1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim-İş kurum yöneticileri ile istişare yaptı
Eğitim-İş kurum yöneticileri ile istişare yaptı

Eğitim-İş kurum yöneticileri ile istişare yaptı

Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube yönetimi, ilimizdeki okullarda görev yapan müdür, başmüdür yardımcısı ve müdür yardımcıları ile bir araya gelerek 2017-2018 eğitim öğretim yılını değerlendirdi.

A+A-

İzmit Öğretmen Evi’nde gerçekleşen toplantıya; Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Emine Çalık, yönetim kurulu üyeleri, ilimizdeki okullarda görev yapan müdür, başmüdür yardımcısı ve müdür yardımcıları katıldı. 

ATATÜRK DEVRİMLERİNİ KORUYACAĞIZ
Toplantıda konuşan Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Emine Çalık, “Hepimizin yaşadığı gibi ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Eğitim yerle bir. Biz eğitim iş olarak bu zor günlerde de çocuklarımız için varız dedik. Bizler Eğitim-İş’in kurum yöneticileri olarak taşın altına elimizi koyduk. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da laik, bilimsel, çağdaş, demokratik eğitimin koruyucusu olmaya devam edeceğiz. Eylemlerimizde Mustafa Kemal’in öğretmenleriyiz diyorsak görev başında da Atatürk’ün ilke ve devrimlerini, Cumhuriyet kazanımlarını korumak boynumuzun borcudur” dedi. 

109 BİN AÇIK VAR, 20 BİN ATAMA YAPILACAK
2017-2018 eğitim öğretim yılında yönetim olarak her gün farklı ilçelerde dolaşarak idareci ve öğretmenlerle beraber olduklarını söyleyen Çalık, “Sizler sorunları bizden daha iyi biliyorsunuz. Çocuklarımız ve geleceğimiz için bu sorunların çözüm önerilerini, önümüzdeki dönemde eğitimin kalitesini arttırmak için şube yöneticileri olarak neler yapabilirizi konuşmak için buradayız. Bu yıl dönem yoğun sorunlarla başladı. Milli Eğitim Bakanı 109 bin öğretmene ihtiyacımız var dedi. 20 bin öğretmen atayacaklarını ifade ettiler. Eğitim ücretli öğretmenlerle götürülmeye çalışılıyor. Ücretli öğretmenlik kölelik ve emeğin sömürülmesidir. 400 bin tane atanamayan öğretmenin olduğu bir ülkedeyiz ama sözleşmeli öğretmenlik sistemine geçildi. MEB bu uygulamayla eğitim emekçilerinin aile bütünlüğünü de paramparça etti. 17 Kasım 2017 tarihinde okullarımızda rehberlik hizmetler yönetmeliği değiştirildi, rehber öğretmenler nöbet tutsun denildi. Mesele rehber öğretmenlerin nöbet tutup tutmaması değildi. Rehber öğretmenlerin alanlarından psikolojik danışmanlık kısmını çıkarılarak PDR mezunu olmayan herhangi birilerini kimler olduğunu biz çok iyi biliyoruz manevi destek adı altında okullara gönderileceği söyleniyor” dedi. 

657 KALDIRILMAK İSTENİYOR
657 sayılı devlet memurları kanununun kaldırılmaya çalışıldığını söyleyen Çalık, “Bizi yönetenler bu yanlışları ve sorunları görmüyorlar mı. Tabi ki görüyorlar. Neden düzeltmiyorlar. Mesele 657 sayılı devlet memurlarının iş güvence kanununu kaldırmak istiyorlar. Biz kadrolular emekli olup gittikçe yeni sözleşmeli öğretmen geldikçe 657 kalkmış oluyor. Biz bu sorunları yaşarken okullarda her şeyi biliriz diyen yetkili sendika nerede. Hiçbir yerde. Ağustos ayında oturdukları Toplu Sözleşme Görüşmelerinde güya eğitim emekçileri adına mücadele ediyormuş gibi 37 gün sürdürdükleri çalışmaları bizi yanıltmadan buçuklu bir zamma imza atıp kalktılar. Mesele etkili olmakta, yetkili olmakta, sayısal olarak çok olmakta biz varız demekte değil. Melese eğitim emekçileri için mücadele etmektedir. 60 bin kişilik örgütü olan Eğitim-İş ne yaptı, 3 yıl önce nöbet eylemini başlattı. Herkesin başaramazsınız denildiği, bakanlığa kadar Eğitim İş üyelerinin şikayet edildiği noktada direndik ve kazandık. Tek başımıza başlattığımız eylemi tek başımıza bitirmedik. Diğer iki sendikadaki eğitim arkadaşlarımız da eylemlerimize katıldı” dedi.

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.