1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Efsane Kadın: Leyla Atakan
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Efsane Kadın: Leyla Atakan

A+A-

Bir kent için tarih boyunca unutulmayacak günler vardır. Kimisi zafer ve coşku günleri, kimisi acı günler. Tarihe geçmiş günlerin unutulmaması, unutturulmaması, gelecek nesillere bir kent kültürü olarak aktarılması başta kent yöneticilerinin olmak üzere herkesin görevidir.

Tarihte pek çok medeniyete kucak açmış olan, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan İzmit’in yakın tarihinde önemli günler vardır.

28 Haziran 1922, İzmit’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü’dür, İzmit’in Kurtuluş Bayramı’dır.

1 Mart 1958, Üsküdar Vapuru’nun büyük bölümü lise öğrencilerinden oluşan yaklaşık 400 yolcusuyla İzmit Körfezi’nde sulara gömüldüğü gündür. İzmit için acı bir gündür.

17 Ağustos 1999 Depremi, binlerce hemşerimizin enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği, çok büyük bir yıkımın, çok büyük acıların günüdür.

Bir de 11 Şubat 1971 vardır. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı, gerçek bir İzmit hanımefendisi, İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan ve meclis üyesi arkadaşları İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay’ın, Gölcük Yolu’nda bir toplantıdan dönerken geçirdikleri trafik kazasında ölüm tarihidir.

İzmit’te bu acı olayın ardından 1972 yılından bu yana Leyla Atakan ve arkadaşları için anma törenleri düzenlendi. Yerel yönetimler CHP'den çıkınca, Leyla Atakan ve arkadaşlarının ölüm yıldönümünü kimse umursamadı.

İzmitlilik işte bunun için çok önemlidir.

Bu kentte, hemşeri dernekleri kopup geldikleri Anadolu kentlerinin, hatta ilçelerinin düşmandan kurtuluş yıldönümlerini görkemli törenlerle, eğlence geceleriyle kutlar; davul zurna eşliğinde halay çekilir, horon tepilir, zılgıt salınır, gerdan kırılır. Ama sıra İzmit’e gelince, ortada kimse olmaz, kimsenin sesi çıkmaz.

Varsın öyle olsun.

Biz kendimize yeteriz.

Biz her 11 Şubat günü, Bağçeşme’ye çıkar, rahmetli Leyla Atakan ve arkadaşlarının mezarına birer karanfil bırakırız.

Bağçeşme tanıktır İzmit’e…

Bağçeşme en sonunda kucak açacaktır İzmitlilere…

Başta Leyla Atakan ve görev arkadaşları olmak üzere, Bağçeşme’de ebedi uykusundaki tüm hemşerilerime Allahtan rahmet diliyorum.

LEYLA ATAKAN KİMDİR?

Leyla Atakan’ın kim olduğunu bilmeyen yeni kuşaklara hatırlatmak isterim. Leyla Atakan, İzmit´in ilk kadın belediye başkanıdır. 1925 yılında Maşukiye’de doğan Leyla Atakan, İstiklal Savaşı kahramanlarından Orgeneral Hasan Atakan’ın kızıdır. Trabzon Lisesi mezunu olan Leyla Atakan, Maşukiye Güzelleştirme ve İlkokul Yaptırma Derneği kuruculuğunu, başkanlığını yaptı ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.

Leyla Atakan’ın ölümüne kadar sürdürdüğü Kocaeli Verem Savaş Derneği başkanlığının onun yaşamında özel bir yeri vardır. 1955 yılında Maşukiye köyü CHP ocak başkanı olarak aktif politika yaşamına giren Atakan, 1963 yılında il genel meclis üyeliğine seçilmiş ve daha sonra CHP Kocaeli il başkanı olmuştur. 2 Haziran 1968´deki yerel seçimlerde İzmit belediye başkanı seçilmesi, Türkiye ölçeğinde önemli bir olay olarak değerlendirilmiş, Atatürk devrimlerinin ve kadın haklarının somutlaşan örneği olarak algılanmıştır. Üç yıl kadar süren belediye başkanlığı görevinde üretken ve halkçı belediyecilik anlayışının filizlenmesini sağlamış, kısa süren başkanlığı döneminde bugünkü Kocaeli Fuarı’nın kuruluşunu sağlayarak, İzmit’in sosyal ve kültürel yaşamında kalıcı izler bırakmıştır.

cerkez-kizi-leyla-001.jpg

ÇERKES KIZI LEYLA HANIM- İzmit’in efsane Belediye Başkanı Leyla Atakan, Kafkasya kökenli bir ailenin evladıydı. Çerkes kıyafetiyle çektirdiği bu fotoğraf de kendisiyle birlikte ölümsüzleşti.

leyla-atakan-002.jpg

SİYASETTE BİR KADIN-İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan, Türkiye Güzeli seçilen İzmitli Asuman Tuğberk’i makamında kabul edip kutlarken…

bulent-ecevit-fuarda-(2).jpg

BÜLENT ECEVİT İLE FUARDA-İzmit tarihi açısından çok önemli bir fotoğraf. Bülent Ecevit, Nihat Erim, Leyla Atakan, Erol Köse, Cemil Karakadılar ve Feridun Özbay, fuar alanını geziyorlar. 1969 yılında çekilen bu fotoğrafta yer alanlardan sadece Erol Köse hayatta.

inonu-001.jpg

İNÖNÜ’NÜN DUASI- Leyla Atakan’ın Bağçeşme’deki kabri başında Türkiye’nin 2 nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü de eşi Mevhibe Hanımla birlikte 1 Temmuz 1971 tarihinde, yani elim kazadan 4 ay sonra dua etmişti. Bu tarihi fotoğrafı İsmail Küçük çekmiş.

gasteee.jpg

Gasteee!

İzmit'e çook eskiden İstanbul gazeteleri sabah 10.30'da posta treniyle gelirmiş. İzmit Garı'nda gazeteleri alan çocuk, kent merkezine doğru adeta sıcak simit satar gibi 'Gasteee' diye bağırarak koşarmış...

-Cemal Turgay fotoğrafı

sinematek.jpg

SİNEMATEK

İzmit Sinema Derneği(Sinematek) kurulmuş. (1968)

Soldan: Sami Girgin, Mustafa Yalçınkaya, Güngör Yılmaz, Sabri Yalım, Yüksel Soner, Cemal Turgay, Naci Girginsoy, Ergin Erk, Bekir Elber.

Bu yazı toplam 10143 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum