1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim Sen, Yükseköğretim çalıştayı raporunu açıkladı
Eğitim Sen, Yükseköğretim çalıştayı raporunu açıkladı

Eğitim Sen, Yükseköğretim çalıştayı raporunu açıkladı

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi; 4-5 Nisan tarihlerinde “Yükseköğretimdeki İdari ve Teknik Personelin Sesini Duymayan Kalmayacak” başlığıyla yürüttüğü çalıştayın sonucunu kamu oyu ile paylaştı. Kocaeli Üniveritesi Temsilciliği adına konuşan Ömer Furkan Özdemir,

A+A-
Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını Kocaeli Üniveritesi Temsilciliği adına Ömer Furkan Özdemir okudu. Özdemir açıklamasında şu iafedelere yer verdi: “Bilindiği üzere yükseköğretim emekçileri, esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerine mahkum edilmek istenmektedir. Kamu Personel Rejimi’ndeki dönüşüme paralel olarak, kadrolu istihdam edilen mevcut idari ve teknik personelin çalışma koşulları, sosyal ve özlük hakları da fiili ve keyfi olarak ellerinden alınmak istenmektedir. Kamu hizmetlerini ‘kar-zarar’hesapları altına’alınır-satılı’bir hizmete dönüştürmek isteyen AKP, bu hizmetin iş gücünü de güvencesizleştirerek, tıpkı bir patron gibi istediğinde işten atabileceği biçimde istihdam etmenin yollarını aramaktadır”

AKP, EMEKÇİLERİ BASKI ALTINA ALMAKTA

Mevcut sistemde amacına tam anlamıyla ulaşamayan AKP, çözümü performans denetimi sistemi getirmekte ve yoğun kadrolaşmanın yarattığı keyfi ve hukuksuz disiplin cezaları ile angarya, sürgün gibi yöntemlerle emekçileri baskı altına almakta bulmuştur. AKP emekçilerin kendisine itaat etmesini istemektedir. Kangren haline getirilmiş bu sorunların çözümü, nitelikli bir yükseköğretim hizmetinin örgütlenmesinin ve emekçilerin insanca çalışma koşullarına sahip olmasının önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Hükümetin yükseköğretim politikalarını oluştururken idari ve teknik personeli yok sayan bir bakış açısı geliştirmesi, üniversite bileşenlerinin önemli bir kesiminin yükseköğretim alanına yabancılaşmasını da beraberinde getirmektedir. 

DEMOKRATİK YÜKSEKÖĞRETİM

Özellikle üniversitelerde çalışan idari ve teknik personelin kolektif bir emeğin ürünü olan eğitim ve bilimsel üretim süreçlerinin içinde görülmemesi, idari ve teknik personelin üniversite ile arasındaki aidiyet duygusunu oldukça zedelemektedir. Yaşanan tüm sorunları tespit etmek ve bu sorunlara dair çözüm önerileri geliştirmek amacıyla 4-5 Nisan tarihlerinde “Yükseköğretimdeki İdari ve Teknik Personelin Sesini Duymayan Kalmayacak” başlığıyla yürüttüğümüz çalıştayımızın sonucunda ortaya çıkan raporun “İnsan-Toplum-Doğa Yararına Üniversite” ve kamusal, parasız, nitelikli, demokratik yükseköğretim hizmeti mücadelemize katkı sunmasını temenni ederiz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.