1. HABERLER

  2. Ellibeş başlattı, sıra Doğan’da
Ellibeş başlattı, sıra Doğan’da

Ellibeş başlattı, sıra Doğan’da

Hükümetin 2-3 yıl önce Meclis’ten geçirip, uygulamasını başlattığı “Kentsel Dönüşüm Yasası” aslında 17 Ağustos 1999 büyük felaketini yaşamış ilimiz için çok büyük bir fırsattı.

A+A-

Ama Türkiye’nin pek çok ilinde bu yasayla ilgili uygulamalar başlarken, özellikle İstanbul’da riskli binaların yerine yenileri yapılırken, bizim ilimizdeki AK Partili belediyeler her konuda olduğu gibi, bu konuda da çok yavaş davrandılar, çok geç kaldılar.

Kentsel Dönüşüm konusunda ilimizde ilk adımı atan Belediye Gölcük Belediyesi oldu. Zaten bu yasa, tam da 17 Ağustos felaketinin merkezi Gölcük için çıkmıştı. Gölcük’te 3 bölge için Kentsel Dönüşüm uygulaması kararı alındı. Biricisi Sanayi Sitesi. İkincisi Denizevler Mahallesi. Üçüncüsü, ilçe merkezinde depremde en büyük yarayı alan 46 dönümlük bölge.

Yasanın uygulaması ile ilgili hazırlıklar tamamlandıktan sonra Gölcük’te ilk ihale yapıldı. Önce Gölcük Sanayi Sitesi’nin Hisareyn’e taşınması ile ilgili projede üst yapı ihalesinin teklifleri alındı. Gölcük’teki 3 bölge içinde aslında en basit olanı bu. Ama Sanayi Sitesi’nin yeniden yapılması işi bile 40-50 milyon TL’lik bir iş.

İkinci ve bence en önemli bölge Denizevler Mahallesi. Gölcük’ün bu bölgesinde 17 Ağustos felaketi sırasında sadece binalar hasar görmemişti. Bölge topyekün çökmüş, doğal yapısı değişmiş ve tamamen imara kapanmıştı. Aslında 1999’dan buyana geçen süre içinde bu yara kapanmalı, o bölgedeki hak sahiplerinin hakkı korunmalıydı. Önümüzdeki ay Gölcük Belediyesi, Denizevler için ihaleye çıkacak. Bu bölgedeki konut sahipleri ile tek tek anlaşma yapıldı. Şirinköy’deki 74.5 dönümlük alanda 3 katlı bloklarda 650 yeni konut yapılacak. Bir bakıma yeni bir mahalle kurulacak. Gölcük Merkez Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümle ilgili ihalenin de 2017 yılının ilk aylarında yapılması planlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Gölcük’te bir noktaya getirildi. Artık geri dönüş yok. Her ne kadar 17 yıl gecikilmiş olsa da Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i kutlamak gerekir.

Şimdi sıra İzmit’te. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın bu konuda büyük çaba harcadığını biliyorum. Önce Cedit-Erenler bölgesi var. İzmit’te Kireçocakları, Yenimahalle başta olmak üzere pek çok başka bölge de Kentsel Dönüşümü bekliyor. Umuyorum ki, önümüzdeki yılın ilk yarısı içinde İzmit’te de Kentsel Dönüşüm adına somut adımlar atılacaktır. Derince’de, Körfez’de, Kartepe’de ihtiyaç var ama henüz buralardan ses çıkmıyor.

Tabii en üzücü olanı, bizim şehrimizde Kentsel Dönüşüm konusunda müteahhitlerin önünün açılmamış olması. Kocaeli Müteahhitler Birliği’nin girişimleri de somut bir sonuca dönüşmedi. 17 Ağustos felaketini yaşamış ilimizde Kentsel Dönüşüm gibi çok cazip bir yasadan yararlanamıyor olmak üzücüdür. Gölcük’te Ellibeş’in başlattığı hareketin kentimize hızla yayılmasını diliyorum.

KPSS ve TEOG’a girecekleri kollamak gerekiyor
Eskiden Türk insanı, kahve, sigara, mazot, gazyağı, margarin kuyruklarında helak olurdu. Şimdilerde insanlarımız, özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız ömür törpüsü sınavlarda perişan oluyorlar.

Önümüzdeki hafta sonu, pazar günü KPSS var. 23 Kasım’da ortaokul son sınıf öğrencileri için TEOG Sınavları başlayacak. Her ikisi de çok önemli. İlimizde binlerce kişi bu sınavlara girecek. KPSS ve TEOG’a girecek insanları korumamız, kollamamız ve sınav günleri için gerçekten etkili önlemler almamız gerekiyor.

PAZAR PAZARI KURULACAK MI?
20 Kasım Pazar günü KPSS var. Son yıllarda KPSS’lerde hep FETÖ’nün parmağının etkili olduğu, FETÖ’nün devlet kadrolarına sokmak istediği yandaşlarına sınav sonuçlarını önceden verdiği biliniyor. Bu hafta sonu yapılacak sınava Türkiye genelinde 3.5 milyon insan katılacak. Bu sınav, üniversite bitirmemiş, orta öğretim mezunu adayları kapsıyor.
Önceki gün bir okurum aradı. KPSS’ye çok uzun süredir hazırlanıyormuş. Dershanelere gitmiş, paralar ödemiş. Hedefi, pazar günkü sınavdan 70 ve üzerinde puan almak, devlette iş bulmak. Telefonda dedi ki:
“-Pazar günü ben, Kozluk Mahallesi’ndeki Kız Meslek Lisesi binasında sınava gireceğim. Şimdiden uykularım kaçıyor. Acaba pazar günü o bölgede Pazar Pazarı kurulacak mı?”

Okur, belediyeyi aramış; valiliği aramış, bu konuda bilgi almak istemiş. Hiçbir kurum somut bilgi verememiş. Kaygılı. Hayatının en önemli sınavına girecek. Sınavın yapılacağı Kız Meslek’in önünde, çevresinde acaba o gün pazar kurulacak mı?.

Bana sordu, “Bilmiyorum” dedim, devam ettim; “Bizim ilimizdeki yetkililer pazarcıdan çok korkar. Kolay kolay pazar kurulmasını yasaklayamazlar. Ama ben bir yazıp, konuyu gündeme getirmeye çalışırım.”

Okurum adına ve pazar günü KPSS’ye girecek herkes adına soruyorum. Gerekli önlemler alınıyor mu?. Toplu taşıma araçları için takviye yapılacak mı?. Okul binaları çevresinde önlem alınacak, sokak ortalarında pazar kurulması en azından sınav süresince önlenecek mi?.

Gelecek hafta ortasında da ortaokul son sınıf öğrencilerinin TEOG sınavları var. Büyük olasılıkla 23 Kasım Çarşamba ve 24 Kasım Perşembe günleri 5-6-7’nci sınıflar tatil yapacaklar. 8’inci sınıf öğrencileri kendi okullarında sınava girecekler. TEOG için öğrencilerden çok velileri büyük heyecan yaşıyorlar. TOG sınavı günlerinde şehir içi trafiği, toplu taşıma konularında mutlaka ek önemlerin alınması lazım.

KPSS ve TEOG adayları gerçekten çok heyecanlı ve tedirgin. İlimizde yetkili ve sorumlu makamlarda bulunan pek çok kişinin bu büyük heyecandan haberi bile olmayabilir. Şimdiden hatırlatmak istedim.

Başkanlık sisteminde benim merak ettiğim ayrıntı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve dolayısıyla AK Parti’nin çok ısrarla istediği Başkanlık Sistemi konusu artık rayına oturmuş görünüyor. AK Parti bu konudaki anayasa değişikliği teklifini hazırladı, destekçisi MHP’ye sundu. CHP ve Kılıçdaroğlu ne kadar bağırıp çağırsa da 2017 yılının başıyla birlikte Türkiye’de sistem değişikliğine yönelik somut adımlar atılacak.

Sistemin adı “Başkanlık “ olmuş, “Cumhurbaşkanlığı” olmuş bunlar çok önemli değil. Özü itibariyle bu sistem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halk tarafından seçildiği 2014 yılından beri kullandığı yetkileri Anayasa’ya uygun hale getirecek. Zaten Başbakan’ı, Bakanlar’ı, rektörleri Cumhurbaşkanı belirlemiyor mu?. Basketbol Federasyonu’nun başkanının kim olacağına kadar her şeye Cumhurbaşkanı karışmıyor mu?.. Bu durum yasal zemine oturtulacak.

Benim merak ettiğim bir ayrıntı var. Recep Tayyip Erdoğan 2014’de 5 yıl için Cumhurbaşkanı seçildi. Mevcut anayasaya göre, 2’nci kez 5 yıl için daha aday olabilir, Cumhurbaşkanlığı yapabilir. Yeni düzenlemede de Cumhurbaşkanı’nın 5’er yıllık süreler için en fazla 2 kez seçilmesi öngörülüyor. Ama anayasa değişikliği 2017’de yapılacak. Başbakan, “2019’a kadar hiç seçim yok” diyor. 2019’a gelindiğinde, Recep Tayyip Erdoğan için ilk 5 yıllık süre dolmuş mu olacak?. Yoksa, “Anayasa yeni değişti. Erdoğan için 1’inci beş yıllık dönem şimdi başlıyor” mu denilecek?

Bu konu hiç konuşulmuyor ve hiç kimse de sormuyor. CHP en azından bu konuyu sorup, müzakere konusu haline getirebilirdi. CHP’nin konunun tamamen dışında kalmasına bu nedenle karşı çıkıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum