1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim İş’den hukuk zaferi
Eğitim İş’den hukuk zaferi

Eğitim İş’den hukuk zaferi

Eğitim İş tarafından açılan dava sonucunda, MEB’in müdür ve müdür yardımcısı atamalarına Danıştay “dur” dedi

A+A-

MEB’in müdür ve müdür yardımcısı atamaları ile ilgili Danıştay’ın verdiği karara ilişkin Eğitim İş Kocaeli Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Bilal Şener, “MEB’in pervasızca, tüm evrensel hukuk ilkelerini yok sayarak giriştiği Bakanlık tarihinin en büyük kadrolaşma hareketine nihayet Danıştay’dan yanıt geldi. MEB’in müdür ve müdür yardımcısı atamalarına Danıştay ‘dur’ dedi” ifadelerini kullandı. 

HUKUKA AYKIRI

Şener açıklamasına şöyle devam etti, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu sendikamızca da dava konusu edilen; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin müdür yardımcılarının görevlendirilmelerine ilişkin bazı hükümler ile okul müdürlerinin görevlendirilmesinde esas alınan değerlendirme sürecine ilişkin değerlendirme formunun ilgili hükmünün yürütmesinin durdurulması yönünde karar verdi. Okul müdürü değerlendirmelerine ilişkin, EK-1 Değerlendirme Formun da yer alan, “en az altı ay çalışmış olma şartının” eğitim kurumundaki en kıdemli öğretmen ile kıdemi en az olan öğretmen için aranmasına karşın, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürlerinden aranmamasının eksik bir düzenleme olduğu ve bunun da hukuka aykırı olduğuna yer vermiştir. 

İŞLEMLER HUKUKEN SAKAT

İDDK, gerekçesinde “Değerlendirme Formunda” yer alan kriterlere cevap verilebilmesi, okul müdürü hakkında objektif ve doğru değerlendirme yapılabilmesi için makul bir süre birlikte çalışılması ve okul müdürünün de yeterince iyi tanınması gerektiği ifade edilmiştir. Mevcut karar MEB’in yapmış olduğu yönetici görevlendirme işlemlerinin hukuken sakat olduğu tespitini yapmıştır. Bu durumda MEB’e, personelini mağdur etmeden bir an evvel yaptığı hatadan dönmesi, mahkeme kararını eksiksiz olarak uygulama yükümlülüğü düşmektedir. Öncelikle ve derhal hiçbir objektif kriter gözetmeksizin ve duyuruya çıkılmaksızın yönetmeliğin 23/1 hükmüne göre yapılan müdür yardımcısı ve müdür başyardımcılığı görevlendirmelerinin tamamının iptal edilmesi gerekmektedir.

ESKİ GÖREVLERE İADE ZORUNLULUĞU

Yönetmeliğin 10/9 hükmü gereği henüz 4 yıllık görev süresi dolmamasına karşın görevleri sona erdirilen müdür yardımcısı ve müdür başyardımcılarının da derhal eski görevlerine iade edilmeleri zorunludur. Ayrıca Okul müdürlerinin EK-1 değerlendirmelerinde, kendisiyle en az altı ay süreyle çalışmamış olan İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü var ise yapılan değerlendirme işlemlerinin hukuken dayanaktan yoksun kalması nedeni ile iptal edilmesi gerekir. Diğer taraftan Kocaeli Valiliğini değerlendirme süreci başlamadan 13.08.2014 tarih ve 11/80 sayılı yazımızla uyarmıştır. Görülüyor ki aradan geçen zaman içerisinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kocaeli Valiliğine sunmuş olduğumuz dilekçe içeriğiyle birebir örtüşen karar almıştır.

İDARE SUÇ İŞLİYOR

Üyelerimiz tarafından kazanılan 1. davalardan sonra Şubat ve Mayıs aylarında basın aracılığı ile tekrar uyarmıştık, şimdi ikinci kez bireysel olarak açılan davalar da kazanıldı. Bu kararlara rağmen görevlerine iade edilmemesi suç teşkil etmektedir. Oysa Anayasanın 138. maddesinin son paragrafında, Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez. Şeklindedir. Bu hükme paralel olarak 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 28. maddesinin 1. fıkrasında; idarenin, Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur.

TÜM YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. Şeklinde açıkça belirtilmiştir. Bakanlığın, hukuka aykırı uygulamalarından derhal vazgeçerek sorumluluğunu yerine getirmesini ve mahkeme kararına uymasını bekliyoruz. Eğitim-İş olarak sürecin en başından itibaren sürdürdüğümüz bu konudaki mücadelemizi de kararlılıkla tüm hukuka aykırı uygulamalar ortadan kalkıncaya kadar devam ettireceğimizi ve sürecin devamında gereken tüm yasal yollara başvuracağımızı, mağdur olan herkesin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Sadakatın değil liyakatın esas alındığı mesleki itibarımızın tekrar sağlanması durumuna gelinceye kadar mücadelemizi her alanda sürdürmeye kararlı olduğumuzu belirtiriz.
Bu haber toplam 1928 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.