1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emek ve demokrasi örgütlerinden 1 Mayıs çağrısı
Emek ve demokrasi örgütlerinden 1 Mayıs çağrısı

Emek ve demokrasi örgütlerinden 1 Mayıs çağrısı

İlimizde faaliyet gösteren emek ve demokrasi örgütleri, tüm Kocaeli halkına 1 Mayıs programına katılmaları yönünde çağrı yaptı.

A+A-

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) önceki akşam Belediye İş Hanı önünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, DİSK Bölge Temsilcisi Genel-İş Şube Başkanı Vedat Küçük, HDP Milletvekili Adayı Güner Kizir,  Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Ethem Kartal, HTKP İl Başkanı Barbaros Tantan, BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, MMO Şube Başkanı Ünal Özmural ve Dersimliler Derneği Şube Başkanı Ruhi Çelik’te katıldı. 

ALANLARDA OLACAĞIZ

Omurca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bizler yılın 365 günü alın teri döken, bu ülkede her şeyi ama her şeyi üretenleriz. Bizlerin 1 Mayıs’ta söyleyecek sözü, büyüteceği bir umudu var. Taşeron çalışma başta olmak üzere tüm köleci çalıştırma biçimlerine karşı insanca çalışmak, insanca çalışmak için, insanca yaşabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar için, grev, örgütleme ve toplu sözleşme hakkımız için, çalışırken ölmemek, sakat kalmamak, hastalanmamak için, kıdem tazminatının gaspına, iş güvencesine sahip çıkmak için, kadınların toplumsal yaşamdan dışlayan zihniyeti, bu zihniyetin yaşattığı şiddeti ve kadınların ucuz ve güvencesiz işlerde çalıştırılmasını ret ettiğimiz için baskılara karşı özgürlük, yağma ve talana karşı eşitlik, ayrımcılığa karşı kardeşlik, savaşa karşı barışı savunduğumuz için, iç güvenlik yasası adı verilen sıkı yönetim yasalarını ret ettiğimiz için, tüm haklarımıza sahip çıktığımızı, haklarımıza saygı duyulmasını istediğimiz için 1 Mayıs’ta alanlarca olacağız. 

DİSK, KESK, TMMOB ve TBB

Ötekileştirici, nefret söylemlerine karşı şarkılarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla emeğin umutla davasında bütünleşeceğiz.  Türkiye’nin tüm illerinde barış, özgürlük, eşitlik ve demokrasi özlemimizi 1 Mayıs meydanında haykırmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TBB Kocaeli örgütleri olarak tüm emek ve meslek örgütlerimizi, siyasi çevreleri, demokratik kitle örgütlerini, saat 14:00’de Merkez Bankası önünde başlayacağımız yürüyüşümüze ve Perşembe Pazarı alanında düzenleyeceğimiz mitingimize bekliyoruz. Düzenlenecek mitingde sanatçı Ali Asker’de bir konser verecektir. Kocaeli’nin emekçi halkını bu coşkuya ortak olmaya davet ediyoruz. Sevgiyle, kardeşlik temelinde coşkuyla kutlayacağımız 1 Mayıs’ta tüm halkımızı birlik ve dayanışmaya çağırıyoruz. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.