1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ‘Eğitimde aile daha etkilidir’
‘Eğitimde aile daha etkilidir’

‘Eğitimde aile daha etkilidir’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren bilgi evlerinde eğitim alan öğrenciler arası düzenlenen münazara şampiyonasında final yapıldı.

A+A-
6 hafta süren şampiyonaya 13 bilgi evi katıldı. Oluşturulan 5’erli gruplar “Eğitimde aile daha etkilidir” ve “Eğitimde okul daha etkilidir” tezleri ve anti-tezleri ile kıyasıya bir mücadele sergiledi.
VELİLER DE KATILDI
Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Salonu’nda yapılan finale Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Zafer Sevil, bilgi evleri sorumluları, öğrenciler ve veliler katıldı.

FİKİRLERİNİ SAVUNDULAR

Bilgi evlerinde gerçekleşen münazara yarışmasında öğrencilerin; fikirlerini savunabilme, ikna kabiliyetleri, araştırma becerilerini geliştirme ve toplum önünde konuşabilme kabiliyetlerinin artırılması yönünde fayda sağlanması amaçlanıyor.

“LİDERLERİN OYUNU” MÜNAZARASI

Öğrenciler, bilgi evlerinde bilgi destek programının yanı sıra birbirinden eğlenceli ve faydalı kulüp faaliyetlerine katılıyor. İnsanlığa yön veren kişilerin yetişmesinde katkısı büyük olan ve liderlerin oyunu olarak bilinen “Münazara Yarışması” da bu faaliyetlerden birisi. 6 haftadan beri yapılan yarı final elemeleri sonucunda finale kalan Serdar Bilgi Evi ve Mimar Sinan Bilgi Evi öğrencileri kıyasıya bir mücadele sergilediler. 

“AİLE ÇOCUĞU YETİŞTİRMEKLE GÖREVLİDİR”

Programa katılan Başkan Vekili Özak, şu şekilde konuştu: “Ailenin önemli işlerinden biri çocuğunu eğitmektir. Sağlıklı toplumların oluşmasının ilk basamağı ailede atılır. Çocuk okula başladıktan sonra ailenin bu işlevinin bir kısmını eğitim kurumları üstlenir. Ancak aile çocuğun eğitiminden kendini bütünüyle soyutlayamaz. Çocuğun ailede öğrendikleri ile okulda öğrendikleri birbirini destekleyici nitelikte olmalıdır. Öğretmen velilerle her zaman iletişim halinde olmalıdır. Bu, geleceğimiz olan çocuklarımızın daha iyi yetişmesini sağlar.”

“JÜRİ KARAR VERMEKTE ZORLANDI”

Oldukça heyecanlı başlayan münazarada gruplar jüriyi ikna edebilmek için konu hakkındaki bilgi yeterliliklerini, hitabet gücünü, Türkçeyi doğru kullanma becerilerini, vücut dilini kullanma yeteneklerini, zamanı iyi kullanma ve ikna kabiliyetlerini sergilediler. Tezlerini ve anti-tezlerini savunan öğrencilerin her bir kelimesini ve her bir hareketini takip eden jüri üyeleri, her iki gruptaki öğrencilerin de sergiledikleri üstün performanstan dolayı karar vermekte bir hayli zorlandı.

“SERDAR BİLGİEVİ KAZANDI”

Serdar Bilgievi savunduğu “Eğitimde aile daha etkilidir” teziyle münazara yarışmasını kazandı. Kazanan bilgi evi öğrencilerine bisiklet, 2. olan Mimar Sinan Bilgievi öğrencilerine ise kol saati hediye edildi. Ayrıca yarı finallere katılan tüm gruplardaki öğrencilere de üzerinde kendi isimlerinin yazılı olduğu kalemler hediye edildi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.