1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Emanet oylarımızın hepsini istiyoruz
Emanet oylarımızın hepsini istiyoruz

Emanet oylarımızın hepsini istiyoruz

EMEP ve HDP arasında yapılan seçim ittifakı kapsamında ilimize gelen Emep Genel Başkanı Selma Gürkan AKP, MHP ve CHP’yi kastederek, “Emanet oylarımızın hepsini istiyoruz” dedi.

A+A-

Emek Partisi (Emep)Genel Başkanı Selma Gürkan HDP ile yapılan seçim ittifakı kapsamında bir takım temaslarda bulunmak ve halk toplantıları yapmak amacıyla Kocaeli’ye geldi. MEG Yemek’te düzenlenen kahvaltıya katılan Gürkan, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Toplantıya Emep Genel Başkanı Gürkan’ın yanı sıra; Emep İl Başkanı Arzu Erkal, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, HDP Kocaeli Milletvekili adayları Ali Haydar Konca, Güner Kizir, Emep MYK üyesi Tarık Erkan, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, akademisyenler, avukatlar ve parti üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Emep Genel Başkanı Gğrkan, CHP, AKP ve MHP’yi kastederek, “Hedefimiz milletvekillerinin tamanı almak. Emanet oylarımızın hepsin istiyoruz. Yüzde 99 biziz diyoruz. Sadece milletvekili istemek yetmiyor. Halkla yani kadın, genç, işçi sınıfı ile birlikte memleketi yönetmek istiyoruz” dedi. 

TAKSİM İŞÇİLER İÇİN ÖNEMLİ

Gürkan sözlerine şöyle devam etti: “Görüşlerimizi ülke sorunlarına dair görüşlerimizi paylaşacağız. Seçim çalışmaları sebebiyle buradayız. Ülke gündemini de paylaşacağız. Dünya ölçeğinde 1 Mayıs işçi sınıfının birlik dayanışma mücadele günüdür. İstanbul 1 Mayıs’ı AKP hükümetinin nasıl bir Türkiye taahhüt ettiğinin kanıtı oldu. Yasağın amacı fiili olarak 1 Mayıs kutlanmasının engellenmesiydi. Taksim’in işçi sınıfı için önemli bir yeri vardı. Bu nedenle ısrarcı olmaktayız.1977’ de yaşanan katliamlar o günden bu güne emek demokrasi güçleri açısından mücadele alanı olması açısından önem arz ediyor. 2 yıl önce gezi direnişinin başlangıcı da taksim. AKP’nin amacını; meydanlardan açık alanlardan emeğin yüzünü işçi sınıfının yüzünü silmek şeklinde tarif edebiliriz” 

DEVLET OLANAKLARIYLA SEÇİM ÇALIŞMASI

AKP, polis ve devlet şiddetinin yanı sıra sokakta duyarlı vatandaş diyebileceğimiz provakasyonlara neden olabilecek uygulamalar denedi. 1 arkadaşımız bıçaklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 gün önce şöför esnafıyla bir araya geldi. Erdoğan bu toplantıda ‘Çizgiyi aşanın terbiyesini siz vereceksiniz’ demişti. Burada yapılmak istenen halkı birbirine kırdırmak. Bunun üstünden seçim çalışması yürütülmekte. Cumhurbaşkanı ve başbakan bu çalışmayı iki elden sürdürüyor. Cumhurbaşkanının seçim çalışmasının içinde yer almaması gerekiyor. Bulundukları konumların olanaklarını kullanarak seçim çalışması yürütüyorlar. Vali, kaymakam, emniyet müdürü ve diyanet bu çalışmanın içindeler. Bütün devlet olanaklarının yanı sıra yüzde 10 seçim barajı gibi en büyük hırsızlıklarını ortaya koyduğumuzda demokrasinin kırıntılarından bile bahsedemeyeceğimiz çok açık. İhale yasalarında yüzlerce değişiklik yapıldı. Özelleştirmelerle iktisadi hırsızlılar yapıldı. Şehirlerve  kentler parsel parsel satıldı. 

TOPLUMSAL İTTİFAK

İşçi sınfının sendikal hak ve özgürlüklerini kullanırken nelerle karşılaştıklarını görüyoruz. Kapı önüne konulmayan hiç bir örgütlenme deneyimi olmamıştır. Sendikaların hükümetin kontrolü altına girdiğini görüyoruz. İşçi sınıfı; fiili gasplara ve iktidarın kolu kanatları altına giren sendikal bürokrasiye karşı mücadele ediyor. 840-950 TL ücrete mahkum olan bir işçi sınıfıyla karşı karşıyayız. Sadece çalışma hayatı değil demokrasi hak ve özgürlükler gasp edilmektedir. Dış politikada da sorunlarımız var. Bugün hala hükümet akıllanmadı ki Yemen üzerinden Orta Doğu’ya çıkarma yapmaya çalışıyor.  İnsanlık dışı olaylara tanık oluyoruz. Bunların çözümü için mücadele eden güçlerin bir araya gelmesi gerektiği açık. Seçim ittifakı diye adlandıracağımız, 8 Haziran’da toplumsal mücadeleye dönüşecek ittifaktan bahsediyoruz. Diğer partilerin seçim bildirgelerinde ‘Ben yapacağım’ ifadeleri yer alırken, HDP seçim bildirgesinde ‘biz yapacağız’ ifadeleri yer alıyor. 

VİTRİNLİK ADAYLAR DEĞİL

Bütün şiddete baskıya rağmen demokrasi ve halk güçleri kazanacak. AKP, kendi iktidarının devamı için savaş kan gölüne çevirmekten kaçınmayacaktır. İnadına demokrasi, kardeşlik ve  çözüm demeye devam edeceğiz. HDP adayları; vitrinlik adaylar değildir. Kadın, emek, kürt mücadelesi içinden süzülerek bedeller ödeyerek gelmiştir. Üniversitelerde sermayenin karşısında bilimi halkın hizmetine sunmak tercihini yapan ve mücadele eden aydın kesimdir. Çalışmalarımızı İleriye taşıyacağız. Seçim çalışmaları sonunda barajı aşma noktasında olduğumuzu biliyoruz. Barajı aşması demek HDP’nin sadece parlamentoya girmesi değildir. 12 eylül rejiminden kalan yüzde 10 hırsızlığın yıkılması demektir. AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hayalinin şaşması anlamına gelmektedir. Demokrasinin Türkiye ‘de inşası için barajın yıkılması, yeni bir demokrasinin yeni bir mücadele platformun kurulması anlamına gelmektedir. 

İKTİDAR CİDDİ MANADA KORKUYOR

HDP Kocaeli Milletvekili adayı Ali Haydar Konca ise, “Tuz kokmuştur, çünkü hukuk üstünlüğü ilkesi rafa kaldırılmıştır. Anayasa ihlal edilmiştir. İktidar ciddi manada korkuyor. Bu memleketin bütünlüğünü kardeşliğini sağlayacağız. Türkiye ve Kocaeli’nin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Ana muhalefe adayız dedik ama halkın desteği ile iktidar olursak bu ülkeyi özgürce yöneteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.  Konca’nın ardından söz alan HDP Kocaeli Milletvekili adayı Güner Kizir ise, “İşçi kıyımları ve taşeron işçilik hortlamamak üzere ortadan kalksın. Halkımızın bize gösterdiği ilgi alakanın sandıkta oya dönüşmesini, barajı aşarak meclise girilmesini istiyoruz” diye konuştu. HDP İl Başkanı Mehmet Akgül ise, “Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada böyle bir seçm ittifakına ihtiyaç vardi. Emekçi, alevi, kürt kadın ve gençleri temsil edecek güçlü bir meclis grubunu oluşturmak için çaba sarfed,yoruz. Halkımız oylara sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.  
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum