1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Duygu yüklü siyasetçi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Duygu yüklü siyasetçi

A+A-

AK Parti Kocaeli teşkilatının içinden geçtiği süreci size kelimelerle anlatamam. Zaten büyük sıkıntı, çok fazla dedikodu, gıybet vardı. 31 Mart’ta İzmit kaybedilince hepsi çoğaldı. Hele bir de işe Başkanı ve İl yönetimi sorumlu tutulup, istifaları istenince artık deyim yerindeyse herkes birbirine girdi.

Eskiden CHP içindeki kavgalara çok fazla tanık olmuştum. CHP’deki kavgalar daha mertçe olurdu. Yüz yüze olurdu. AK Parti’de dedikodu ve gıybet ön planda. Parti içinde pek çok grup oluşmuş. Hemen herkesin kendisine yakın, dedikodularını aktardığı gazetecileri var. Parti içinden bilgileri anlatıyor, kendilerine yakın gazetecilerin kulaklarına fısıldadıkları ile parti içindeki rakiplerinin yıpranması için çaba harcıyorlar.

Bu ortamda partide pek çok kişinin kendisine hedef seçtiği kişilerden biri de İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz. “Görevden alındı” dediler, “İstifası istendi” dediler. İl yönetimini istifaya götüren süreçte, Ankara’da yaptığı çalışmalarla başrolü oynadığını öne sürdüler…

Serpil Yılmaz bir anne.. Siyasetin kurnazı, kaşarlanmışı değil. Siyasetin içinde hala taze ve partisinin davasına, liderine çok bağlı, çalışmaktan çekinmeyen biri.

Serpil Yılmaz’la 3 yıl kadar önce Karamürsel ilçe yönetim kurulu üyesiyken İl Kadın Kolları Başkanlığına atandığında tanışmıştım. Çok samimi.. İyi eğitimli. Başarılı bir mimar. Başörtülü, tesettürlü.. Ama her şeyi konuşabileceğiniz kadar rahat, çağdaş ve demokrat.

Son günlerde AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz’a bazı çevreler çok yükleniyor. Bu gazetede de hakkında talihsiz yazılar, haberler çıktı. Önceki gün bana geldi. Yaklaşık iki saat konuştuk. Daha doğrusu O konuştu, ben dinledim… Zaman zaman gözleri doldu, zaman zaman gülüştük. Serpil Hanım, bu görüşmenin ardından kendisi ile ilgili bir şeylerin yazılmasını da istemedi. “Sadece içimi dökmeye geldim” dedi.  Anlattıklarının aramızda kalacağı konusunda da söz verdim.

Ama üzüldüm. Serpil Hanım adına, ailesi adına, ilimiz siyasetindeki kirliliği görmek adına üzüldüm. Serpil Yılmaz, istese 25 Haziran’da milletvekili olabilirdi. 31 Mart’ta önemli ilçelerden birinde Belediye Başkanı adayı olabilirdi. O, İl Kadın Kolları Başkanı olarak partisine hizmet etmeyi tercih ediyor. İstifa eden İl Başkanı Eryarsoy ve ekibiyle fikir ayrılıklarının, çalışma tarzı farklılıklarının bulunduğunu da kabul ediyor. Kocaeli’de AK Parti’nin 260 bin üyesinden 140 bininin kadın olduğunu anlattı. “31 Mart seçimleri öncesi partide en fazla kadın kolları çalıştı. 10 gün daha süremiz olsaydı, İzmit’i de kazanıyorduk” dedi.

Parti içinde kendisinin kimseye rakip olmadığını, ama nedense pek çok kişinin kendisini hedef aldığını anlatan Serpil Yılmaz şunları söyledi:

“-Ben Genel Başkanıma, partimin davasına sıkı sıkı bağlıyım. Çok çalıştım. Ailemi, çocuklarımı ihmal ettim. Ama hala çalışıyorum. Seçim sonrasında da İzmit’in pek çok mahallesini dolaştım. İnsanlarla konuşuyorum. CHP’li Belediye’nin çalışmalarını çok yakından takip ediyorum.”

AK Parti özellikle ilimizde kendi evlatlarını harcıyor. Dedikodu, gıybet, çekememezlik doruk noktaya çıktı. Belki de bu nedenle, il başkanlığı için adı geçen isimler de Ankara’da kendilerine inanarak, yürekten gelerek “Ben bu işi yaparım. Talibim” diyemiyor. Serpil Yılmaz, “Partiyi derleyip toplayacak, partinin basında tartışılmasını engelleyecek bir ağabeye ihtiyacımız var” diyor.

yorum-serpil-yilmaz.jpg

SERPİL YILMAZ - AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı

Güneş-Kılıçdaroğlu görüşmesi

Kocaeli siyasetinin ve CHP’nin önemli ismi Prof.Dr. Hurşit Güneş ile aramız iyidir. Geçen gece aradı. Ankara’daymış. Pazar günü anneler günü için gitmiş. İstanbul’a dönecekken CHP’nin bazı yöneticileri, Kılıçdaroğlu’nun özel kalem müdürü aramış. Israrla Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun davetini iletmişler.

Hurşit Güneş, Kılıçdaroğlu döneminde bir süre 2’nci adam olarak partide görev yaptı. Ama daha sonra Kılıçdaroğlu ile arasına bir bakıma kara kedi girmiş, temas kopmuştu. Kılıçdaroğlu’nun ısrarlı talebi üzerine Genel Merkez’e gitmiş. Kemal Bey’le Hurşit Bey, yaklaşık yarım saat baş başa görüşmüşler. Şöyle özetledi:

“-Türkiye’yi konuştuk. İstanbul’u konuştuk. Kocaeli siyasetini birkaç cümle ile geçiştirdik. Kemal Bey için de, benim için de çok faydalı bir görüşme oldu” dedi.

Özetle, Kılıçdaroğlu ile Güneş’in arasındaki buzlar erimiş. Prof.Güneş, Kocaeli’den başka bir yerde siyaset düşünmüyor. CHP’de milletvekili listesi için önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Prof.Güneş, önceki hafta Büyükşehir Başkanı Büyükakın’a yaptığı ziyareti de özetledi. “Çok saygılı davrandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ı çok beğendim, sevdim. Kocaeli için iyi şeyler yapacağına inanıyorum” dedi.

yorum---hursit-gunes-001.jpg

PROF.DR.HURŞİT GÜNEŞ

Henüz 38 yaşındaydı

Bugün 16 Mayıs… 100 yıl önce bugün, 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan köhne Bandırma Vapuru demir aldı, Boğaz’ı geçip, Karadeniz’in dalgalarına doğru yolu çıktı.

İçinde henüz 38 yaşındaki bir adam vardı: Mustafa Kemal… Bir gün önce İstanbul Boğazı’na girip, ülkenin o dönemdeki Başkentini işgal eden emperyalist güçlerin savaş gemilerine bakarak, “Geldikleri gibi giderler” demişti. O adam, Mustafa Kemal’di. Dönemin padişahından “9’ncu Ordu Müfettişi” sıfatıyla Anadolu’ya gidip, denetim yapma görevi verilmişti. O’nun aklında Milli Mücadele vardı. Kuvâ-yi Milliye vardı. O adam Mustafa Kemal’di. 3 günlük çok zorlu yolculuğun ardından 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı. Dünyada örneği görülmemiş bir kurtuluş savaşının önderliğini üstlendi.

Pazar günü 19 Mayıs’ın, Milli Mücadele’nin resmen başlamasının 100’ncü yıldönümü. Yani, bu topraklarda bağımsızlık meşalesinin yakılışının 100’ncü yıldönümü.

Ruhunuzla, aklınızla, bütün benliğinizle 19 Mayıs’ı kutlamaya hazır olun… Aslında 100 yıl önce bugün içinde 38 yaşındaki Mustafa Kemal ile İstanbul’dan hareket eden Bandırma Vapurunun demir alışı, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıdır.

DUVAR YAZISI

AK Parti İl Başkanı 

aranıyor. Ama bir türlü

bu işe uygun biri bulunamıyor.

En iyisi kura çeksinler.

Bu yazı toplam 2406 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum