1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Elektrik sorunu, azalmıyor artıyor
Elektrik sorunu, azalmıyor artıyor

Elektrik sorunu, azalmıyor artıyor

İlimizde yetkili ve sorumlu makamda bulunan bir kişinin, bu kent insanlarının oylarıyla seçilmiş, Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanı olmuş bir zatın, herhangi bir gün gelip gazetenin

A+A-

İlimizde yetkili ve sorumlu makamda bulunan bir kişinin, bu kent insanlarının oylarıyla seçilmiş, Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanı olmuş bir zatın, herhangi bir gün gelip gazetenin santralında oturmasını çok isterim.

Görsünler bakalım, elektrik konusunda telefonla kaç vatandaştan şikayet geliyor. Telefon şikayetleri dışında, kaç vatandaş gazeteye gelip, Sedaş'a, elektrik idaresine ve bu kentin sorumlularına ağır biçimde sövüyor.

AKP Kocaeli'nin elektrik işini de berbat etti. Önce Kedaş'ı kapatıp, ilimizin elektriğini Adapazarı'ndaki Sedaş'a bağladılar. Sonra 600 milyon Dolar'a Sedaş satıldı. Daha özelleştirmenin ilk yılında Kocaeli büyük sıkıntı çekmeye başladı. AKP'liler de bu gerçeği gördü.

Bakan Nihat Ergün sözde devreye girdi. Sonra Fikri Işık esti üfürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, Sedaş'ı şikayet etti, Kocaeli'de elektrik sorunu olduğunu kabul ettiler.

AKP'liler “Konuya Başbakan el attı. Sedaş yetkililerini Ankara'da fena hâlde fırçaladı” dediler. Ama Ak-Cez ortaklığının sahibi olduğu Sedaş, Kocaeli'deki elektrik sorununu hiç azaltmadı, tam tersine her geçen gün sorun artıyor.

İzmit'in her yerinde, özellikle Kartepe bölgesinde çok ciddi elektrik sorunu var. Geçen gün Köseköy-İzmit arasındaki bölgede gün boyu elektrik kesikti. İnsanların işi durdu. Sipariş alan esnaflar, sanayiciler var. Perişan oldular.

Sedaş, kentten yükselen tepkiyi hiç umursamıyor. Kimse laf geçiremiyor. Bir abone, borcunu ödemeyi bir gün geciktirse, hemen Sedaş ekipleri kapısına dayanıyor, elektriğini kesiyor.

Ama Sedaş elektrik veremiyor. Saatlerce elektrik alamayan, işi duran insanlar; elektriklerin gidip gelmesi yüzünden evlerindeki eşyaları bozulan vatandaşlar haklarını arayamıyorlar.

Kocaeli'nin trafik sorunu, çevre sorunu, eğitim sorunu hep vardı. Ama bu kadar büyük boyutlarda elektrik sorunumuz hiç olmamıştı.

Sedaş'ı sattılar, Kocaeli'yi peşkeş çektiler. Sonra, Sedaş'ı alanlara hiç söz geçiremediler. Bu Sedaş'ın başına vurmak lazım. Beceremeyeceklerse, ellerinden şirketi almak lazım. İzmit'in, Kocaeli'nin bu kadar büyük bir elektrik sorunu ile yoluna devam etmesi mümkün değil...

Kimse Ecevit kadar ABD'ye kafa tutamadı

Şimdi seçim dönemi ya, abuk sabuk kampanyalar, sloganlar, afişler de ortaya çıkabiliyor.

Referandum öncesi CHP'li İstanbul Avcılar Belediye Başkanı “Rahibe gibi örtünmek” tanımlaması içeren bir afiş astırmış büyük tepki toplamıştı. CHP'nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu gafı temizlemek için çok uğraşmıştı.

Antalya'nın Elmalı ilçesi AKP teşkilatı da bu seçim döneminin ilk sansasyonel afişini hazırlayarak dikkati çekti.

Elmalı'da AKP ilçe yöneticileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyaya kafa tutan lider olduğunu anlatmak için dev bir afiş hazırlamışlar. Dev afişin sol tarafında 2000 yılında çekilmiş Başbakan Ecevit ile ABD Başkanı Clinton fotoğrafı var. ABD Başkanı Clinton, koltuğun arkasına yaslanmış, biraz saygısızca duruyor. Türkiye Başbakanı Ecevit, karşısında ayakta. Sanki el pençe divan durur gibi bir hâli var.

Afişin sağ tarafında ise 2010 yılında çekilmiş, ABD Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan'ı yan yana gösteren bir fotoğraf var. Başbakan parmağını uzatmış, adeta Obama'ya bir şeyleri dikte ettirir gibi. Obama ise sessiz biçimde ama dikkatle Erdoğan'ı dinliyor gözüküyor.

AKP Elmalı İlçe teşkilatı “Eskiden Türkiye Başbakanları ABD Başkanı karşısında böyle dururdu. Şimdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı karşısında böyle duruyor” demeye getiriyor. Fotoğraflar elbette çok şey ifade ederler. Ama fotoğraflar sessizdir ve tek bir anı gösterirler.

Başbakan Erdoğan'ın zaman zaman aşırı agresif ve diplomatlıktan uzak olsa da dış politikadaki tavırları vatandaşın çoğunluğu tarafından onaylanıyor. Ama bu afiş, amacını çok aşmış.

Bugüne kadar Başbakan Erdoğan, ABD politikalarının dışına çıkmadı. ABD'nin taleplerini yerine getirmeye özen gösterdi.

Ama Ecevit öyle değildi. Yıllar önce, Türkiye çok daha yoksul ve dışarıya muhtaçken, Ecevit ABD'nin bütün baskısına rağmen haşhaş ekimini onaylamıştı. Yine aynı Ecevit, Erbakan'la koalisyon döneminde ABD'nin bütün baskısına rağmen, Kıbrıs harekatını başlatmıştı. Dış politikada duruş, vücut dili değil, icraat önemlidir. Eğer bu açıdan bakılırsa Bülent Ecevit ABD'ye kafa tutabilmiş tek Türk Başbakandır. Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuda kıyaslanması bile saçma olur…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.