• BIST 78.739
  • Altın 127,036
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • Kocaeli 12 °C

Eğer bu diziler, bu yarışmalar bizim toplumumuzu anlatıyorsa!!!

Cem ŞAKOĞLU
Televizyon kanallarındaki diziler hakkında kaçıncıya yazdığımı artık hatırlamıyorum. Bu kadarına pes artık desem ne olacak ki? Birçok mevzuda olduğu gibi bunda da hiçbir şey değişmeyecek. İnsanlar bu yazıyı okuyup, ‘Yahu bu çocuk haklı, aslında seyretmemek lazım şu meret şeyleri’ demeyecekler tabi ki. RTÜK denilen ne idüğü belirsiz, hangi amaca hizmet ettiği anlaşılmaz kurum bu satırlara bakıp ‘Adam doğru söylemiş, bu tarzları yayından kaldıralım arkadaşlar’ da demeyecek. Hani benimkisi biliyorum ki kendim çalıp, kendim oynama işi ama ben en azından çorbaya tuzumu atayım da lezzeti gelsin. Demedim olmasın. Herkesin sustuğu, adam sende dediği, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın felsefesi ile yaşadığı günümüzde ben de aynı geminin yolcusu olmayayım diye birkaç satır yazmak, belki bir iki kişiyi etkilemek, fikrini doğru tarafa yöneltmek gibi bir durumun içerisine girebilirim diye yazıyorum. Yoksa Dallas’tan başlayan, toplum omurgası kırma serüveni hakkında kendi fikrimce belgesel niteliğinde bir kitap yazabilirim. Adını da ‘Bir toplumun katli için iç dış beyin yıkama’ koyarım ve bayağı da satarım gibi geliyor.
Satmasına satar da, okuyan kesinlikle adam doğru yazmış der de ancak benim tanıdığım bu toplum, ya da belki şöyle demek daha doğru, tanıdığımı iddia ettiğim halde bir türlü tanıyamadığım toplum doğruluğunu teyit ettiği şeyin peşine gitmemek gibi bir hastalığı pençesine düşmüş durumda. Söylemde on numara, eylemde sıfır. Ses var ama görüntü yok. Bir türlü göründüğü gibi olmayı, ya da olduğu gibi görünebilmeyi beceremiyor. İkisi bir arada olmuyor. İçeceklerde bile üçü bir arada şeyleri hazmetmiş toplum bu ikisini bir türlü bir araya getiremiyor zihninde maalesef.
Hani hep diyoruz ya, ‘Biz başka bir toplum olduk’ diye. Olmadık aslında biliyorsunuz değil mi? Oldurulduk. Tabi hal böyle olup işin noktalarını koyduğunuzda toplum olarak öldürüldük de diyebiliriz bu oldurulduk duruma.
Bundan yıllar önce bir yarışma programı başladı ekranlarda. Yabancı bir memleketten satın alınan bir format. Bizdeki adıyla ‘Biri Bizi Gözetliyor’ programı. Sorarsanız millet olarak bunun bir yarışma programı olduğunu söyler herkes. Oysaki bildiğiniz ront. Toplumu birbirini dikizleme hastalığına sevk eden, dedikodu damarlarını kabartan, kimin evinde ne olmuş merakını tavan yaptıran acayip bir programdı. Genel yapısı içerisinde iyi bir tek şey bulabilen var mı merak ediyorum. Yani bunu şunun için söylüyorum, tamam amaç eğlenmek belki ama yarışmanın içerisinde eğitici, geliştirici, gerçekten eğlendirici bir şey hatırlayan var mı? Cevabını ben vermek istemiyorum. Çünkü ben kendimce hatırlamıyorum. Belki bir çoğunuz ‘Evet ben de hatırlamıyorum’ diyeceksiniz ama Semra hanımı unutanınız yok değil mi? Peki Erdi’yi, ne yazık ki intihar eden Murat’ı? Sonra Adapazarlı bir çocuk vardı, neydi adı Uğur. Kurtlar Vadisinin Biri bizi gözetliyor evi versiyonu. Neden söyledim bunların isimlerini? Neden onları unutmadınız değil mi diye kasıtlı sordum. Çünkü bu tipler agresif, baskın, baskıcı, kavga çıkartan, zeytinyağlık yaparak kitleleri etkisi altına alan ya da almaya çalışan tiplerdi. Tam olarak net bir şey söyleyemem belki ama toplumdaki bu agresifliğin bir anda pörtlemesi üç aşağı beş yukarı aynı dönemlere denk gelir. Çünkü toplum televizyon ekranlarında en çok ilgi gören reyting rekortmeni bir yarışmada pirim yapan şeyin haklı veya haksız üste çıkmak için bağırmak, agresifleşmek olduğunu gördü. Öyle öğretildi bilinçaltlarına. Oylar hep bu tarz yarışmacılara verildi. Tabi bu oylar acaba gerçekten halkın oyları mıydı tartışmak lazım. Yoksa insanların yönlerini bu tarafa çevirebilmek adına yaratılmış bir format mıydı bu bakmak lazım.
Sonra ne çıktı hatırlayın bakalım. Türk toplum yapısının misafirperverliğine, saygınlığına, kuru ekmek soğanı kırar bölüşürüz prensiplerine, komşusu açken kendisi tok gezen bizden değildir inancını taşıyan bir topluma ket vurmak için ‘Yemekteyiz’ programları geldi. Kim daha çok konuşuyor, kim daha fazla çamur atıyor, kim daha çirkefleşiyorsa, toplumda ilgiyi o gördü. Yarışmacılar da baktılar ki oylar o tarz yarışmacılara geliyor, hepsi birden çirkefleşti ve her sonraki yarışma daha beter bir senaryoya dönüştü. İş o kadar iğrençleşti ki, programlara ara vermek zorunda kaldılar. Bu bozuk toplumu düzeltmek adına araya Safiye ile Faik abimizi koydular ama üst kültür kimlikleri ile hepimizi epey bir düzelttiler. Tam olarak hangi uzvumuzu düzelttiklerini pedagojik açıdan sakıncalı olabilir çekincesi ile ifade edemeyeceğim.
Bir anda misafirlikler azalmaya başladı toplumda. Millet çaylı kahveli gece gezmelerine gidemez oldu. Ya da gidenler bir anda birbirleriyle yarış eder bir moda girdiler. Kim daha uzağa serebilecek masa örtüsünü yarışı. Gösteriş yarışında görgüsüzlüğün dibini çıkarttık. Gittiğiniz hemen her evde varaklar, altın yaldızlar, gümüş peçete çerçeveleri. Kuş sütü zaten artık hemen her masada var da artık kuşun cinsi bile en bulunmayandan seçiliyor. Kuşun ötüp ötmemesi sütün lezzetini değiştiriyor mu değiştirmiyor mu bilemiyorum ama öyle enteresan bir hal aldı ki bu işler hanımların günlerinde masalarda neredeyse 500 çeşit ikram inanılmaz bir sofrada sunuluyor.
Diyeceksiniz ki ‘Yahu Cem sen nereden görüyorsun peki bunları? Günlere mi gidiyorsun?’ diyebilirsiniz. Yok öyle değil. Artık sosyal medyamız var ya, egomuz tavan. Bak benim masam bütün mahallenin masasını döver fotoğrafları almış başını gidiyor. Görmemek için gözlerinizi kapatsanız, gece gelir rüyalarınıza girerler yemin ediyorum. Görememek o kadar imkansız yani. Şimdiki ev hanımlarının günlerinde hazırladıkları şeylerle Çin Seddinin önünde kermes açarsınız da hiç sırıtmaz inanın.
Böyle miydik peki biz? Akşam yemeğine misafirliğe gittin mi çorba, ana yemek, pilav. Hadi bilemedin bir de misafirin getirdiği tatlı. Sonrası hep birlikte sohbetle birlikte içilen kırk yıllık hatırlı kahveler. Şimdi ise acele ile yenilsin içilsin hemen salona televizyonun başına ya dizi ya maç izlemeye geçilsin. Peki sohbet? ‘Hangi sohbet? Yahu zaten akşam eve yorgun argın geliyoruz, bir de ne sohbeti Allah aşkına? Nereden çıkartıyorsunuz bu komünistçe şeyleri? Ne anlatalım yani Ahmet beyi nasıl dolandırdığımızı, belediye başkanının, valinin, vekilin, devlet erkânının kabasını nasıl dil yordamıyla cilaladığımızı, o meşhur atasözüne uyarak tüyü bitmemiş yetime acımadığımızı, ihaleye fesat karıştırdığımızı, kendi cemaatimizi, kendi partilimizi, kendi menfaatlerimizi önde tutmak için kalıptan kalıba girdiğimizi mi anlatalım. Zor zenaat be bizimkisi de. Sen de kalkmış bir de bize sohbet diyorsun. Biz sizin gibi öyle haftada iki satır yazı yazıp, bir taraflarımızı büyütmüyoruz beyefendi’ diyenler de çıkacaktır elbet. Haklısınız, biz beynimizdekileri dışarı kolay kolay aktaramadığımız için içe doğru büyütüyoruz. O da ziyadesi ile büyüdükçe kabaya tekabül ediyor. Atamıyoruz ya dışarıya. Ya da dışarıya atamıyoruz demeyelim, hani biz dışarı atmaya kalksak siz içeriye atıyorsunuz ya, onun için bazen içte patlayınca kabayı büyütüyor.
İş çığırından çıkmadan dizilere dönelim biraz da. Yahu bu memlekette bu kadar mı az bu toplumu harbiden anlatacak, toplumu kendi asıl çizgisine çekme gayreti harcayacak dizi. Hani hep deriz ya ağaç yaşken eğilir. Bu deyişimizle gençlerin bizim için ne denli önem taşıdığını öne çıkartmaya çalışırız. Peki, hal böyle iken Allah’ını seven şu okul dizilerini seyretmiyor mu? Vurdu, kırdı, mafya, zengin çocuğu, fakir evladı, alabildiğine cinsellik, evden kaçan, erkek arkadaşında sabahlayan kızlar, hamilelikler, lise çağındaki çocukların altındaki son derece lüks araçlar. Ne oluyoruz abiler? Siz genç topluma hangi mesajı vermeye çalışıyorsunuz? Bakın bunlar kötü bunları yapmayın mesajı mı? Bunun böyle uygulanacağını size hangi psikolog öğretti Allah aşkına? Şimdi işi biraz dengelemek için yeni bir okul dizisine başladılar. Okula dönen yaşları ilerlemiş ünlüler. Şaşırıyorum, üzülüyorum. İyi yapalım derken daha da beter ediyorlar ya insan bir sonraki aşamasından korkuyor resmen. Beyler, bayanlar bu çocuklar o gün dizide ne varsa ertesi gün okulda onu uyguluyorlar. Ertesi gün değilse bir sonraki gün ya da bir sonraki hafta ama bilin ki mutlaka uyguluyorlar. Bu ülkenin yarını olacak çocuklarımızdan, gençlerimizden söz ediyoruz. Yetiştirmeye çalıştığımız bir nesilden. Artık aileler çocuklarının üzerinde televizyonlar, bilgisayarlar kadar etkin olamıyorlar maalesef. Onun için RTÜK denilen kurumun en az Anayasa Mahkemesinin eski hassaslığı kadar çalışması gerekiyor. Ancak nerede? Ölçü artık iyice kaçtı.
Televizyon dizilerindeki ahlak çizgimizde yıllardır bir türlü giremediğimiz Avrupa Birliğine çoktan girdik de, neredeyse onlar bile bizden geride kaldılar. Bu kadarını inanın onlar bile yapamazlar ama biz yapıyoruz. Eş, dost, akraba, konu, komşu, yedi cet her şey serbest bir model olmuşuz ama bizim haberimiz yok. Kafamızı kuma sokmuş etrafımızda neler olup bittiğinden haberimiz mi yok ne anlayamadım. Siz anladıysanız lütfen bana da anlatın. Ama konu ahkâm kesmeye geldi mi mangalda kül bırakmıyoruz. Bu ne peki? Modernlik mi? Medeniyet mi? Hani yıllar öncesinde ‘Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ demişti koca usta Mehmet Akif Ersoy. Kemikleri sızlıyor mudur sizce? Hem de fikren kendi görüşünü savunduğunu ileri süren bir idare anlayışının altında görev yapan RTÜK.
Çok dertliymişim be. Daha dünyaları yazarım. Dizileri isim isim verebilirim ki size yemin ediyorum bu benim televizyon seyretmiyor halim. İzlemiyorum ama aynı odanın  içerisinde bakmasanız, duyuyorsunuz. Duyunca dumur olup ne diyor bunlar diye ekrana dönüyorsunuz ki aman sabahlar olmasın.
Siz siz olun eşinizle birlikte elinize birer kitap alın, geçin pencerenin kenarına. Sehpanın üzerine iki orta şekerli kahve ile hem sohbet edin, hem bilgi biriktirin. Böylelikle çocuklarınızda hem okuma alışkanlığı edinsinler, hem de bilgisayardan biraz da olsa kafalarını kaldırsınlar. Yoksa biz biz olmaktan çoktan geçmeye başladık. Sonra istediğiniz kadar feryat edin. Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra ağlamanın sızlamanın hele ki söylenmenin hiçbir anlamı kalmayacak.
FARID FARJAD..
Ben paylaşmasını seven bir insanım. Şimdi bu yazıları sizlere yazarken kulaklarımda kulaklıklar takılı ve aynı zamanda da müzik dinliyorum. O kadar rahatlatıcı bir müzik dinliyorum ki o kadar olur. Yıllardan bu yana vazgeçemediğim bir sanatçıdır Farid Farjad. Birkaç kere Facebook sayfamda dostlarımla eserlerini paylaştım ama buradan sizlere de yazmak istedim.
Farid Farjad aslen İran’lı bir müzisyen, bir keman virtüözü. 1979 yılında İran’daki İslam Devrimi öncesinde Amerika’ya, Kalifornia’ya yerleşmiş ve o yıldan beri Amerika’da yaşıyor. Her ne kadar o tarih itibariyle Amerikan vatandaşlığına geçmiş olsa da kendisini hala İran’lı ve Fars olarak tanıtıyor.
Müzik dünyasında onun adı aslen ‘Kemanı ağlatan adam’ olarak biliniyor. Onun parçalarını dinlediğinizde aslında ona çok da yabancı olmadığınızı anlayacaksınız. Birçok Türkçe parçayı da seslendiren sanatçının inanılmaz keyif alacağınız albümleri mevcut.
Kim bilir belki siz de keyif alırsınız ve belki bilmiyorsunuzdur diye paylaşmak ihtiyacı hissettim. Şimdiden keyifli dinlemeler diliyorum.
SUYUNDAN DA KOY…
Mevsimler artık başkalaştı. Ya çok sert geçiyor, ya da mevsimin ne olduğunu şaşırır bir vaziyet alıyorsunuz. Tabi ki bu durumda tabiatın hiçbir katkısı yok. Yani bu olumsuz tabloyu oluşturan maalesef yine biz insanlarız. Doğanın canına okuyarak hemen her şeyin dengesini altüst ediyoruz. Ne için? Üç kuruş daha fazla kazanç, biraz daha yandaş kayırma, eh ucundan biz de biraz nemalanalım derken, ozonu bile deldik maşallah. Tabi hal böyle olunca mevsime ayak uydurmak da zor.
Geçtiğimiz günlerde ilimizde cidden inanılmaz şiddetli yağmurlar yağdı. Şimdi eğri oturup doğruyu konuşmak lazım. Afete kolay kolay kimsenin yapabileceği bir şey yok. Yani o an için yok. Bu öyle pat ben yaptım oldu işi gibi olmuyor. Hani derler ya bir alt yapı gerektiriyor diye, cidden kelimenin tam anlamıyla ciddi bir altyapı gerektiriyor.
O şiddetli yağmurlarda Maşallah başka hiçbir pozitif etkinliğimizde çıkmadığımız kadar çıktık ulusal kanallarda. Kartepe bölgesini sel aldı götürdü neredeyse. O kurudu bitti dediğimiz Sapanca gölü sanki intikam aldı bizden. Taştı da taştı. Tabi herkes bir feryat figan. Elde ne var yüklenecek? Belediye. Yüklen belediyeye. Kartepe Belediyesi ne oluyor bu altyapı işleri? Nasıl olacak bu işler arkadaşlar? Demek kolay tabi ki. Hani derler ya dilin kemiği yok. Doğru söylemek kolay. Çamuru kaldırıp adamın alnının tam ortasına yapıştırmak kolay. ‘Ey Hüseyin Üzülmez, nedir bu altyapının hali? Memlekete rezil olduk’ demek kolay. Ve maalesef ki bizim ülkemizde bu işler işte bu kadar kısır yürür ve yürütülür. Kimsenin aklına Hüseyin Üzülmez’in belediye başkanı olduğu ne kadar oldu ki diye gelmez. Kim var başta Hüseyin Üzülmez. Vurun abalıya. Ne olacak bu altyapı Hüseyin Üzülmez? Niye taştı bu dereler, göller, sular? E şimdi diyemez ki adamcağız, ‘Ben ne yapabilirim ki?’ diye. Diyemez ki ‘Kardeşim bana niye soruyorsunuz, kaç dönemdir başınızda başka bir belediye başkanı yok muydu? Bunca yıldır o koltukta bu adam otururken sormadınız da, şimdi bana gelince bu iş olunca mı aklınıza geldi?’ diyemez tabi ki adam. Memleketin neredeyse en verimli tarım bölgesindeki arazileri sanayi bölgesine verirken adama bir şey sormadınız, şimdi yağmurda altyapı kanalları kaldırmadı diye bana mı soruyorsunuz?’ diyebilir mi ki adam. Diyemez. Zaten yapı olarak da ona pek müsait gibi görmüyorum Hüseyin Üzülmez Başkanı. Ama bu iş böyledir, geçmişin kötü fotoğraflarını temizlemeye uğraşırken bir bakarsınız ki kendi döneminiz bitmiş. Yahu daha biz kendi projelerimizi hayata geçirecektik derken pat diye bakarsınız ki vakit bitmiş. İşte bu gibi durumlarda o altyapı kanalları çamurlarla, balçıkla dolarken, yapılmasına tencere tava çaldığınız, çengi oynattığınız sanayi kuruluşlarına bize ne düşer diye el avuç ovuşturmaktan asli görevini unutanlar hemen size yapıştırmaya başlarlar ‘Ya başkan bu işler öyle kolay olmuyormuş değil mi?’ demeye veya dedirtmeye başlamışlardır bile.
Olsun arkadaş olsun. Sen gönlünü ferah tut. Olsun ama lütfen artık bu ve bunun gibi durumlar son olsun. Bizler biliyoruz ki bunlar senin kabahatin değil. Utanacak olan, yüzü kızaracak olan sen değilsin aslında da, utanması gerekenler o görev kendilerine yeniden tebliğ edilmeyişiyle utandılar mı ki acaba bu gün ki fotoğrafla utansınlar. Allah var yukarıda biliyorsunuz değil mi? Dün suyundan da koy diyenler, sadece ateş yakmaz insanı biliyorsunuz değil mi? Su da yakar. Ama en çok da ah yakar ah.
BUYURUN MÜŞTERİ HİZMETLERİ J
Sevgili Dostlar aşağıdaki diyaloglar işkembe-i Kübra’dan uydurulmuş şeyler değildir. Firmaların, kurumların müşteri hizmetleri departmanlarındaki kayıtlardan birebir alınmış diyaloglardır. Pazar Pazar keyiflenmeniz için yayınlamak istedim. İyi eğlenceler.
 İyi günler. Ben Yeşim. Nasıl yardımcı olabilirim?- Hörmetler. Akbank'ın telefonunu verir misiniz?- Beyefendi, burası Yapıkredi. Akbank'ın numarasını 118'den öğrenebilirsiniz.- Allah Allah! Biz bilmiyor muyuz? İkiniz de bankasınız işte; ölür müsün bi yardımcı olsan?- Bilmiyorum telefonu beyefendi.- Bilen biri vardır bir sor bakalım yanındakilere.- Kimse bilmiyor beyefendi.- Ne zaman sordun da cevap veriyorsun?-------------------------------------------------------------------------------
- İyi günler. Ben Sedef. Nasıl yardımcı olabilirim?- Kaç Para?- Pardon?- Borcum kaç para kardeşim!- Kimle görüşüyorum?- Günde on sefer arıyorsunuz borcu ne zaman yatırıcan diye, şimdi de tanımıyor musunuz?- Beyefendi, günde binlerce insan arıyor. Kendinizi tanıtmazsanız nereden bilebiliriz kim olduğunuzu?- Selim Yurd... ben.- Kayıtlarınıza ulaşacağım, bir saniye... Evet, 1,350 lira 87 kuruş borcunuz var efendim.- Bu mu yani olay? Koca banka ben 1,350 lirayı verince rahatlayacak mı?- Beyefendi bu bir borç ve gecikmiş bir borç. Ödemeniz gerekiyor maalesef.- Ben de biliyorum; onun için aradım işte. Adamı hasta ettiniz be on gündür... Neyse yolla birini alsın parayı.- Affedersiniz beyefendi, siz en yakın şubeye yatıracaksınız parayı.- Ne demek? Yolla birini, alsın parayı ya! Bir de orda sıra bekleyeceğim; oldu be, dükkânımı kapatayım. Şubeden birini gönderin öyleyse.
- Telefonunuza bir şifre gelecek, şifreyi almalıyım.- Telefon eşimde.- Tamam, söyleyin eşinize şifreyi okusun.- Tamam, gidip şöyleyim, geliyorum.- …
- Geldim şimdi işlemi yapabilir misiniz?- Şifre?- Tamam, şifreyi okudu kendisi!- Nasıl?- Okusun dediniz, okudu. Ben gördüm okuduğunu. Hanımefendi inanmıyor musunuz? Aaa, işlemi yapın lütfen!------------------------------------------------------------------------------------ Annenizin kızlık soyadını öğrenebilir miyim?- Benim anamın bir ayağı çukurda, kızlığı mı kaldı?
- Medeni Durumunuz?- Erkeğim.------------------------------------------------------------------------------------- İyi günler, Erdinç beyle görüşebilir miyim?- Babam tuvalette. Hem de yeni girdi, bir saat çıkmaz şimdi.
- İyi günler. Ben Mukadder. Nasıl yardımcı olabilirim?- Cüzdanımı kaybettim.- Anlıyorum. Peki, ben nasıl yardımcı olabilirim? - Her şey gitti, kartlar martlar; karakoldayım, ifade veriyorum, arayıp haber veriyim dedim.- Anlıyorum, ama ben size nasıl yardımcı olabilirim beyefendi? (Bunu sormaya mecburdur. Telefonu kapatma hakkı yoktur.) - İptal et kartlarımı, harcama yapmasın deyyuslar. - Cem bey şu an Omo müşteri hizmetleri hattındasınız. Bankanızın müşteri hizmetlerinizi aramalısınız. - Hepsi aynı değil mi ya? Sen hallediver bacım, kapattır kredi kartlarımı neyimi. - Cem bey görüşme sürem bitmek üzere. Eğer Omo ile ilgili bir sorununuz yoksa telefonu kapatmak zorundayım. - Nereye kapatıyorsun bacım; bütün deterjanların üstüne yazmışsınız telefonunuzu, "her türlü sorununuz için arayın" diye, arıyorum yardım edemem diyorsunuz. Hay ben sizin...  (Şahıstan sunturlu bir dizi küfür yendikten sonra "tekrar telefonu kapatmak zorundayım" denilerek kapatılmıştır.)
- İyi akşamlar Türk Hava Yolları mı?
- Evet efendim. Size nasıl yardımcı olabilirim?
- Trabzon-İstanbul arası ne kadar sürüyor acaba?- Bir saniye efendim.- Teşekkürler, iyi akşamlar.---------------------------------------------------------------------------------- Çocuğumla ben uçacağım, oğluma çocuk fiyatı istiyorum, ne kadardı?- 2 yaşına kadar ücretsiz, 12 yaşına kadar indirimli efendim. Kaç yaşındaydı?- 32.---------------------------------------------------------------------------------(Gecenin ikisi)- Ben bir imac kullanıcısıyım.- Buyrun hanımefendi, sorun neydi?- Benim cd sürücümden içeri sinek girdi.- Anlayamadım efendim?- Imac'ime sinek kaçtı. Görüyorum, yürüyor içerde.- Böcek ilacı falan sıkın isterseniz.- Bir şey olmaz mı?- Bilmem? Aslında biz imac’e destek vermiyoruz. Vestel olsaydı yardımcı olabilirdim.----------------------------------------------------------------------------------- Merhaba. ben Batur. Nasıl yardımcı olabilirim?- Benim telefonda bir problem var yönlendirme ile ilgili…- Peki, ilk önce telefonunuzun ”menü’ tuşuna sonra da ”5” tuşuna basın…- Evet… Tamam…- Ekran da ne var şimdi?- Show TV…
TEMEL’CE..
Temelin ayağında bir teki siyah bir teki beyaz çorabı gören arkadaşı soruyor;
-"Gözlerime inanamıyorum bu nasıl çorap ?"Temel:-"İnanmayacaksın ama evde bunlardan bir çift daha var!..."
GÜNÜN ÖZÜ
Adımız miskindir bizim
Düşmanımız kindir bizim
Biz kimseye kin tutmayız
Kamu alem birdir bize
                                Yunus Emre
Bu yazı toplam 119 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37