1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emek ve HDP gençliğinden ortak anma
Emek ve HDP gençliğinden ortak anma

Emek ve HDP gençliğinden ortak anma

1972 yılının 6 Mayıs'ında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Kocaeli'de yapılacak iki etkinlik ile anılacak.

A+A-
Emek Gençliği ve HDP Gençlik Koordinasyonu tarafından yarın düzenlenecek iki etkinliğin ilkinde gençler saat 12.00'da Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde toplanarak Sosyal Tesislere yürüyecek. İkinci etkinlik ise İzmit Merkez'de olacak ve saat 18.00'da Merkez Bankası önünde toplanılacak. Üzerinden geçen onca zamana rağmen unutulmayan 3 devrimci için, ülkenin birçok yerinde anmalar ve yürüyüşler yapılacak. İlimizde yapılacak iki etkinliğe de katılımın yoğun olması bekleniyor. Kocaeli Emek Gençliği'nin 6 Mayıs ile ilgili yapmış ol olduğu basın açıklaması ise şöyle:
BAĞIMSIZLIK, DEMOKRASİ VE SOSYALİZM İÇİN 
72’nin 6 Mayıs’ında 3 devrimci genç; Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan idam edildi. Onlar tam bağımsız ve tam demokratik bir Türkiye için mücadele etmişlerdi. Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için, insanın insanı sömürmediği bir dünya için, sosyalizm için mücadele etmişlerdi. Onları astıklarında mücadelenin biteceğine inananlar, onlardan aldığı mirası 43 yıldır her 6 Mayıs’ta meydanları dolduran binlerce Deniz, Yusuf ve Hüseyin’le karşılaştılar.

ÖZGÜR GELECEĞİ YARATACAĞIZ

Bu ülkede egemenler yüzyıllardır Alevilere, Kürtlere, işçilere, emekçilere, kadınlara, gençlere özgürlüğü yalnızca bir “semt adı” olarak bahşetmeye çalışıyor. Özgürlük bizim için “zorunlu din dersini alma özgürlüğü”, “parasız, bilimsel ve anadilde eğitim almama özgürlüğü”, “esnek ve ucuz iş gücü olarak çalıştırılma özgürlüğü”, “cinsel yönden sömürülme ve katledilme özgürlüğü” haline gelmiş durumda. Ancak biz Denizlerin mücadele mirasının aydınlığında, kendi özgür geleceğimizi kendi ellerimizle yaratacağız ve mücadele etmekten geri adım atmayacağız.


ALANLARDA BİRLEŞELİM
Emperyalizm ve işbirlikçilerinin; Orta Doğu başta olmak üzere Dünya’da terör estiren bütün halk düşmanlarının karşısında barış ve kardeşlik için, her gün artan devlet terörü, baskı ve şiddet uygulamalarına karşı demokratik bir ülke için, parasız, bilimsel, demokratik ve anadilde eğitim için, kadına şiddete ve kadın cinayetlerine; cinsel, ulusal ve sınıfsal sömürünün karşısında eşitlik ve özgürlük için, işçilerin ölmediği bir ülke için, insanın insanı sömürmediği, tam demokratik ve gerçekten laik bir sistemde yaşayabileceğimiz, gerçek bir özgürlüğü kendi ellerimizle kuracağımız tek toplumsal sistem olan sosyalizm için alanlarda birleşelim. Gençliği, kendi boyunduruğu altına alıp bize karanlık bir geleceği dayatanlara karşı yarın önce Kocaeli Üniversitesi'nde saat 12.00'da İletişim Fakültesi önünde, ardından saat 18.00'da Merkez Bankası önünde saat 18.00'da buluşuyoruz. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.