1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Elektrik borcu ve gerçekler
Elektrik borcu ve gerçekler

Elektrik borcu ve gerçekler

Bazı yerel gazetelerde arka arkaya aynı haber yayınlandı. Manşetten verilen haberlerde “Kocaelispor’un yeni yönetimi fuar içindeki binanın 3 bin TL’lik faturasını ödeyip elektriği açtıramıyor” deniliyo

A+A-

Bazı yerel gazetelerde arka arkaya aynı haber yayınlandı. Manşetten verilen haberlerde “Kocaelispor’un yeni yönetimi fuar içindeki binanın 3 bin TL’lik faturasını ödeyip elektriği açtıramıyor” deniliyordu.  Haberlerde 3 bin TL’lik faturayı bile ödeyemeyen Orhan Görsen öncülüğündeki yönetime veryansın ediliyordu. Doğrusu ben de haberleri okuduğumda şaşırdım. Tamam gelen yönetim paralı değildi belki ama sözü edilen rakam 3 bin TL’ydi. Başkan Görsen kendi cebinden çıkartıp verirdi bu parayı. Merak ettim, işin aslı nedir diye. Sanıyorum bütün Kocaelisporlular da benim gibi merak etmişlerdi bu konuyu.

“366 BİN TL FATURA İLE KARŞILAŞTIM”

Konunun iki muhatabı vardı, biri Kocaelispor, diğeri SEDAŞ. Önce Kocaelispor Başkanı Orhan Görsen’i aradım. Sevgili Görsen’e bu işin aslı nedir diye sordum. Başkan Görsen şunları söyledi: “Göreve geldikten hemen sonra SEDAŞ’a gittim. Fuar içindeki binamızın elektrik borcunu ödeyip açtırmak için. Bize faturanın 3 bin TL olduğu söylenmişti. Cebime parayı koydum, SEDAŞ’ın yolunu tuttum. Vezneye gittiğimde bana 366 bin TL’lik fatura çıkardılar. Ne bu diye sorduğumda, “Kocaelispor’un toplam elektrik borcu. Fuar içindeki binayla, tesislerin saatleri birleştirilmiş. Bu borç ödenmeden elektriğinin açılması mümkün değil” yanıtı verdiler. Fuardaki elektriği bu yüzden açtıramadık. 3 bin TL’yi ödeyemediğimiz için elektrikleri açtıramadığımız yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır”

YÖNETİME YÖNELİK SUÇLAMALAR HAKSIZ

Sonra SEDAŞ’tan çok eski tanıdığım sevgili Orhan Sönmez’i aradım. Sönmez, Görsen’i doğruladı, ayrıca dosyanın icraya verildiğini de söyledi. Dönmez, 366 bin TL olan borcun icrayla birlikte 400 binin üzerine çıktığını belirtti. Sevgili Sönmez, önemli bir bilgi daha verdi, “Spor kulüpleri için bir kolaylık sağladık. Borçlarını yapılandırılması durumunda faizleri almayacağımızı bildirdik. Kocaelispor’un borcunun anaparası yanılmıyorsam 50 bin TL dolayındaydı. Taksitse bu parayı ödeyip tüm borçtan kurtulabilirlerdi.  Ancak Kocaelispor bu imkandan faydalanamadı” dedi. Muhatapların açıklamalarıyla işin doğrusunu ortaya koydum. Ortada 3 bin TL’lik faturanın ödenememesi gibi bir durum yok. Fuar içindeki binanın elektriğin açılması için yaklaşık 400 bin TL’nin ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla 3 bin TL’yi ödeyemediler diye yönetime yapılan eleştiriler, suçlamalar haksız. Bu haberleri yapanların yönetimden özür dilemesi gerekir.

BORCUN ÖNCELİKLİ MUHATABI KÖRFEZSPOR

Ayrıca önemli bir nokta daha var. Kocaelispor yönetimi maliyetlerden dolayı şimdilik KEV Tesisleri’ni kullanmayacağını açıkladı. Borcun önemli bir kısmı KEV Tesisleri’nden geliyor. Bugün Körfezspor tesisleri kullanıyor. Demek ki, elektrik borcunun muhatabı öncelikle Körfezspor Kulübü. Körfezspor tesislerde kalıyorsa ve kalmaya devam edecekse borcun ödenmesi noktasında üzerine düşeni yapmalı. Bu sorun bu şekilde aşılmalı. Kocaelispor’un durumu ortada. Körfezspor ekonomik açıdan rahat. Kent büyüklerinin desteği de söz konusu. O zaman Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan devreye girip işi halledecek. Körfezspor için 366 bin TL büyük para değil. Başkan Pehlivan bir saatte öder bu parayı. Ödemeli de. KEV Tesisleri’ni kullanıyorsa, artık burada kalacağım diyorsa başka seçeneği de yok.

100 kişiden 65’i “Kocaelispor’un maçlarına gideceğim” diyor

Gazetemiz internet sitesinde yeni bir yaptık. Kocaelisporluları sorduk: “Kocaelispor lige girerse maçlarına gider misiniz?” Pazartesi günü başlatmıştık anketi. Dün sonlandırdık.  Sonuçları değerlendirmek istiyorum.  570 kişi katılmış ankete. 302’si yani yüzde 64’ü evet maçlara gideceğim yanıtı vermiş. 168’i yani yüzde 36’sı ise hayır maçlara gitmeyeceğim demiş.

Sonuçlar ilginç. Neden derseniz? Hatırlarsınız daha önce deki anketimizde, “Kocaelispor’un kapatılıp Körfezspor ismi üzerinden yola devam edilmesini doğru buluyor musunuz? ”diye sormuştuk. Bu anketimizde Körfez FK projesini desteklemeyenlerin oranı yüzde 65, desteklerinki ise yüzde 35’ti. İki anketin sonuçları aynı. Körfez FK projesini benimseyenlerle, Kocaelispor’un maçlarına gitmeyeceklerin oranı, Körfez FK projesine karşı çıkanlarla, Kocaelispor’un maçlarına gideceklerin onarı aynı. Buradan anlaşılacağı üzere iki anket sonucunun aynı çıkması tesadüf değil. Kentte Kocaelispor’un mevcut haliyle devam etmesini isteyenlerin oranının yüzde 65, Körfez FK olmasını isteyenlerin oranı yüzde 35. Bu rakamlar net bir şekilde ortaya çıkıyor. Son aylarda çok tartışılan bu konuda anket sonuçları önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Bu arada dün yeni bir anket başlattık. Bu kez hangi takımı tutuyorsunuz diye soruyoruz. İlk sonuçlarda Kocaelispor diyenlerin oranı yüzde 80, Körfezspor diyenlerin ise yüzde 20’ydi. Bakalım ilerleyen günlerde oranda nasıl bir değişiklik olacak. Anket sonuçlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

TARAFTAR KÖŞESİ

Asıl şimdi yanlış yoldasınız Hayrettin Bey. Ben 48 yaşındayım, en az sizler kadar Kocaelisporluyum. Bu takımın borçlardan kurtulup kendine gelmesine imkan yok. Göztepe, Malatya, hatta Kayseri bu yolları denedi ve başardı, hem de bu kulüplerin borcu bizimkinin yarısı bile değildi. Büyüklüklerinden bir şey kaybetmediler. Siz takmışsınız kafayı maziye. Maziyle yaşanmıyor Hayrettin bey, Süper ligde bu kentin takımı olması lazım en geç 2-3 sene içersinde. Maalesef elinizdeki gücü kullanamıyorsunuz. Sizi çok iyi tanıyorum. Yöneticilik konusunda tercihleriniz ve öngörüleriniz gerçekten yanlış. Bu gazetenin spor müdürünün vizyonu farklı, cesaretli olmalı. Rüzgara göre yön almamalı. Bu mübarek günlerde sizi kırmadım umarım. Saygı ve sevgilerimle Allah'a emanet olunuz. MURAT ERDİL

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.