1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Elektriğimiz kesik, suyumuz kazık
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Elektriğimiz kesik, suyumuz kazık

A+A-
Bu şehrin insanları olarak biz, ne kadar bağırsak, ne kadar isyan etsek inanın azdır. Bu çığlığımızı duymuyor, hatta umursamıyorlar ya, bunun intikamını bir gün almak da emin olun hakkımızdır. 
Trenimizi elimizden aldılar.. Sözde  uçak verdiler.. Sonra  uçağı da aldılar..Şehrin trafik çilesi, ulaşım çilesi her geçen gün artarak devam ediyor. Bu konularda verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Çoğunu unutturdular.. 
Sanki mevcutlar yetmiyormuş gibi, İzmit Körfezi’ni limanlarda dolduracaklar. Tarım arazilerine yeni lojistik depoları yaptıracaklar. 
Ülkenin akaryakıtı, tomruğu, otomobili bizim üzerimizden geçiyor. Bu şehrin insanı kanser olup, genç ölüyor. Ölene kadar da her türlü sıkıntıyı çekiyor. 
Futbolu; Kocaelispor’umuzu elimizden aldılar. Basketbolu, voleybolu unutturdular. 
Buz sarayımız vardı, sattılar. Fuarımız vardı, “Açık hava camisi” haline getirdiler. 
Daha neler neler sayabilirim de, gerekmez.. 
Biz bu ülkeye hep verdik. Biz bu iktidarı hep destekledik. 
Ama Türkiye’nin diğer şehirleri sürekli büyüyüp, kalkınırken, Türkiye’nin diğer şehirlerinde insanların hayatı kolaylaşırken, bizim ışıklarımızı kapattılar. 
………
Türkiye’de elektrik dağıtımı ilk özelleşen kent bizim şehrimiz oldu. Önce Sedaş’ı sattılar. Elektrik dağıtımındaki özelleştirmenin provasını da bizim üzerimizden yaptılar. Birkaç yıl önce, sözde İzmit’e yatırım yapıyoruz deyip, şehir merkezinde bir bölgede elektrik hatlarını yeraltına aldılar. Ama bu kentin elektrik sorunu hiç bitmedi. 
Yazın elektrikler kesildi, “Klimalar yüzünden” dediler. 
Kışın elektrikler kesildi, “Elektrikli ısıtıcı “ dediler. 
İlkbaharda kesildi, “Leylekler geliyor”; sonbaharda kesildi “Leylekler gidiyor” dediler. 
Geçenlerde AKP’nin olaylı Kartepe kongresini izlemek için Enerji Bakanı Taner Yıldız ilimize gelmiş, KOTO’yu da ziyaret etmişti. Orada bu kentteki esnafların temsilcisi olan KOTO Başkanı’nın Bakan’ın önüne dikilip, “Efendim, bizim şehrimizin elektrik sorununu çözün. Benim üyem olan esnaf perişan” demesini beklerdim. 
KOTO Başkanı, ziyarete gelen Enerji Bakanı’nın önünde el pençe divan durdu, “Efendim, bu maden kazalarında ne çok yoruldunuz. Sizin halinize biz üzüldük” diyerek yağ çekti. 
Enerji Bakanı Yıldız çok düzgün adam. İşini de iyi yapan adam. İzmit’teki açıklamasında şunları söyledi:
“- Arkadaşlar, biz Kocaeli’ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu kent, Türkiye’de en çok enerji tüketen kentlerden biri. Üstelik, kayıp-kaçak oranının en düşük olduğu illerden biri.”
Bakan’ın sözlerinin meali, “Biz devlet olarak Doğu’dan, Güneydoğu’dan elektrik parası alamıyoruz. Bunu da Kocaeli ödüyor” şeklindeydi. Çevresinde kentin valisi, belediye başkanı, milletvekili, KOTO Başkanı. Bir tanesi de çıkıp, “İyi ama Sayın Bakan bizim şehrimizin elektrik sorunu var. Yatırım yapsanız” diyemedi.
Son günlerde şehrimizde yine sürekli ve her bölgede elektrik kesintileri oluyor. Geçen Perşembe günü öğlen vakti, neredeyse İzmit’in tamamının elektriği kesildi. Muhabir arkadaşları gönderdim.  Ana indirici merkezine girdiler. Üzerinden dumanlar çıkan, kısa devre yapan trafonun yanına kadar geldiler. Kesinti yarım saat olmuştu ve onarım için bir kişi bile yoktu. Sedaş, “Ben kesmedim, TEİAŞ kesti” diye kendini savundu. 
Çarşamba akşamı İzmit’in doğusu 10 saat elektriksiz kaldı. Bu şehir bu sıkıntılara müstahak değil. Biri çıksın, bağırsın. Bu şehir hep veriyor. Devlet de bu şehre kesintisiz elektrik sağlasın. 
………
Bir de su konusu var. Önümüzdeki yıl şubat ayında su faturaları gelince, aboneler “Yandım Allah” diye bağıracak. İSU, 1 Ekim’de su fiyatlarına yüzde 10 zam yaptı. İddia ediyorum, kesinlikle haksız, gereksiz zamdı. İSU, kurak yazda kenti susuz bırakmayınca, böyle bir zammı kendinde hak gördü. Ama haksızlık yaptı. 
1 Ekim’deki bu yüzde 10’luk zam, abonelere çok daha yüksek oranda yansıdı. Çünkü, zam oranında atık su bedeli, Çevre Temizlik Vergisi, KDV oranı da yükseliyor. 
Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir karar almış. Konutlardaki su abonelerine ayda 8 TL, ticari abonelere 120 TL  “katı atık bedeli” parası faturayla gelecek. 
Yuh.. Zaten çevre temizlik vergisi ödeniyor. Şimdi, hükümetin kararı ile, belediyeler su faturası üzerinden bir de haraç toplayacaklar. 
Olacak iş değil.. Bitmedi, 1 Ocak itibariyle bizim şehrimizde su fiyatlarına enflasyon oranı kadar, yani yaklaşık yüzde 10 bir zam daha yapılacak. Su abonelerine 1 Ekim’den buyana yüklenen zam, yüzde 30’ları bulacak. 
Şubat ayında aylık ortalama 10 ton su kullanan en tasarruflu eve bile, 50 TL ve civarında su faturası gelecek. 
Oysa su Allah’tan.. Sermayesi yok. Gaz gibi, petrol gibi dışarıdan da alınmıyor. Yağmur, kar yağıyor, Yuvacık Barajı doluyor.. İSU borular üzerinden evlere taşıyor. Dünyada en ucuz suyu bu şehrin kullanması gerekiyor. Ama bizim şehrimizde su faturası kabardıkça kabarıyor. 
Çok rica ediyorum; 1 Ocak’ta su fiyatına yapılacak enflasyon oranındaki zammı, iptal edin. Bu yıl uygulamayın. Bu haksızlıktır. Bu günahtır. 
………
Minibüsten, vapurdan, trenden, uçaktan, tramvaydan vazgeçtim. 
Biz ne kadar bağırsak da dev limanları yapacaklar, lojistik depolarını getirecekler. 
Ama hiç değilse, artık şu elektrik sorunumuzu halledin. 
Bu milleti, Allah’ın suyu ile kazıklıyorsunuz. Suya zamdan vazgeçin.. 
Bu şehre, bu şehrin insanına yazık günah.. Siz inanan insanlarsınız. Belki bu dünyada, sizi deviremez, size bir şey yapamayız. Ama emin olun, öbür dünyada iki elimiz yakanızda olacaktır. 

Bu yazı toplam 241 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum