İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Duyma

A+A-
“Günlerden bir gün kurbağalar yarışa tutuşmuş. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış .Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar. Ve yarış başlamış. 
      Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: “Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!”
      Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. Seyirciler bağırıyorlarmış: “Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar...”Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş: “Bu başarının sırrı nedir dostum?” Ama yanıt alamamış. O anda farkına varmışlar ki…Kuleye çıkan kurbağa sağırmış!
      Hayallerinizi ve ümitlerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen, bunu neden yapamayacağınız konusunda size bir sürü olumsuz neden sıralayan kişilere karşı sağır olmak en iyisi galiba...
Paul Estridge”
O yüzden  aslında duymamak, duyuyorsak da çok da takılmamak gerek söylenenlere. Her zaman her yerde var şu negatif , şu olumsuz denen çevre. Ve öyle ki insanı bezdiren , hayal kurmamızı engelleyen ve sınırlandıran her türlü düşünceyi, konuşmayı silmeli insan kafasından bir şekilde.. 
Kaç tane hayalinizden, kaç tane planınızdan, kaç tane gelecek düşünüzden  vazgeçtiniz? Ve daha da önemlisi kaç tanesi başkaları içindi ya da başkaları yüzündendi? Şöyle bir düşünün, elbet vardır bir çok hayal, bir çok düş, bir çok hedef. Daha yolun başındayken , isteğiniz henüz sadece bir düşünceden ibaretken çoğumuz vazgeçmiş, ertelemiş ya da iptal etmişizdir isteğimizi. Peki ne geçti elimize? Gerçekten hiç bir şey. Belki cesaretimiz yoktu, belki korktuk, belki usandık,  belki de kolayımıza geldi vazgeçmek. Öyle kolay ki aslında süregeleni yaşamak, yeni bir şeylere alışmak veya yenilikler yapmak yerine eskiyi yaşamak, bile bile , istemeye istemeye.. Hem dışarıdan gelen tüm olumsuz sözlere hem de içimizden gelen tüm korku dolu hislere nedense açılır böyle zamanlarda yüreğimiz. Çok bir neden olmamasına rağmen vazgeçeriz yapmak istediğimiz ne varsa. Oysa ne dışarıya ne de içeriye çok fazla önem vermemek gerek böyle zamanlarda . Içerideki sadece güzel hislerimizi, iyi niyetimizi, dışarıdaki de sadece hayalimiz gerçekleştiğinde olacak olanları düşünsek aslında işimiz kolaylaşır, istediğimizi de on ikiden vururuz. O nedenle var mısınız duymamaya?  Kurbağaların hikayesindeki  gibi.. Ama bir farkla, bilerek duymamaya, duyup da bilmemeye.. 
Güzel Bir Hikaye
Eski çiftlik evini tamir etmesi için tuttuğum marangoz, zorlu çalışmanın ilk gününü tamamlamıştı. Elektrikli testeresi bozulmuş, bir saat kaybetmesine yol açmıştı ve şimdi de eski kamyonu çalışmıyordu. Onu evine götürürken sessizce oturdu. Evine vardığımızda, ailesiyle tanışmam için beni eve davet etti. Sonra ön kapıya doğru yürürken kısa bir süre küçük bir ağacın önünde durdu ve iki eliyle ağaçların dallarına dokundu. Kapı açıldığında çarpıcı bir değişim oldu: güneşten yanmış yüzü kocaman bir gülümsemeyle aydınlandı; iki çocuğuna sarıldı ve karısını öptü. Daha sonra bana arabama kadar eşlik etti. Ağacın yanından geçerken, ona merakla biraz önce ne yaptığını sordum. 

― O benim sorun ağacım, diye cevap verdi. Biliyorum ki işte sorunlardan kaçmanın bir yolu yok ama kesin olan bir şey var: sorunların evin dışında, karımdan ve çocuklarımdan uzakta tutulması gerekiyor. Bu yüzden her akşam eve geldiğimde sorunlarımı bu ağaca asıyorum. Sonra, ertesi sabah onları tekrar alıyorum. Gülerek devam etti:  

― Komik olan şu ki sabah onları almaya gittiğimde, bir önceki gün astığımı hatırladığım kadar fazla olmuyorlar!   

   Rosario Gomez A.

"Ruhu Olan Öyküler"
“Mutlu olmak için ugraş vermelisiniz. Mutluluğa, iş, para ya da aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasında bir meseledir.”
Rufus Wainwright
Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.