Budapeşte. 12 cüzdan 8'i geri döndü.
2. Hindistan'ın en büyük kenti Mumbai (Bombay). 12 cüzdan 9'u geri döndü.
1. Teste göre, farklı noktalara bırakılan 12 cüzdanın 11'inin geri döndüğü Helsinki (Finlandiya) en dürüst şehir oldu.
Dürüstlük bana göre en önemli değerlerden. Doğruysak, dürüstsek, özümüz sözümüz bir ise o zaman çok farklı oluyor işte. Güven oluyor, aradaki bağ güçleniyor, ilişkiler daha da bir keyifli hal alıyor, zoraki değil kolaylıkla oluyor ve hatta bunun da ötesinde gelişiyor, yüzler gülüyor, kalpler birbirine daha da ısınıyor. Birisiyle yeni de arkadaş olmuşsanız , ya da uzun süreden beridir tanıyor da olsanız verilen sözü tutması, tutamayacağı sözler vermemesi ilişkiyi olumlu ve yapıcı anlamda etkiliyor benim fikrime göre. Öte yandan konuşulan, herhangi bir şey için karar verilen bir durum, anlaşma sonrası öyle bir şey yokmuş gibi davranmak bana göre bir o kadar da olumsuz anlamda etkiliyor. Elbette verilen kararın zamanı o zamandakinden farklı olarak değiştiğine göre şartları da değişmiş olabilir, bu anlaşılabilir bir durum . Ancak bana göre oyalamak, önceki sözleri tutmayarak o konu konuşulmamış gibi davranmak aslında özüne sözüne aykırı davranmak oluyor, bu da güveni sarsıyor, ilişkiyi zedeliyor.
Bunun yanı sıra dürüstlük dendiği zaman elbette işte, kazançta hile yapmamak olduğu kadar, yalan, dolan, aldatma da işin içine giriyor, ilişkileri, aradaki bağı bozuyor. Bazen öyle bir an oluyor ki etrafta güvenin, dürüstlüğün, doğruluğun artık olmadığını ya da gün geçtikçe azaldığını duyuyor, insanların eskisi kadar umutlu, güvenli, doğru hissetmediğini, yaşamadığını anlıyorum. Şüphe ve korku ile , irtibatı ve bana göre eski samimiyeti azaltarak kendilerini koruma altına almış insanlar görüyorum. Böyle bir düşünce gerçek de olabilir, yanlış da. Önemli olan bizim hayatı nasıl görmek istediğimiz. Dürüstlük mü istiyoruz, ona göre yaşamalı, samimiyet mi istiyoruz ona göre davranmalı, güven içinde mi olmak istiyoruz ona göre güven vermeli , güvenli hissettirmeliyiz ve bana göre neyin nasıl olmasını istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız, korkmadan, güvenle. Bir şeyi istemiyorsak düzgün bir şekilde ifade etmeli, bir şeyin daha farklı olmasını istiyorsak da hile ile değil doğrulukla sonuca gitmenin yollarını aramalıyırz.     
Yukarıdaki araştırma gibi bir cüzdanla başlar aslında her şey. Basit bir şekilde sadece yerden alıp kişiye ait olanı vermek, hakkı olanı vermektir yani aslında, doğruyu, gerçekliği..
“Hiçbir miras, doğruluk kadar zengin değildir.” 
W. Shakespeare
Bu yazı toplam 473 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.