1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Elinizden tutan yok ki
Elinizden tutan yok ki

Elinizden tutan yok ki

İzmit için, acilen radikal kararlar almak ve bunları biran önce uygulamak lazım. Aslında bu konuda İzmit Belediye Başkanı Sayın Nevzat Doğan’a güvenim vardı. Başkan Doğan’ın, “İzmit’in gele

A+A-

İzmit için, acilen radikal kararlar almak ve bunları biran önce uygulamak lazım. Aslında bu konuda İzmit Belediye Başkanı Sayın Nevzat Doğan’a güvenim vardı. Başkan Doğan’ın, “İzmit’in geleceği için yapmaktan çok yıkmaya ihtiyaç var” şeklindeki söylemine, en fazla ben destek verdim.

Başkan Doğan göreve seçildiği günden beri-hatta seçim öncesinde de söylüyordu- Kocaeli Devlet Hastanesi’nin kaldırılmasından, İzmit Endüstri Meslek Lisesi, şehir merkezindeki Gazi Lisesi ile İzmit Lisesi’nin şehir dışına taşınmasından söz ediyor.

İzmit adına en pürüz insanlardan biri olduğumu kabul ediyorum. Ama öteden beri Başkan Doğan’ın bu radikal görüşlerine katılıyorum. Bir şeyleri, bir yerleri yıkmak lazım. Okulları şehir dışına taşımak lazım. Şehir merkezinde yeni meydanlar, yene kavşaklar açmak, caddeleri genişletmek, katlı otoparklar yapmak lazım. Aksi halde 5-10 yıl sonra bu kentte yaşayamayız. Adım atamayız.

Doğan güzel söylüyor da, uygulamaya gelince “Tık” yok. Hala aynı şeyleri söyleyip duruyor. Sözde şimdiye kadar Kocaeli Devlet Hastanesi taşınmış, şehir ortasındaki binalar yıkılmış olacaktı.

Başkan Doğan’ın gücü Arsal’ı devirmeye yetmedi ki, Devlet Hastanesi’ni nasıl yıkacak.?.. En azından bu yılbaşına kadar, Saray Bahçe duvarından gürül gürül şelale akacak, üst kısmında Kültür Tepesi projesinin uygulaması başlayacaktı. Hala “tık” yok.

İzmit Belediye Başkanı Doğan geçen gün İzmit Lisesi’ni bir tören için ziyaret ettiğinde  “İzmit Lisesi yıkılsın, Gazi Lisesi kütüphane olsun” demiş.

Tamam Sayın Başkan, buyur yap ne yapacaksan. Elinden tutan yok ki.. Ama artık “Söylem” aşamasından “Uygulama” aşamasına geçmek gerekiyor. 5 yıllık dönem bitecek, Başkan Doğan hala, “Devlet Hastanesi’ni, Lise’yi,  Gazi Lisesi’ni kaldıracak, şelale, Kültür Tepesi yapacağız” diyecek.

Ortada bir şey yok. Elde var sıfır.

Kocaeli Devlet Hastanesi’nin mutlaka oradan kalkması lazım. Bu işin ardında başka sebepler aramanın alemi yok. 2010 yılının başında İzmit’te 800 yataklı çok büyük bir bölge hastanesinin yapılacağı açıklanmıştı. AKP’den ilimize vaat çok da, uygulama yok. Önce Kavakçılık arazisi dendi. Olmadı, Cephanelik dediler. Sonra da hastane vaadi unutuldu. Yenisi yapılacak ki, mevcut Hastane binaları oradan kalksın. Düşünsenize ne geniş bir alan açılacak.

İzmit Lisesi’nin yol üzerindeki eski taş binası ile, Gazi Lisesi’nin yeniden yapılmış tarihi binası elbette yıkılıp atılamaz,. Ama İzmit Lisesi’nin bahçenin arkasındaki yeni binası yıkılabilir. Çok büyük meydan açılır, trafik düzenlemesi yapılır. Gazi Lisesi okul olmaktan çıkarsa, bu bölgede yoğunluk azalır.

Hepsine kabul.. Endüstri Meslek Lisesi’nin de mevcut yerinden kalkması lazım. Buna da kabul. Zaten itiraz eden de yok. Ama bizim başkanlar, hala söylemekle yetiniyorlar.

Büyükşehir Belediyesi de İnönü Caddesi için yeni projeler hazırlamış. Caddenin 13 metre olan genişliği 20 metreye çıkacak, cadde üzerindeki bazı binalar kamulaştırılacakmış. Yıllardır aynı şeyler söyleniyor.

Çınarlı Camiinin yanındaki dükkanlar yıllar önce kamulaştırılıp, yıkıldı. Baç kavşağında bir düzenleme mi yapıldı?.. Büyükşehir, İnönü Caddesi üzerinde Verem Savaş Dispanseri karşısındaki kaldırıma tecavüz eden binayı kamulaştırmış, İzmit Belediyesi burada Kemalpaşa Muhtarlığı ile  Tepecik Muhtarlığı için şirin büro binası yapmıştı. Şimdi, bu muhtarlık bürolarını da sattılar. Bir müteahhit gelecek, orada da yeni bir apartman ya da iş merkezi yapacak.

İzmit’e verilmiş hiçbir sözü tutmuyorlar. Hastaneyi, okul binalarını yıkıp kaldırmak, İnönü Caddesi’ni genişletmek büyük ve pahalı işler. İzmit için bir iyilik yapmak gerekiyorsa, önce Seka Park alanı girişinde imar planında Pazaryeri olarak ayrılan yere Sabit Pazar yerini yapsınlar. Kozluk Mahallesi’ni Pazar Pazarı işkencesinden kurtarsınlar.

Sadece laf üretiyorlar. Yapacağız, edeceğiz diyorlar. Engel olan yok. Kent onların, devlet onların, yasalar onların, para onların.

Hadi gidin Doğu Kışla’daki boş araziye yeni Orduevi binasını yapın. Bunun karşılığında jandarma lojmanlarını, eski Kolordu Binasını, eski Orduevi sinemasını alın. Yıkın, şehri rahatlatın. Daha sonra İzmit Lisesi’ni, Gazi Lisesi’ni konuşalım.

Garibim İzmit Belediyesi’nin yıllık bütçesi, topu topu 92 milyon TL. Gebze Belediyesi’nin neredeyse yarısı. Büyükşehir bütçesinin yanında devede kulak bile değil. İzmit için yapılması gerekenleri Büyükşehir’in yapması lazım. Ama bir alt yapı yaptılar- onun inşaatında da İzmit’e işkence çektirmişlerdi- daha sonra İzmit’i bıraktılar.

Bu idarenin ve bu zihniyetin İzmit için bir şey yapmasını da artık beklemiyorum. Yapılanlara sahip çıksalar, razıyım. Misal, restorasyonu için yaklaşık 7 milyon TL harcanan eski Gar binası ve çevresindeki alan var. Aylardır boş. Büyükşehir’in sahip çıkması gerekmez mi?..

İnönü Caddesi üzerinde restorasyonu için yaklaşık 2 milyon TL harcanan, üstelik mükemmel olan eski, tarihi Redif Binası var. Aylar önce işi bitti. Sözde 29 Ekim’de müze olarak açılacaktı. Hiç faaliyet yok. Redif binasını da unuttular.

İzmit için, artık boş laf söyleme zamanı bitmiştir. Sayın Başkan Doğan, Sayın Başkan Karaosmanoğlu, yanınızdayız, destekliyoruz. Alın radikal kararları uygulamaya başlayın. Artık bu şehrin göbeğinde okul, hastane olmaz, olmamalı. Sokak aralarında, caddelerde Pazar kurulmamalı. Caddeleri genişletmeli, yeni meydanlar, büyük kavşaklar yapmalı, yeni otoparklar inşa etmeliyiz. Aksi halde sizin döneminiz biterken, bu şehir yaşanmaz hale gelecek.

Hepimizin İzmit’ten kalkıp, Gebze’ye gidecek hali de yok. Kimse elinizden tutmuyor. Hadi artık ne yapacaksanız yapın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.