1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim Bir-Sen’de yeni başkan Eren
Eğitim Bir-Sen’de yeni başkan Eren

Eğitim Bir-Sen’de yeni başkan Eren

Eğitim Bir-Sen 2 Nolu şubenin 2’nci Olağan Kongresi’nde Dr. Öğretim üyesi Mustafa Eren başkan seçildi

A+A-

7 KİŞİLİK YÖNETİM BELİRLENDİ

Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen 2 Nolu şubede seçim heyecanı yaşandı. Eğitim Bir-Sen 2 Nolu şubenin 2’nci Olağan Kongresi’nde Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Abdulvahap Akıncı ile Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim üyesi Mustafa Eren başkanlık için yarıştı. Uluslararası Gençlik Merkezi’nde düzenlenen kongreye Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Memur Sen İl Temsilcisi Şahin Yaşlık, şube başkanları ve çok sayıda sendika üyesi katılım gösterdi. 112 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 7 kişilik yönetim, 5 kişilik denetim kurulu ve 5 kişilik disiplin kurulu belirlendi. Kongrenin divan başkanlığını Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi üstlendi.

 

7 OY FARKLA

Kentimizde 850 üyesi bulunan Eğitim Bir-Sen 2 Nolu şubenin Uluslararası Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen 2’nci Olağan Kongresinin kazananı belli oldu. Mevcut Başkan Doç. Dr. Abdulvahap Akıncı ve Dr. Öğretim üyesi Mustafa Eren’in yarıştığı Eğitim Bir-Sen 2’nci Olağan Kongresinde Mustafa Eren başkan seçildi. 112 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 105 delege oy kullanırken, Mustafa Eren 59, Abdulvahap Akıncı ise 46 oy aldı. 

 

katilim-064.jpg

 

DEMOKRASİNİN EN HOŞ YANSIMALARI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Bir-Sen 2 Nolu şube Başkanı Doç. Dr. Abdulvahap Akıncı, “Şube kongreleri demokrasinin en hoş yansımalarıdır. Eğitim Bir-Sen kurulalı 27 yıl olmuş. 27 yıl boyunca muazzam mücadele verilmiş. Zor dönemler aşılmış. İşlerinden atılanlar, sendika kirasını cebinden verenler bu yola çıktılar. Sendika 2002’den sonra değil 1992’de, Türkiye’nin en sıkıntılı olduğu dönemde kuruldu. İnsanlık için örnek faaliyetler ortaya koyan bir Türkiye oluşturmaktı dertleri. Eğitim Bir-Sen’li olmak fedakarlıktı” diye belirtti.

 

UZLAŞININ YANINDA YER ALDIK

Konuşmalarının devamında Akıncı, “Türkiye geçmişten günümüze çok gelişti. Bu gelişmeler sendikanın büyümesini beraberinde getirdi. Türkiye’nin en büyük STK’sı haline geldi. Eğitim Bir-Sen duruş mücadelesi verdi. Asıl olanda bu. Günümüzde sendikacı olmak kolay. Herkes ister. Eğitim Bir-Sen Türkiye’nin en büyük markalarından biri. Eğitim Bir-Sen’in götürüsü değil, getirisi var artık. Eğitim Bir-Sen Türkiye’nin ortalamasıdır. Bizler şubemizi kurunca insanları ayrıma talip tutmadık. Bizler uzlaşının yanında yer aldık” ifadelerini kullandı.

 

ABDULVAHAP AKINCI'NIN YÖNETİMİ

akinci-ve-yonetimi-(2).jpg

 

VİCDANLARIYLA KARAR VERECEKLER

“Memur Sen’imizin başında çok şükür Ali Yalçın var” diyen Akıncı, “Dik duran, herkesten önce sokağa çıkan bir Ali Yalçın. Bu bir hizmet yarışıdır. Kongreler sayesinde üyelerimizi daha iyi anlıyoruz. Kongreler öz eleştiri fırsatı veriyor. Ben hatalarımla ve eksiklerimle karşınızdayım. 3 buçuk senede hataları da, eksiklikleri de gördük. Hatalar hep olur. Bizlere düşen eleştiriye açık olmak. Bu sürede telefonum her zaman açık oldu. Kimse bana hocaya ulaşamadık diyemez. Bu noktada sizin vereceğiniz karar önemli. Makamlar kişilere tahsis edilmiş değildir. Bu saatten sonra benim sorumluluğum bitmiştir. Karar delegelere kalmıştır. Delegeler vicdanlarıyla, baskılara maruz kalmadan kararlarını vereceklerdir” şeklinde konuştu.

 

YARIŞLARIMIZ ŞENLİK GİBİ GEÇİYOR

Akıncı’dan sonra kürsüye çıkan Memur Sen İl Temsilcisi Şahin Yaşlık, “2014 yılında ilk kez seçildiğimizde vaatlerimizin arasında 2 Nolu şubeyi kurmak vardı ve kurduk. Kasım ayında Türkiye genelinde sendika seçimlerimiz var. Yarışlarımız şenlik gibi geçiyor. Seçimlerin kaybedeni olmayacak. Kaybeden arkadaşımız, kazanan arkadaşımızı destekleyecek. Sendikamız çok daha iyi yerlere gelecek. Yarışan 2 arkadaşıma da başarılar diliyorum. Seçimin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

MUSTAFA EREN'İN YÖNETİMİ

eren-ve-yonetimi-(2).jpg

 

GÜÇLÜ BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ

Faaliyet ve denetleme raporunun okunmasının ardından kürsüye çıkan Eğitim Bir-Sen 2 Nolu şube başkan adayı Dr. Öğretim üyesi Mustafa Eren, “Hangi düşünce olursa olsun bu düşünceler sosyal anlamda, siyasal anlamda sağlam referans kodlarına göre ortaya çıkmadıysa başarı ihtimali sıfırdır. Kurucu başkanımızı Mehmet Akif İnan bey oluşturmak istediği yapının kültürel kodlarını keşfetti. 27 yıl boyunca Eğitim Bir-Sen amansız bir mücadeleyle toplumun bütün sorunlarıyla ilgilendi. Eğitim Bir-Sen son derece güçlü bir sivil toplum örgütü. Sayısal bir güç değil, niteliksel bir güç. Gücünü Hak’tan, mazlumlardan almaktadır. Halkın gönlüne giren bir harekettir” ifadelerini kullandı.

 

MİSYONUMUZA AYKIRI HAREKET ETMEMELİYİZ

Konuşmalarının devamında Eren, “Ülkemiz farklı bir tarihin eşiğine geldi. 2023’ten, 2071’den bahsediyoruz. Eskisi gibi günü kurtaran politikalar yok. Eğitim Bir-Sen her türlü manipülasyondan uzak ahlak çerçevesinde çalışmalarını yapmaktadır. Var oluş misyonumuza aykırı hareket etmememiz gerekir. Böyle güçlü bir yapının üyesi olmak bizim için şereftir, onurdur. Sadece buradaki söylemlerle olmaz. Gelişmek için önceliği üniversitelerimize vermeliyiz. Dünyanın sayılı üniversitelerinin arasına girmek en büyük idealimiz olacak” şeklinde konuştu.

 

HADDİMİZİ VE SINIRLARIMIZI BİLMELİYİZ

“Üniversitelerimizin ilerlemesinde yol gösterici olmalıyız” diyen Eren, “Ülkemizin süper güç haline gelebilmesi için evrensel doğruların yanında olmalıyız. Bütün kurumlarımızla iletişim kanallarını açık tutmalıyız. Bunu yapmak için haddimizi ve sınırlarımızı bilmemiz gerekir. Üniversite yönetiminin söylemlerini olduğu gibi kabul edecek göz yok bizde. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. 2 Nolu şube ilk açıldığında bize teklif gelmişti. Ben Kazakistan’a gideceğim için kabul etmedim. Bu süreçte Abdulvahap hoca ve arkadaşlar büyük bir özveriyle çalıştı ama bazı sıkıntılar olmuş. Yönetimden ayrılan 6 arkadaş bize geldi ve biz aday olduk” diye konuştu.

 

Doç. Dr. Abdulvahap Akıncı’nın listesi:

Yönetim

Abdulvahap Akıncı, Hayrettin Gökalp, Bünyamin Şimşek, Ruçhan Özden, İsa Kaya, Fatih Öner, Mehmet Ay

Denetim Kurulu

Hüseyin Gül, Hüseyin Bayrak, Şehmus Kar, Gıysaettin Güneş, Bülent Akyüz

Disiplin Kurulu

Hayrettin Aydın, Murat Arpacı, Mehmet Gündemir, Nurettin Kılıç, Alper Tunga Akkuş

Üst Kurul Delege adayı

Abdulvahap Akıncı

 

Dr. Öğretim üyesi Mustafa Eren’in listesi:

Yönetim

Mustafa Eren, Ednan Ayvaz, Duran Cankurt, Mehmet Emin Yardımcı, Adem Şen, Mahmud Sami Öcüt, Osman Utar

Denetim Kurulu

Sadi Özbağ, Hilmi Arslan, Emin Özdağ, Mustafa Ceritli, Ömer Deniz

Disiplin Kurulu

Yavuz Yılmaz, Hakan Bayram, Sevgi Belder Eren, Hasan Kara,

Üst Kurul Delege adayı

Mustafa Eren

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.