1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Elektrik kabus, ulaşım kabus
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Elektrik kabus, ulaşım kabus

A+A-
Yıl 2015… İnsanoğlu, uzayın derinliklerine ulaşmaya başladı. Cern’de atomu parçaladılar.. Milyonlarca yıl önce dünyanın nasıl oluştuğunu ortaya çıkartacaklar.. Teknoloji’de iletişimde  insanlık akıl almaz bir hızla yol alıyor.. 
Gelin, 2015 yılının ilk günlerinde bizim şehrimizin haline bakalım.. 
İki parmak kar yağdı. Üstelik, sürpriz değil. Meteoroloji, 2014 yılının son günlerinde yurdun bu bölgesinde Poyraz’ın şiddetli eseceğini,  Sibirya’dan gelen soğuk havanın kar yağışına neden olacağını günler öncesinden söylemişti. 
Geçen pazartesi gecesi, bu kentin, pek çok bölgesi karanlıkta kaldı. Ortada çok kötü hava koşulları yoktu. Ama bu şehrin belli bölgelerinde, özellikle Başiskele-Kartepe ilçelerinde çok ciddi elektrik şebekesi sorunu olduğu biliniyordu. Elektrikler kesildi. İlimizin elektrik dağıtım şirketi Sedaş’ın belli ki yılın son günlerinde yine yeterince bakım, onarım ekibi yoktu. 
Bir saat, iki saat, beş saat.. Bazı bölgelerde (Bahçecik, Karatepe) 12 saatten fazla elektrik kesik kaldı. 
Çaresizdi insanlar.. Kaloriferler sönmüştü. Elektrikli ısıtıcılar devre dışı kalmıştı.  Hava sıcaklığı, 0 derecenin altına düşmüştü. Çoluk çocuk, evlerinde karanlıkta, titreşerek oturdular.. 
Elektrik kesintisi hakkında bilgi almak, bu kesintiden yetkililerin bilgi sahibi olduğunu,  onarım için ekip çıkarttığını bilip, biraz rahatlamak için Sedaş’ın telefonlarını aradılar. Ama ilimizin elektrik dağıtım şirketinin ne arızalara hızla müdahale edecek ekipleri, ne vatandaşın telefonuna cevap verecek bir görevlisi vardı.
Eskiden Sedaş’ın telefonunu hiç değilse, bilgisayara bağlı telesekreter açardı. Bu bile bir şeydi. Elektriği kesilmiş, çaresiz ve öfkeli vatandaş hiç değilse telefon açtığında karşısında mekanik bir ses duyar,  içinden geldiği gibi küfrü basıp, biraz rahatlardı. Artık o da yok. 
……….
Bu kentin elektrik alt yapısının değişmesi, yenilenmesi lazım. Bu kentin, göç eden leylekler, iki parmak kar yüzünden elektriksiz kalmasının artık önlenmesi lazım. Emin olun, atla deve değil. Ama yapmıyorlar.. 
Güneydoğu’da elektriği kaçak kullananlardan para alamıyor, o bölgedeki elektrik borçlarının üzerini bir kalemde çiziyorlar. O bölgenin kaçak elektrik kullanımından oluşan devlet zararını da bizden çıkartıyorlar. Bari, bu şehre kesintisiz elektrik verin. En azından elektrik kesildiğinde, telefon açın vatandaşla muhatap olun. Bunu bile çok görüyorlar. 
Türkiye’de ilk olarak bizim şehrimizin elektrik dağıtımı, gaz dağıtımı özelleştirildi. Ama şirketlere laf geçiremiyorlar. Düşünün; bir Akmeşe bölgesi var. İzmit’in burnunun dibi. 
5 yıldır her baharda, yaz da bu şehrin yetkilileri, “Size önümüzdeki kış doğalgaz gelecek” diye söz veriyorlar. Ama Akmeşe ve çevresi köylerinin hala gazı yok. 
Başiskele’nin, Kartepe’nin, İzmit’in çeşitli bölgelerinin elektriği pamuk ipliğine bağlı.. 
Yıl 2015.. Burası Türkiye’nin kalbi… Türkiye’yi besleyen şehir.. 
İnsanlar karanlıkta, insanlar soğukta.. Sonra bize, “Siz de hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz. Nankörsünüz” diyorlar.
……….
Tabii, ulaşım konusu da bu kentin kronik sorunu. Her gün İzmit’in doğu tarafına gidip gelmek zorunda olmayanlar bilmez. Goodyear Köprülü Kavşak inşaatı başladı.  İzmit ile Köseköy arasında yolculuk tam bir kabus haline geldi.
Geçen gün de yazdım.. Goodyear Köprülü Kavşağı inşaatına karşı değilim. Yapılması gerekiyordu. 10 yıl, 20 yıl önce yapılması gerekiyordu. Devletin yapması gerekiyordu. Şimdi yapılıyor olması da elbette bir kazançtır. Ama bu kadar hareketli, kalabalık bir şehirde bu kadar büyük bir işe kalkışırsanız, bazı küçük önlemleri almanız gerekir.
Yerel yönetimlerden umudum yok.. Anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. O bölgede, o kavşak inşaatı nedeniyle yaşanan büyük sıkıntı, en az yarı yarıya azaltılabilir. 
Kavşak inşaatı nedeniyle o bölgede D-100’de tek şeride indirilen bölüm çok fazla. D-100’ün orta refüjündeki beton bariyerleri kaldırmaya üşendikleri için,  neredeyse 1 kilometrelik bölümü, tek şeride düşürmüşler. Yolun araçlara kapalı kısmının büyük bölümü boş duruyor. Bu yolda bu inşaat yapılırken, bölgedeki fabrikaların yetkilileri davet edilir, bir toplantı yapılır. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde servis araçları nedeniyle çok büyük tıkanıklık yaşanıyor. Bölgedeki fabrikalarda mesai saatleri 15 dakika, yarım saat öne veya geriye alınabilir. Bütün servis araçlarının aynı saatte yola çıkması engellenebilir. Geçenlerde de yazdım.. En azından bu inşaat devam ederken, 1 Kasım’da kapatılan Yahya Kaptan Kavşağından giriş yeniden açılabilir. Hiç değilse araçların bir kısmı, Yahya Kaptan’dan kaçar. Arabanın içinde sıkılan, bunalan vatandaş için bir acil çıkış yeri olarak kullanılabilir. 
Bu yolda inşaat yüzünden büyük sıkıntı yaşanırken, şehir içinden, Yahya Kaptan’dan geçilerek kentin doğusuna ulaşımın sağlandığı yollar üzerinde belli noktalarda 3-4 tane trafik polisi görevlendirilir, hiç değilse bu yollarda ulaşımın akışkan hale getirilmesi sağlanabilir. 
Yok, hiç biri yok.. Hiç birini düşünen, bu kent insanını nasıl biraz rahatlatırız diye kafa yoran kimse yok.. 
…….
Yıl 2015 değerli okurlar. Burası Kocaeli. Burası, Türkiye’nin kalbi.. Burası üreten kent. Burası, mevcut iktidara en çok siyasi destek veren kent.. 
Elektriğimiz kesik, yolumuz tıkalı.. Üstelik, muhatabımız yok.. 
Artık size güveniyorum Sayın Valim..İlimize geldiğiniz günden beri, güleryüzlü, pratik, çözüm odaklı bir yönetici portresi çizdiniz.  Lütfen yatırın bu şehrin sorunlarını masaya. Vurun, yumruğunuzu. Arabanıza binip, şu Goodyear Köprülü Kavşağı inşaatının yapıldığı bölgeye bir gidiniz. Benim yazdıklarımın haklı olduğunu göreceksiniz. 
Bir öneri daha. Hazır bu Goodyear Köprülü Kavşağı yüzünden bu sıkıntılar yaşanırken, az ilerideki Köseköy Kavşağında da battı çıktıya başlayın. Şimdi bu Goodyear kavşağı bitecek, sonra seçim öncesi sözü verilen Köseköy battı-çıktısı  başlayacak. Yine aynı sıkıntılar olacak. Bari, hepsini birden aynı anda aradan çıkartalım da bitsin. 
Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum