1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ellibeş başardı; sıra diğer başkanlarda
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ellibeş başardı; sıra diğer başkanlarda

A+A-
Bugün Gölcük’te “Donanma kenti” ilçemizin geleceği açısından çok önemli bir tören var. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bugün Gölcük’e geliyor. Saat 11.00’de Gölcük Belediyesi’nde Başkan Ellibeş ile Bakan Güllüce bir protokol imzalayacaklar. 
Değerli okurlar, AKP iktidarının 13 yıllık dönemde doğru-yanlış pek çok icraatı oldu. Ancak,  bir deprem ülkesi olan Türkiye ve özellikle bizim bölgemiz açısından çok büyük önem ve değer taşıyan yasal düzenlemelerden biri “Kentsel dönüşüm” yasasıdır. Bu yasanın da eksik, hatalı tarafları olabilir. Ama Kentsel Dönüşüm Yasası, özellikle 17 Ağustos 1999 felaketini yaşamış bu bölge için çok önemli, çok büyük bir fırsattır. 
Yasa, doğrudan bizim kentimiz hedeflenerek çıkartıldı, ama neredeyse sadece bizim kentimizde uygulanmıyor. Özellikle Büyükşehir Belediyesi, nedendir bilinmez, eline çok büyük güç, yetki ve imkan getiren bu düzenlemeye soğuk durdu. İlçe Belediye Başkanlarının yapabilecekleri önemli işler, atabilecekleri büyük adımlar vardı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan bu konuda kafa yoruyor.. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez bir adım atmak istedi, halkı ikna edemedi. 
Aslında Karamürsel’den Kandıra’ya; Eşme’den Darıca’ya kadar ilimizin her yerinde “Kentsel Dönüşüm Yasası”ndan yararlanılarak yapılacak çok iş var. Kentin geleceği kurtarılabilir. Ama bizim belediyelerimiz fidan dikmek, çiçek ekmek, gösterişli parklar yapmakla uğraşıyorlar. 
………
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, bu dönem Başkanlık’ta 3 ncü dönemini dolduracak. 2019’da yeniden aday olamayacak. Başka bazı ilçe belediye başkanları gibi, “Büyükşehir’e oynamak” gibi bir niyeti de yok. 2019’da görev dönemi sona erecek, kendisini köyüne atmaya, “Benim stres topum” dediği torunu ile emeklilik hayatının tadını çıkartmaya hazırlanıyor. Bu beş yıllık dönemi, Ellibeş de çiçek böcek muhabbeti ile geçirebilirdi. Ama 17 Ağustos 1999’daki büyük felaketin merkezi olan Gölcük’te Kentsel Dönüşüm Yasası’nı uygulamak konusunda kararlı ve ısrarlı hareket etti. 
Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce ile Başkan Ellibeş’in imza atacakları protokol, Gölcük’teki üç bölgede Kentsel Dönüşümün başlatılmasını öngörüyor. Projenin boyutları 250-300 milyon TL’yi buluyor. Eğer uygulamada bir aksama olmazsa, Gölcük Belediyesi’nden, Gölcük halkının cebinden tek kuruş çıkmayacak. Gölcük’ün üç bölgesindeki kentsel dönüşümün bütün maliyeti, devlet bütçesinden harcanacak.  En fazla 3 yılın sonunda da Gölcük’te projenin uygulanacağı üç bölge baştan başa yenilenmiş olacak. 
Hepimiz biliyoruz ki, 17 Ağustos 19999 büyük felaketi, Gölcük’ün kolay kolay altından kalkamayacağı çok korkunç bir afetti. Gölcük neredeyse tamamen yıkıldı.  Alt yapı onarıldı,  hayat görünüşte normale döndü. Ama Gölcük bu felaketin izlerini tam olarak silemedi. İlçedeki hayat, 17 Ağustos 1999 öncesine dönemedi. Bugün Gölcük’te bir sinema salonu bile yok. Hala bakımsız, hasarlı binalar var. Kentsel dönüşüm, üç anda başlıyor. Birinci bölge Gölcük Merkez. Amiral Sağlam Caddesi- 19 Mayıs Caddesi -20 nci Sokak arasındaki bölge. Burası Gölcük’ün cazibe bölgesi. Ama bu 40 dönümlük alan içinde bulunan 107 binanın tamamı  hasarlı, ekonomik değerini yitirmiş durumda. Başkan Ellibeş, “Bu bölgedeki konutların fiyatı 70 bin TL’ye kadar düştü. Proje ile bütün binalar yenilenecek. Konutların değeri 200 bin TL’nin üzerine çıkacak” dedi.
Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan ikinci bölge Gölcük Küçük Sanayi Sitesi alanı. 104 dönümlük bir alan. Şu anda neredeyse değersiz. Buradaki bütün binalar da yenilenecek. 3 ncü bölge iskana kapalı olan Denizevler bölgesi. Burada vatandaşın sahip olduğu mülklerin hiç değeri yok. Bu bölgedeki ev sahipleri için yeni bir alanda yeni ve sağlam konutlar inşa edilecek, bu bölge de tamamen depolama, lojistik tesisler alanı haline dönüştürülecek, değer kazanacak.
Başkan Ellibeş şunları anlattı:
“-Kentsel dönüşümün yapılacağı 3 bölgedeki gayrimenkul sahiplerinin tamamı,  bu işten kazanacak. Kimsenin beş kuruşluk kaybı olmayacak. İlçe yenilenecek. Kentsel dönüşüm sırasında, 18 ay boyunca evlerinden olan insanlara devlet kira yardımı verecek. Kentsel dönüşümle ilgili ihaleleri Gölcük Belediyesi olarak biz yapacağız. Ama müteahhitlerin hak edişleri Bakanlık tarafından ödenecek.”
Müthiş bir iş başardı Ellibeş.. Oturduğu yerden olmadı elbette. Koşturdu. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan 3 bölgedeki gayrimenkul sahiplerini tek tek ikna etti. Bölgede yüzde 5-6 kadar muhalif olan gayrimenkul sahibi var. Ama geri kalanların tamamı ikna edilmiş, onayı alınmış. 
Başkan’a, “Bir de Değirmendere Yüzbaşılar var” dedim. Ellibeş, “Sıra oraya da gelecek” dedi. Aslında Kavaklı, Halıdere, Ulaşlı da var. Ama bu kent için çıkan Kentsel Dönüşüm yasasından, ilk olarak Gölcük Belediyesi’nin yararlanıyor olması, şimdilik uygulama üç bölgeyi kapsıyor olsa da büyük bir başarıdır ve örnektir. 
Kentsel dönüşüm, İzmit Şehir merkezinde, Yürüyüş Yolu güzergahında, Fethiye ve İnönü Caddesi’nde bile uygulanabilir. Caddeler genişler. Daha güvenli daha şık binalar yapılabilir. İnsanlar ikna edilebilir. İzmit’te Yenimahalle, Serdar, Yenidoğan bekliyor. Başkan Doğan öncelikle Cedit-Erenler bölgesi için çaba harcıyor. Derince’nin ihtiyacı var, Körfez’in ihtiyacı var. 
Kentsel Dönüşümle ilgili ilk imzalar bugün Gölcük’te atılıyor. Ellibeş önemli, büyük bir iş yaptı. Umarım, Büyükşehir’e ve diğer 11 ilçenin belediye başkanlarına da örnek olur. Bu yasayı, öncelikle bu kentin kullanması, uygulaması gerekiyor.
Bu yazı toplam 399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum