1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ellibeş ve Bulut
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ellibeş ve Bulut

A+A-
İşimizin gereğidir. Kentimizdeki siyasetçilerle tanışıklığımız, muhabbetimiz vardır. Hepsini tanımam.  Zaten siyasetçilerle tanışmak için özel bir gayretim de olmaz. Ama zaman içinde bir şekilde tanışıyor, bazılarıyla biraz daha samimi olabiliyor, ya da bazılarını kendinize daha yakın hissedebiliyorsunuz. 
Gebze, Darıca, Çayırova, Diliskelesi Belediye Başkanlarını tanımam. Kandıra’nın eski Belediye Başkanı Cengiz Kan’la sık görüşürdük. Şimdiki Başkan Ünal Köken ile, seçimden önce bir kere tanışmıştık. 
Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım ile eskiden samimiydik. Yıllardır-AKP’ye geçtiğinden beri- görüşmedik. Hüseyin Üzülmez (Kartepe), Hüseyin Ayaz (Başiskele) çok sevdiğim siyasetçilerdir. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a güvenir ve inanırım. O’nla kendimi dost kabul ederim. 
Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş ve Derince Belediye Başkanı Bulut ile samimiyetimiz de ayrıdır. Birbirimizden bir şey istemeyiz. Ama eminim, benim onların dostluğundan aldığım keyfi, onlar da benimle olan dostluklarından alıyorlardır.
……..
Geçen gün; Antikkapı’daki bir parti toplantısından çıkışta, Bulut ile Ellibeş “Hadi gazeteye uğrayıp, biraz sohbet edelim” demişler. Geldiler.. İkisini birden görünce içim açıldı. Benim küçük odada, birer ıhlamur söyledik. 
Gölcük ve Derince ilimizin iki büyük ilçesi. Yıllar içinde biriken sorunları var. Üstelik bu iki büyük ilçemizin belediyeleri, bu kentte Kandıra ve Karamürsel’den sonra bütçeleri en kısıtlı olan belediyeler. İkişer bardak ıhlamur içtik. Çok hoş bir sohbet oldu. Bulut’u da, Ellibeş’i de 30 Mart seçimlerinden sonra görmemiştim. İlçelerinde neler yapıldığını sordum. 
Ellibeş, “Gölcük’te Kentsel Dönüşüme başlıyorum” dedi. Sanayi Sitesi, Denizevler Mahallesi ve ilçe merkezinin çok tıkanan 40 dönümlük bölgesiyle ilgili planlar hazırlanmış, Bakanlığa onay için gönderilmiş. Ellibeş, Kentsel Dönüşümde geciktiklerini mutlaka bu konuya gireceklerini söyledi..
Bir de D-130 karayolunun Gölcük geçişi var. Başkan Ellibeş, bu yıl sonunda D-130 Gölcük geçişinde battı-çıktı projesinin inşaatının başlayacağını söylüyor. Bu konuda da projelerin hazır olduğunu anlattı, “Körfez Köprüsü’nün bitmesini bekliyoruz. Körfez Köprüsü bitince yolun trafik yükü biraz azalacak. O zaman inşaat başlayacak. Belediye binası ile, merkez giriş kavşağı arası tünele alınacak, ışıklı kavşak kalmayacak”dedi. 
Ellibeş’e, 30 Mart seçimlerinde CHP adayı Dumlu ile arasında geçen çekişmeli yarışı sordum. Başkan, “Ben 2004’de yüzde 34, 2009’da yüzde 40 oyla seçildim. 30 Mart’ta yüzde 46 oy aldım. Benim oyum azalmadı. Ama Gölcük’te Dumlu üzerinde önemli bir ittifak oluştu. MHP’nin tabanı kırgındı, Dumlu’ya yüklendi. Bizim bir Değirmendere sıkıntımız var. İzmit’in Yahya Kaptan Mahallesi gibi, Değirmendere’den bize oy çıkmıyor. Ne yaparsak, Değirmendereli’ye kendimizi kabul ettiremiyoruz. En çok hizmeti buraya yaptım. Bize oy veren diğer mahalleler kızıyor. Ama Değirmendere’den oy alamıyoruz” dedi.
……….
Ali Haydar Bulut’la Belediye Başkanlığına zorunlu mola verdiği 5 yıllık dönemde daha samimi olmuştuk. Çok harbi adamdır. Çok düzgün olduğuna da kefilimdir. Bizim şirketin, taa Alemdar döneminden Çenesuyu A.Ş:’den tahsil edilmemiş bir miktar alacağı var. Başkan Bulut’u karşımda görünce, “Başkan şu işi bir çözdür” dedim. “Kaç para borcumuz varsa, o kadar su vereyim” diye pazarlığa başladı. 
Bulut’a, “Askeri hastane arazisini neden değerlendirmiyorsunuz?” diye sordum. 140 dönümlük arazinin resmen TOKİ’ye yeni geçtiğini anlattı. “Ben bu arazide konut yapılmaması için direneğim. Ruh ve sinir hastalıklarına yönelik bir ihtisas hastanesi olmasını istiyorum” dedi.  Derince için Kaşkaldere’deki Emniyet Müdürlüğü binası çok önemli.  Bulut, “Emniyet Müdürlüğü Başiskele’ye taşınacak diyorlardı. Başiskele’deki arazi uygun değil. Orada inşaat maliyeti çok yüksek. Belki hastane bahçesinin bir bölümüne yeni Emniyet Müdürlüğü binası yaptırırız” dedi. 
Bulut’un Derince için önemli ve büyük hayalleri var. İlçedeki trafik sorununu çözmek istiyor. “Kent meydanının altında büyük bir kapalı otopark yaptık. İnsanlar hala arabalarını ara sokaklara bırakıyor. Derince halkını, kapalı yer altı otoparklarını kullanmaya alıştırmak istiyorum” dedi. Kendisinin “Kocaelisporlu” olduğunu altını çizerek vurguladı. 
İsmetpaşa Stadının yerine ne yapılacağını sordum. Emlak Konut’tan Stat arazisini hasılat paylaşımı yöntemiyle alan yatırımcı ile yeni tanıştığını anlattı, şunları söyledi:
“-Adam aslında geçen yıl stadı yıkacaktı. Yıktırmadık. Bu futbol sezonunun sonunda stat yıkılacak.  Yatırımcı da ne yapacağı konusunda henüz kararsız.  İzmit’in hemen yanında yapılan iki büyük AVM (Symbol ve İzmit Burda)  bitmek üzere. Bu şehrin bir büyük AVM’yi deha kaldıramayacağını düşünüyor. Farklı bir proje üzerinde çalışıyor. Tabii biz de müdahil olacağız”.
……….
Ellibeş ve Bulut’la gerçekten keyifli bir sohbet oldu. Tabii siyasi dedikodular da yaptık. Onlar da bende kalsın. BULUT’TEN ÖZÇEKİM
Ali Haydar Bulut, Mehmet Ellibeş ve ben, gazete binasında birlikte.  Teknolojiye meraklı Bulut, fırsatı kaçırmayıp, özçekim yaptı. 
Bu yazı toplam 613 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum