1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim İş 'Performansa Hayır' pankartı asacak
Eğitim İş 'Performansa Hayır' pankartı asacak

Eğitim İş 'Performansa Hayır' pankartı asacak

Eğitim İş Sendikası tarafından 9 Nisan Pazartesi günü ülke genelindeki tüm şube ve temsilcilik binalarına “Performans Dayatmasına Hayır!” pankartı asılacak.

A+A-

Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 No’lu Şube tarafından sendikal sürecin değerlendirilmesi, yerelde eğitim sorunları çalıştayı düzenlendi. İzmit Öğretmenevi’nde gerçekleşen programa Şube Başkanı Emine Çalık’ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ve iş yeri temsilcileri katıldı. Programda konuşan Çalık, “Bir ülkenin geleceği eğitim ile şekillenir. Çağdaşlığın göstergelerinden birisi de eğitime ve eğitimin temel öznelerinden olan öğretmene verilen değerle ölçülür. Son zamanlarda eğitim sistemi bir yandan paralı hale getirilerek özelleştirilmeye çalışılırken bir yandan da öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sistematik bir şekilde itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Eğitime temel bir insan hakkı mantığıyla değil bir işletme mantığıyla bakan anlayışlar, öğretmenlik mesleğini toplum gözünde değersizleştirmektedir. MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir” dedi.

11 NİSAN’DA MEM ÖNÜNE SİYAH ÇELENK 
Performans değerlendirme sisteminde öğretmenlerin her yıl, öğrencilerin, velilerin, meslektaşlarının ve eğitim yöneticilerinin değerlendirmesi ile karşı karşıya kalacağını söyleyen Çalık, “Bakanlık 4 yılda bir düzenleyeceği sınavla Öğretmenlerin “mesleki yeterliklerini’ ölçecek. Eğitim-İş olarak, Bakanlığın eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek ve okullarda bilimsel, laik, ulusal, demokratik ve nitelikli bir eğitim anlayışını yerleştirmek yerine, öğretmeni itibarsızlaştıracak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz. 9 Nisan 2018 Pazartesi günü tüm şube ve temsilcilik binalarımıza “Performans Dayatmasına Hayır!” pankartları asıyor, eğitim iş kolundaki sendikalarla performansa karşı tepkileri ortaklaştırmak için görüşmeler yapıyoruz ve 11 Nisan Çarşamba günü de Türkiye genelinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde siyah çelenk bırakarak basın açıklamaları gerçekleştireceğiz. Bu haklı, meşru ve demokratik eylemimize sendikalı sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz. Performans uygulaması kaldırılana kadar eylemliliklerimiz devam edecektir” dedi.

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.