1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Duyduk duymadık demeyin; vatandaş valiliğe giremiyor.....
Duyduk duymadık demeyin; vatandaş valiliğe giremiyor.....

Duyduk duymadık demeyin; vatandaş valiliğe giremiyor.....

Benim güzel ve mahsun ülkemde herşey daha bir tuhaflaşıyor. İlginç bir hal alıyor. İşin garip tarafı da biz kalabalıklar artık hiç şaşırmadan kolaylıkla uygulamaları kabul ediyoruz. Sorgulamadan, merak e

A+A-

Benim güzel ve mahsun ülkemde herşey daha bir tuhaflaşıyor. İlginç bir hal alıyor. İşin garip

tarafı da biz kalabalıklar artık hiç şaşırmadan kolaylıkla uygulamaları kabul ediyoruz.

Sorgulamadan, merak etmeden.....

Benim ülkemde bürokratik uygulamaların pek çoğuna anlam veremezsiniz. Her zaman emir demiri keser.

Geçenlerde POSCO ile ilgili olarak Kocaeli Valiliğine vereceği bireysel dilekçe organizasyonu vardı.

Çevreye duyarlı,çocuklarına ,gelecek nesillere yaşanası bir dünya bırakma arzusunda olan,bunuda sade bir vatandaş sorumluluğu olarak kabul eden herkes dilekçesiyle Valiliğin önüne gelmişti.

Bu bir eylem değildi, politik bir hareket hiç değildi. An itibariyle gelenler Vilayet Yazı İşleri Müdürlüğü ne kişisel dilekçelerini teslim edecek,karşılığında alındı belgesini cebine koyarak,sorululuğunu yerine getirmenin rahatlığıyla evine dönecekti.

Ancak Valiliğin girişindeki görevli polis memurları  Kocaeli Valisinin emri gereği toplu olarak içeriye girilmeyeceğini ,tek tekde olsa içeriye alamayacaklarını söylediler. Tartışma ortamı yaratmamak için seçilen 2 kişi toplu  dilekçeleri alarak yukarıya çıktı. Yazı işleri toplu dilekçe alamayacaklarını beyan ettilersede durum izah edilince kabul etmek zorunda kaldılar. Yanımızda bulunan gazetecilerde,basın mensuplarınında artık kolaylıkla valiliğe giremediğini anlattı.

Oysa  Valilik her vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği,sıkıntısını derdini aktarabileceği en üst makamdır. Devletin kendisidir. Devlet ise vatandaşı için vardır. Elbette  Valiliğe de çıkmadın kuralları

ritüelleri vardır. Ama sağlıklı bir Devlet yapısında; her vatandaş Vilayetin o merdivenlerinden çıkabil meli, ilgili makamlara sorununu anlatabilmelidir. Bu haktır,hukuktur.

Bir kentin Valisi önemlidir. Kentin sokaklarında dolaşabilen,vatandaşını iyi tanıyan,kentin demografik ve sosyal yapısını merak edip irdeleyen,sırça köşkte kapalı kapılar ardında olmayan

bir Vali gerçekten Devleti temsil eder.

Bir kentte yaşayanlarda vatandaşlık haklarını artık bilmeliler. Uyanmanın zamanıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.